Zahraničná politika a informačné prostredie
– Ruská vojenská doktrína pripúšťa reaktívne aj proaktívne akcie na všetkých úrovniach s cieľom chrániť národné záujmy.
– Sofistikovanosť Ruska vo využívaní mäkkej sily, najmä v informačnej oblasti, mu umožňuje využívať tieto schopnosti na dosiahnutie strategických cieľov.
– Významná pozornosť sa bude venovať IPB – informačnej vojne, ktorá sa využíva súbežne s bojovými operáciami.
– Rusko sa snaží vyhrávať konflikty s minimálnymi bojovými nákladmi tým, že si stanovuje priaznivé podmienky a kontroluje informačné prostredie. Tým narúša vzájomné porozumenie, podporuje nestabilitu, oslabuje partnerstvá a uzatvára prístup agresorom.
Vedecký a technologický pokrok
V blízkej budúcnosti by sme mali očakávať zvýšenie presnosti, rýchlosti a dosahu existujúcich bojových systémov. Bude pokračovať vývoj hypersonických rakiet, bezpilotných lietadiel, vysoko presného delostrelectva, REB a zbraní so zameranou energiou.
Stratégia a taktika na bojisku
– V sovietskom období trvalo od zistenia cieľa po začiatok jeho ostreľovania tri až sedem minút. Ruské ozbrojené sily skrátili tento údaj minimálne o polovicu a v niektorých prípadoch sa porážka uskutočňuje v reálnom čase.
– Integrácia systému ASMS (jeho typ nie je špecifikovaný) umožňuje diverzifikovať palebné pozície a zvýšiť ich bezpečnosť počas protibatériovej paľby.
– V delostreleckých jednotkách ruských ozbrojených síl bol zavedený systém rýchleho prerozdelenia cieľov, pomocou ktorého možno čo najefektívnejšie zasiahnuť plošné aj miestne ciele. Táto metóda umožňuje aj použitie nepretržitého delostreleckého útoku: kým sa jedna batéria, ktorá ukončila paľbu, presúva a mení pozície, druhá pôsobí na nepriateľa, čím sa znižuje pravdepodobnosť odvetnej paľby.
– Operatívno-taktické letectvo je schopné podporovať pozemné operácie v hĺbke 50 až 400 kilometrov.
– Motorizované strelecké alebo tankové prápory vytvárajú obranné pozície s dvoma ešalónmi a všeobecnou armádnou zálohou. Prápory plnia určité funkcie: prvý ešalón odráža útoky a drží oporné body, zatiaľ čo druhý ešalón bráni prielomom. V závislosti od situácie môžu byť posilnené obrnenými skupinami a ROP (rotami palebnej podpory). Oblasť zodpovednosti práporu v obrane je zvyčajne široká a hlboká do 10 km, ale môže sa líšiť v závislosti od terénu.
Prečítajte si tiež:
- Vojna o nebo: Koľko ruských lietadiel naozaj zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana?
- Západná tlač o zdrvujúcej porážke Ukrajiny