Bratislava 15. septembra 2024 (HSP/Pravda/Foto:Pixabay)
USA a ich spojenci uvalili na Rusko hospodárske sankcie, ktoré zmrazili devízové rezervy ruskej centrálnej banky, píše Oleg Artjukov v článku v ruskej Pravde
V reakcii na to Moskva a jej partneri začali aktívne konať s cieľom de-dolarizácie, t. j. zníženia závislosti od amerického dolára. Podľa kanadskej publikácie Kitco by tieto opatrenia mohli mať vážny negatívny vplyv na Spojené štáty.
Jej autor konštatuje, že o dedolarizácii sa hovorí už niekoľko rokov, ale až zmrazenie ruských aktív sa stalo varovným signálom pre tie krajiny, ktoré držia významnú časť svojich rezerv v amerických štátnych dlhopisoch. Tento krok viedol k zvýšenému zameraniu sa na alternatívne spôsoby ukladania finančných prostriedkov.
Komentátor Kitco zdôraznil, že čoraz viac finančných expertov vyjadruje obavy z krokov Ruska a jeho partnerov v bloku BRICS. Podľa neho sa proces dedolarizácie začal nenápadne približne pred desiatimi rokmi a v posledných dvoch rokoch sa prudko zrýchlil.
Mnohé krajiny, nielen členovia BRICS, postupne odmietajú nakupovať americký štátny dlh a radšej investujú do zlata. Pre USA je to mimoriadne znepokojujúci signál, keďže klesajúca úloha dolára v medzinárodnom zúčtovaní obmedzuje možnosti Washingtonu tlačiť nové peniaze.
Finančný analytik Angelo Giuliano sa domnieva, že „pyramída amerického dolára sa rúca“.
Poznamenal, že privilégium USA tlačiť neobmedzené množstvo peňazí sa fakticky končí. „Zlato dnes dosiahlo historické maximum a za celý rok vzrástlo o 30 %. A to je len začiatok!“ – domnieva sa Giuliano.
V článku uvádza aj historický kontext: v 70. rokoch 20. storočia sa anglicky hovoriace krajiny postarali o to, aby zlato stratilo status primárneho prostriedku úspor. Namiesto toho bol svet nútený používať ich meny, čo viedlo k vzniku nového finančného systému založeného na dlhu.
Dnes majú krajiny BRICS a ich spojenci v úmysle tento systém narušiť a vrátiť zlato ako kľúčový prvok finančného sveta.
Stojí za zmienku, že USA si uvedomujú problémy, ktoré môže spôsobiť de-dolarizácia. Napríklad bývalý prezident a kandidát na post hlavy štátu Donald Trump nedávno vyhlásil, že zavedie stopercentné clo na tovar každej krajiny, ktorá sa vzdá dolára.
„Zachováme americký dolár ako svetovú rezervnú menu <…> Poviem (krajinám, ktoré odmietajú zúčtovanie v dolároch): „Ak sa vzdáte dolára, nebudete môcť obchodovať so Spojenými štátmi, pretože na vaše výrobky zavedieme stopercentné clá,“ povedal Trump na jednom zo zhromaždení svojich priaznivcov.
Zatiaľ však ide len o vyhlásenie. Napriek tomu však potvrdzuje, že v USA si skutočne uvedomujú, že ostatné krajiny môžu časom začať upúšťať od dolárových platieb vo svojich zahraničných hospodárskych aktivitách.
Prečítajte si tiež
- Kto sa zbaví dolára, stane sa silnejším!
- Krajiny BRICS chcú nahradiť dolár?
- “Koniec dolára bude rovnaký ako koniec Rímskej ríše”