Praha 30. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
Exprezident ČR Václav Klaus poskytol rozhovor denníku MF Dnes, v ktorom nenechal kameň na kameni na schopnostiach novej vlády dohodnúť sa. Schytal to aj Senát, a naopak Klaus uistil spoluobčanov, že prezident Miloš Zeman nepochybne všetko zvládne. Na konci rozhovoru prezradil, na akých prezidentov sú Česi zvyknutí
Rozhovor začal diskusiou o zdravotnom stave prezidenta ČR Miloša Zemana, ktorého Klaus pred týždňom navštívil v nemocnici, a tiež otázkou vhodnosti použitia článku 66 Ústavy o odobratí právomocí prezidenta. Najprv Klaus priznal, že sám podľahol atmosfére, „ktorú ohľadom choroby prezidenta vytvorili politici Vystrčil a Fischer“, ale podotkol, že videl Miloša Zemana v lepšej kondícii, než čakal. Potvrdil, že Zeman je vážne chorý, ale pritom je presvedčený, že je prezident schopný vykonať pár čiastkových rozhodnutí.
Ide podľa neho o rozhodnutia v súvislosti s demisiou vlády a vymenovaním nového predsedu vlády. “Tie, ja myslím, on stopercentne zvládne,“ povedal Klaus.
V súvislosti s otázkou aktivácie článku 66 označil Senát SR za „nešťastnú inštitúciu“ a „nechcené dieťa“. „Ja som proti Senátu dlho bojoval, myslím, že je nešťastie, že ho máme. A myslím, že si to so sebou Senát ťahá od začiatku do konca. Čo sa týka terajších snáh, sú to takí nedočkavci. Tí už sa vidia, že budú demiurgovia našej spoločnosti. Stále im trvá, kým sa k tomu dostanú. Je to nedočkavosť, detinská nedočkavosť,“ nešetril kritikou voči predsedovi Senátu Milošovi Vystrčilovi (ODS) a jeho kolegom a kolegyniam.
Tvrdý bol aj voči možnej budúcej vláde Petra Fialu (ODS). Podľa neho členovia päťkoalície neboli vôbec pripravení na to, že to tak dopadne, a mysleli, že bude dlhá doba medziobdobia, takže teraz nie sú takí silní pri budovaní pozitívneho konštruktívneho programu.
„Je veľký rozdiel dohodnúť sa na pozitívnom programe od kritiky, ešte tak zjednodušenej na programe Antibabiš. To je heslo, ktoré sa kričí na námestiach ľahko. Ale čo urobiť s dnešnou infláciou, čo so zbúraním základne energetického priemyslu, čo s nabúranými vzťahmi s mnohými krajinami sveta…?“ Uviedol bývalý prezident.
To podľa neho platí aj v ekonomickej oblasti, kde by si Klaus vedel predstaviť Jána Skopečka na pozícii ministra financií. Ale ministrom financií sa podľa všetkého stane Zbyněk Stanjura, ktorý študoval informatiku. To v Klausovi nevzbudzuje veľa nádejí.
Na adresu predsedníčky TOP 09 Markéty Pekarovej Adamovej, ktorá sa môže stať ďalšou predsedníčkou Poslaneckej snemovne, uviedol, že si v tejto funkcii povedie veľmi úspešne. „Pretože z nej – z jej očí a tváre – srší zlo. Myslím, že je tam kondenzované. Verím, že bude to schopná uplatňovať, keď sa budú poslanci baviť, nevenovať dostatočnú pozornosť prejednávaniu, desiatovať v Snemovni, telefonovať, nenosiť rúška. Tak bude mať šancu, aby svoje skutočné ja uplatnila,“ prehovoril.
Naproti tomu označil za škandalózne, že z vedenia Snemovne s vysokou pravdepodobnosťou vypadne predseda SPD Tomio Okamura.
Nové ministerstvá pre digitalizáciu a IT technológie a pre Európsku úniu, ktoré nová vláda chce zriadiť, sú podľa Klausa zbytočné. „Keby Lenin v roku 1920 robil ministerstvo elektrifikácie, tak by som to chápal, pretože chceli elektrifikovať veľký Sovietsky zväz. Ale myslím, že my sme až predigitalizovaní, takže nie je potrebné ministerstvo,“ povedal.
Koniec rozhovoru bol venovaný Andrejovi Babišovi a jeho vyhliadkam na opozičné lavice. Podľa Klausa mu tam nebude veľmi príjemne, pretože „tie stoličky a lavice sú tam malé, sú strašne nepohodlné“.
Pripustil tiež, že sa predseda ANO o kandidatúru na prezidenta bude uchádzať, pretože na to existujú isté predpoklady. „My sme zvyknutí na to, aby sme za prezidentov nemali Kisku, Čaputovú a podobných jedincov. My sme si navykli, že sa u nás prezidentom stáva niekto takzvane s príbehom. Babiš nepochybne s istým príbehom do prezidentského zápasu vstúpi,“ vyhlásil exprezident Klaus.