Klus s príchodom roka 2019 tvrdí, že Európu rozhodne nečaká ľahký rok. “Iste, na prechody od krízy ku kríze sme si už zvykli, ale rok 2019 predsa len môže byť komplikovanejší ako obvykle. Má na to všetky predpoklady,” uvádza s tým, že vo voľbách do EP bude opäť hrať úlohu aj “národný populizmus”.
Májové eurovoľby podľa neho najpravdepodobnejšie potvrdia úpadok “štandardných“ strán a posilnenie nových subjektov s “rôznymi a určite nie vždy priateľskými prístupmi k európskej integrácii”.
“Príkladom pritom môže byť aj samotné Slovensko. Nielenže budeme atakovať vlastný rekord v neúčasti, ale do europarlamentu môžeme poslať hoc j dvoch nominantov strany, ktorá sa vyžíva v neonacistickej symbolike a žiada vystúpenie Slovenska z EÚ,” vyhlásil poslanec Národnej rady za SaS.
Nájsť v takomto parlamente zhodu v komisároch, rozpočte či iných kľúčových politikách bude preto podľa Klusa ťažkou skúškou európskeho projektu. “Ale, samozrejme, nielen jeho. Dá sa predpokladať, že podobný trend budú mať aj národné politiky, ktoré čoraz viac nahrádzajú reálne riešenia populizmom”.
“Premiantmi sú pritom dlhodobo krajiny Vyšehradu a výborne im sekunduje Taliansko. Nič dobré neveští ani rana reformám, ktorú dostal francúzsky prezident od hnutia žltých viest, respektíve volebné paty vo Švédsku a v Lotyšsku. A to sme ešte nespomenuli vonkajšie ohrozenie hybridnou, respektíve obchodnou vojnou, ktorá Európu ohrozuje zľava aj sprava,” dodal Martin Klus.
Separatizmus a nové bezpečnostné ohniská
“Aby toho nebolo málo, staronové, ale aj celkom nové problémy Európy sú ešte na obzore. Katalánska snaha o nezávislosť totiž rozhodne nie je zažehnaná. Nové krídla podobným aktivitám dáva rozpad belgickej vlády a s ňou otvorené možnosti pre flámskych nacionalistov. Neustála hrozba nových migračných vĺn, vojnový stav na Ukrajine, ale aj vznik kosovskej armády tiež nedávajú Európe dôvody na pokojný spánok v roku 2019.”
Brexit
Klus ďalej v blogu napísal, že rok 2019 bude nepochybne najmä o brexite. “Ten sa môže skončiť katastrofou, ale aj novou nádejou. Brexit bez dohody je totiž jednosmerkou k obrovským hospodárskym škodám a kríze. Najmä pre Britániu, ale aj pre EÚ a jej členské štáty. Nehovoriac o nebezpečnej možnosti nového konfliktu v Severnom Írsku či rozpade samotnej Británie. Naopak, možnosť zvrátenia samotného brexitu, po ktorom volá čoraz viac Britov, sa v súčasných zložitých časoch javí byť aj živou vodou európskej myšlienky. Vzhľadom na krátkosť času a pomery v samotnej Británii však veľa dôvodov na optimizmus nezostáva.”
“Staré príslovie však hovorí, že šťastie praje pripraveným. Európa už niekoľkokrát dokázala, že pod tlakom a hrozbou vážnych problémov sa jej akcieschopnosť výrazne zvyšuje. Snáď to bude aj prípad roka 2019.”