Eduard Chmelár – analytik, historik
„Vybrať knihu, ktorá najviac zaujala, môže len ten, kto číta veľmi málo. Preto sa ospravedlňujem za to, že nespomeniem len jedinú a ospravedlňujem sa aj tým, ktorých nespomeniem. Prekladateľským činom roka je jednoznačne prvý slovenský preklad monumentálneho diela európskej kultúry História prírody od Gaia Secunda Plinia. Táto vyše 900-stranová prírodopisná encyklopédia je jedným z najvplyvnejších diel západnej civilizácie a samotný Plínius Starší zahynul pri jej dokončovaní počas výbuchu sopky Vezuv.
Do pozornosti dávam aj knihu Duch ateizmu. Jej autor, francúzsky filozof André Comte-Sponville, na rozdiel od u nás známejšieho Richarda Dawkinsa alebo Christophera Hitchensa, ktorí sú len bojovnými a neraz demagogickými kritikmi náboženstva, rozvíja pozitívne stránky sekulárneho humanizmu.
Vyzdvihnúť chcem aj prvý slovenský preklad jedného z najzásadnejších literárnych diel 20. storočia, románu Josepha Conrada Srdce temnoty. Táto kniha bola jednou z prvých, ktorá otvorila otázku morálnej viny Európy za kolonializmus a stala sa predlohou slávneho Coppolovho filmu Apokalypsa.
Do pozornosti dávam knihu Alaina de Benoista Za horizontom ľudských práv, ktorá je jedinečnou kritikou ľudskoprávnej ideológie.
Potešila ma aj kniha XIV. Dalajlámu Etika pre dnešný svet, ktorou sa tibetský duchovný vodca dostáva za hranice svojho náboženstva a predkladá sekulárnu etiku pre všetkých podobne, ako ju chápem aj ja.
No a nemôžem zabudnúť na sociálne reportáže Georga Orwella Na dne v Paríži a Londýne. Aj keď ide o jeho prvotiny, vítam všetko, čo u nás od tohto autora vyjde.“
Jozef Banáš – spisovateľ a bývalý politik
„Boli to tisíce kníh, ťažko z nich vybrať jednu. Ale asi Vojna a mier od Leva Nikolajeviča Tolstého.
Je to najslávnejšie dielo môjho najobľúbenejšieho autora, ktorý je mojím spisovateľským a občianskym vzorom, a popisuje veľkú epochu svetovej histórie.
Jarmila Halgašová – poslankyňa NR SR za SaS
„Na čítanie kníh mi nezostáva veľa času, avšak snažím sa ukradnúť si aspoň chvíľku pre seba a knihu. Pre čitateľov by som chcela odporučiť román “V pavilóne šeliem”.
Autor Erik Larson vo svojej knihe opisuje obdobie pred II. svetovou vojnou očami amerického veľvyslanca a jeho rodiny. V roku 1933 nastúpil na veľvyslanectvo do Berlína. Je zaujímavé sledovať, ako sa menil jeho názor a názor jeho detí na dianie v Nemecku a na nástupu Hitlera k moci. Myslím si, že si treba pripomínať nielen II. svetovú vojnu, ale obdobie, ktoré jej predchádzalo. To, ako plíživo a pod rúškom demokracie boli ľudia postupne zbavení demokracie a slobody a vtiahnutí do najväčšej hrôzy v dejinách ľudstva.“
Ľuboš Blaha – poslanec NR SR za Smer-SSD
„K letu patrí oddychovejšia literatúra, ja osobne milujem Dostojevského Besi alebo Foucaltovo kyvadlo od Umberta Eca. Úžasný je aj Turgenev, najmä Otcovia a deti.
Z vyslovene ľahších žánrov odporúčam detektívky od Jo Nesba či Dicka Francisa.
Z nenáročnej filozofie odporúčam určite Ericha Fromma – Mať či byť. Výborne sa číta aj Noam Chomsky.
A leto nemôže pokaziť ani klasika – Manifest komunistickej strany od Marxa a Engelsa. Ten patrí dodnes k mojim topkám.“
Marián Tkáč – historik a bývalý predseda Matice slovenskej
„Kníh vychádza veľa, ale málokto u nás ich číta. Možno teda ‘mimo domova’, v zahraničí, pri mori dobre padne múdra kniha z pera špecialistu na slovenský a stredoeurópsky stredovek, prof. Martina Homzu. Tá kniha má nielen netypický názov: “Maurices novae alebo nové ostne“, ale aj zaujímavých hrdinov, ktorí sa vezú autobusom do Zadunajska, aby tam nachádzali stopy slovenských dejín, stopy Pribinu, Koceľa, Svätopluka. Tými hrdinami sú traja študenti, vodič autobusu a traja profesori dejepisu, ktorých si autor vypožičal od Jána Baltazára Magina, ktorý v roku 1723 vydal Ostne ako obranu Slovákov pred útokmi akéhosi Benčíka/Bencsika.
Tie mená sú ťažké: Polifilus, Gnorimenes a Gnorimednopoliprostatus, ale kniha je ľahká, v tom zmysle, že je napísaná pútavo a netradične a prináša veľa informácií o časoch, keď Zadunajsko, teda dnešné Maďarsko, obývali Sloveni, naši predkovia. Skúste, zaiste neobanujete. Vo svete všemožne navymýšľaných neskutočných či nudných príbehov táto kniha nenudí a poučí. A možno vás aj prekvapí, čo všetko sme v dejinách mali a o čom všetkom nevieme skoro nič.“
Juraj Blanár – poslanec NR SR za Smer-SSD
„Fantastická kniha, ktorá priblíži každému život stromov nielen samostatne rastúcich, ale aj v lesoch. Je to obdivuhodná, vzájomne v symbióze žijúca societa, pretože aj keď to nevidíme, stromy žijú svojim životom, vzájomne si pomáhajú a čo je dôležité, vďaka fotosyntéze premieňajú kysličník uhličitý na pre nás tak potrebný kyslík. Stromy nás zároveň sprevádzajú mnohými generáciami, sú svedkami minulosti, ale zároveň aj budúcnosti. Viac nechcem prezradiť, ale určite knihu Tajný život stromov – autor Peter Wohlleben – odporúčam každému, kto má rád prírodu a chce vedieť viac o tom, čo nás obklopuje.“
Dušan Jarjabek – poslanec NR SR za Smer-SSD
„Tých kníh je samozrejme viac, ale…v týchto dňoch sa dožíva svojej životnej 90tky, herec, pedagóg, režisér a scenárista, bard činohry SND, Juraj Sarvaš…môžem sa veľmi pokorne, hoc nesmierne hrdo pochváliť, môj pedagóg, môj kolega ale hlavne môj priateľ. Aj preto sa dnes vraciam k jeho veľmi zaujímavej publikácii: “Spoza kulís 2”. Knižka o ňom, o divadle, o inej divadelnej dobe, o jeho kolegoch z veľkej divadelnej generácie činohry SND. Vrele odporúčam…na pripomenutie si hodnôt, ktoré dnes tak veľmi postrádame.
Tipy členov redakcie
Prvým redakčným tipom na knihu je Hlava XXII od Josepha Hellera, ktorá je považovaná za jedno z najdôležitejších protivojnových diel.
Ďalšou knihou je zbierka diel svätých mníchov Filokalia alebo láska k dobru, kráse a čnosti.
Pre milovníkov techniky odporúčame knihu o Elonovi Muskovi – Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti, ktorej autorom je Ashlee Vance. Zaujímavé sú aj príbehy fyzika Richarda Feynmana v knihe Vy asi žartujete!
Ak máte radi príbehy z nemocničného prostredia zaujímavou je kniha Konečná diagnóza od Artura Haileyho.
Členovia redakcie odporúčajú aj príbeh zneužívaného dievčatka Nesmieš povedať od Zdenky Wenzlovej Švábekovej či knihu Hobit od J.R.R. Tolkiena.
Počas horúcich dní dobre padne osviežujúci drink. Môžete si ich pripraviť podľa knihy Nápoje od Anny Mariekovej.
Pre milovníkov sci-fi odporúčame Kyberiádu do Stanislava Lema.
Ak aktuálne riešite financie, napríklad ako viac ušetriť, odporúčame Psychológiu peňazí od Morgana Housela a knihu Kam miznú vaše peniaze? od slovenskej autorky Martiny Valachovej. Ak vás zaujíma vývin ekonómie prečítajte si knihu od Tomáša Sedláčka Ekonómia dobra a zla.
Máte radi príbehy z prostredia psychoterapie? Určite si prečítajte knihu Irvina D. Yaloma Láska a její kat.
Na záver vám odporúčame knihu bývalého generálneho prokurátora Michala Vaľa – Nebo, peklo, politika, v ktorej si prečítate o zavlečení Michala Kováča ml., Remiášovi či o kauzách Technopol a Triptych.
Zuzana Franková