Vatikán 23. mája 2017 (HSP/kath.net/Foto:Wikimedia)
Pozornosť vzbudzujúca nová kniha kardinála R. Saraha vychádza aj v nemčine. Benedikt XVI. sa dostal do pozornosti médií. Komentár: Hans Jakob Bürger
Konečne aj v nemčine vydaná kniha „Sila ticha. Proti diktatúre hluku,“ v krásnom prevedení vydavateľstva FE-Medienverlag, vyvolala pri origináli „La Force du Silence“ vo Francúzsku, aj pri vydaní v angličtine, taliančine a španielčine a portugalčine vždy veľký rozruch a pozornosť. Kniha rozhovorov žurnalistu a znalca Vatikánu Nicolasa Diata s kardinálom Robertom Sarahom, prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, vyšla súčasne s výpoveďou kardinála k smeru celebrovania svätej omše, ktorá sa stretla s veľkým súhlasom, ale zožala aj odpor, najmä v rímskych kruhoch.
Kniha sa dostala do pozornosti médií ešte raz, keď predslov napísal nikto menší ako Benedikt XVI. Najmä výpoveď emeritného pápeža, že liturgia je u kardinála Saraha v dobrých rukách, sa považuje za pokarhanie vatikánskeho postoja k liturgii.
Knihu možno rozdeliť na dva veľké úseky. Po predslove Benedikta XVI. a Nicolasa Diata nasledujú prvé štyri kapitoly rozhovoru žurnalistu s kardinálom a majú 365 odsekov. Piata kapitola má nadpis: „Ako volanie na púšti“. Čitateľ sa nachádza v múroch „Grande Chartreuse“ (Veľkej kartúzy) – materského domu Kartuziánskej rehole. Tu sa pridáva ďalší partner rozhovoru, predstavený a prior kláštora Veľkej kartúzy, Dom Dysmas de Lassus. Kniha má 312 strán a zakončuje ju doslov kardinála Saraha.
Kniha chce pritiahnuť človeka dobrej vôle, a snaží sa, aby ju pochopil. Je schopná obsiahnuť túžby človeka a priviesť ho na cestu pravého vystúpenia k Bohu. Všetci ľudia sú povolaní – nielen v kláštore možno Boha hľadať a nachádzať. Ticho a mlčanie sa tu spoznávajú ako pra-elementy ľudského bytia. „Musíme ticho pestovať, a okolo neho postaviť vnútorný val,“ aby sme svoje myslenie a svoj pohľad mohli zamerať na Boha. Nečítame nejakú teoretickú knihu, skôr meditujeme, pozorujeme, akým spôsobom stretávame Boha a ako on stretáva nás.
„Tým, že Boh sa dobrovoľne sám stiahne, aby dal priestor človeku, stáva sa trpiacim Bohom, pretože zo strany človeka musí trpieť a byť ním sklamaný.“ Mlčať a hľadať ticho znamená, úplne sa primknúť k Bohu. Kardinál však vie aj o slabostiach a chorobách, ako aj o neschopnosti človeka. Hovorí o telesných skúškach a celej strašnej a bolestnej skutočnosti, ktorej sa mnohí vidia vystavení. Stále znova používa silné slová ako: „Choroba je účasť na večnom tichu.“ Kardinál Sarah dobre vie, že „pred tichom smrti často stojí ticho choroby a utrpenia“. Iba jedna jediná cesta vedie k „pozorovaniu zmyslu smrti“ – cesta „vnútorného ticha“.
To, že ticho a mlčanie nie sú samoúčelné, sa jasnejšie ukazuje v rozhovore, ktorý poskytol kartuzián Dom Dysmas de Lassus. Hovorí, že zatiaľ čo ľudia označujú ticho jednoducho ako „neexistenciu hluku a slov“, skutočnosť je oveľa komplexnejšia. Prior dobre vie najmä to, že „Boh hovorí v tichu“:
„Vždy znova som hlboko dotknutý diskrétnosťou Boha, jeho takým decentným spôsobom, s ktorým našu slobodu nekonečne rešpektuje. My sme krehkí ako sklo, takže Boh mierni svoju moc a svoje slovo, aby ich prispôsobil našej slabosti.“
Kartuzián na záver dosvedčuje, že mnísi a mníšky jeho rehole chcú odpovedať Bohu, ktorý túži po tom, aby s človekom nadviazal vzťah lásky. „V tichu noci, cely a srdca kartuziánov predstupujeme s neuhasiteľným smädom ľudí pred Boha a prinášame ľudstvu smäd Boha.“
Dosvedčme dôležitosť tejto knihy záverečným slovom kardinála Roberta Saraha, ktorým dáva všetkým ľuďom na cestu zásadné pravidlo: „Cnosť ticha nemieni dosiahnuť, aby sme nikdy nerozprávali. Pozýva nás zmĺknuť, keď nie sú nijaké dobré dôvody na to, aby sme sa chopili slova.“
Kniha „Sila ticha. Proti diktatúre hluku“ sa odporúča všetkým kňazom, rehoľníkom a zbožným ľuďom, ale aj tým, ktorí sa cítia byť priťahovaní tichom a mlčaním.
Knihu si môžete zakúpiť na http://www.zachej.sk/produkt/25582/sila-ticha-proti-diktature-hluku/