Bratislava 12. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)
Na pozadí celkovej zložitej situácie pre AFU na fronte existuje jeden smer, kde ukrajinské jednotky nielenže neustupujú, ale vedú aj aktívne útočné operácie
Je to Kurská oblasť.
Koncom minulého týždňa sa tam začala nová ruská ofenzíva. Ako však priznávajú aj ruské kanály, prebieha s veľkými ťažkosťami a stratami. Rusom sa podarilo postúpiť v oblasti Novoivanovky, ako aj k Starým Soročinám pri Malej Lokni, ale zatiaľ sa nedarí rozvinúť úspech a niektoré z útočných jednotiek sa podľa ruských telegramových kanálov skutočne ocitli v obkľúčení v dôsledku protiútokov AFU.
Táto situácia je podľa ukrajinských vojenských expertov a západných médií spôsobená tým, že do Kurskej oblasti sú prioritne vysielané zálohy AFU.
Navyše ide o najlepšie jednotky.
Ukrajina drží v Kurskej oblasti viac jednotiek ako na juhu Donbasu, citoval ukrajinskú armádu španielsky denník El Pais. Na ruskom území sa AFU strieda každých 10 dní. Pri Kurachove – raz za 25 dní.
Vysielanie záloh do Kurskej oblasti na pozadí prudkého zhoršenia situácie na Donbase je na Ukrajine čoraz viac kritizované.
“Možno má naše vedenie nejaký veľký tajný plán, inak nechápem, prečo sú naše najlepšie brigády v Kurskej oblasti a naša obrana na Ukrajine sa rozpadá,” citoval El País generála Dmytra Marčenka, ktorý nedávno rezignoval z AFU.
V tom, že ukrajinské vojenské a politické vedenie chce za každú cenu udržať predmostie v Kurskej oblasti, a ak sa mu to podarí, aj ho rozšíriť, však možno stále vidieť istú logiku. Aj za cenu straty území v Doneckej oblasti, kde sú rezervy vzácne.
Po Trumpovom víťazstve vo voľbách v USA sa čoraz častejšie hovorí o rokovaniach o ukončení vojny. Zároveň sa za základný scenár považuje prímerie pozdĺž frontovej línie. V takom prípade však vzniká otázka, čo robiť s časťou Kurskej oblasti, ktorú obsadila AFU. Ponechať ju pod ukrajinskou kontrolou je pre Kremeľ príliš veľkým ponížením, ktoré pravdepodobne neprijme. Najmä preto, že Moskva opakovane vyhlásila, že neuzavrie s Kyjevom žiadne dohody, pokiaľ v Kurskej oblasti zostanú ukrajinské jednotky. Okrem toho má Ruská federácia vlastnú „vojnovú stranu“, ktorá je vo všeobecnosti proti prímeriu na frontovej línii a požaduje „bojovať až do víťazného konca“. A prítomnosť ukrajinských vojsk v Kurskej oblasti jej dáva ďalšie argumenty na narušenie dohôd o ukončení vojny.
V Kyjeve sa z času na čas verejne diskutuje aj o variante, že v prípade začatia rokovaní o prímerí pozdĺž frontovej línie by Kurská oblasť mohla byť „vymenená“ za časť ukrajinského územia, ktoré zabrali Rusi. Napríklad za Energodar a Záporožskú jadrovú elektráreň. Pre Kremeľ by to však znamenalo aj „stratu tváre“. Najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že predtým Putin podmienil kontrolu nad celým územím Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti ukončením vojny.
Inými slovami, prítomnosť kurského predmostia podľa všetkého ukrajinské orgány, ktoré čakajú na rokovania, považujú za najdôležitejší tromf, s pomocou ktorého bude možné buď dosiahnuť bolestivé ústupky zo strany Moskvy (odovzdanie časti dobytých území), alebo, ak Rusko ústupky odmietne, zmariť akékoľvek dohody o ukončení vojny na frontovej línii.
Kremeľ to však pravdepodobne chápe, a preto podľa správ západných spravodajských služieb Rusko v poslednom čase zvyšuje počet vojakov v Kurskej oblasti.
Denník Washington Post uvádza, že Rusko tam zhromaždilo 50-tisícové sily, ktorých súčasťou sú podľa Ukrajiny aj Západu aj severokórejské jednotky.
Táto skupina sa pripravuje na veľkú ofenzívu s cieľom získať späť kontrolu nad Kurskou oblasťou. Pri jej formovaní Rusko nepresunulo jednotky z východnej Ukrajiny, „čo Moskve umožnilo tlačiť súčasne na viacerých frontoch“.
Forbes tiež píše, že Moskva plánuje urýchliť vytlačenie AFU z Kurskej oblasti – v prípade, že Trump navrhne zastavenie vojny na frontovej línii.
Nakoľko je reálne, aby ruská armáda túto úlohu splnila v najbližších mesiacoch?
Ako sa píše vyššie, zatiaľ AFU v Kurskej oblasti drží obranu a vedie protiútoky. Ukrajinské zálohy sa tam neustále sťahujú, čo ruskej armáde mimoriadne sťažuje postup. Aspoň s tými silami, ktoré tam sú. Navyše, niektorí ruskí publicisti naznačujú, že samotná AFU môže ešte prejsť do rozsiahlej ofenzívy v Kurskej oblasti.
Na druhej strane, oblasť kurského predmostia má teraz podľa rôznych zdrojov rozlohu 450 – 600 km2 . Okrem toho tam AFU nemá súvislé mohutné línie opevnení, aké Rusko vybudovalo v Záporožskej oblasti. Od septembra sa Rusom už podarilo dostať značnú časť predmostia späť pod svoju kontrolu. Zvýšením počtu postupujúcich jednotiek a ich palebnej podpory by preto ruská armáda mohla skôr či neskôr teoreticky úplne vytlačiť ukrajinské jednotky za hranice. Pravda, možno bude musieť presunúť jednotky z iných častí frontu, čím sa tam ofenzíva spomalí. Ak sa však otázka rokovaní o ukončení vojny naozaj stane realitou, Kursk bude určite prioritou a na cenu sa hľadieť nebude.
Prečítajte si tiež
- Rusko zhromaždilo v Kurskej oblasti 50-tisícové sily, ktorých súčasťou sú aj severokórejské jednotky
- Čo sa momentálne deje v Kurskej oblasti?
- Západ musí zaplatiť za ukrajinský útok v Kurskej oblasti