Bratislava 28. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa už dlhodobo javí ako poskok americkej ambasády, myslí si poslanec za stranu SMER, Ľuboš Blaha. Prezident to potvrdil aj svojim postojom v kauze otrávenia dvojitého agenta Skripaľa, keď skritizoval vládu SR za to, že nevyhostila ruských diplomatov rovnako ako “naši západní spojenci.” Podľa Blahu by príslušné bezpečnostné orgány mali preskúmať, či Kiska nedostáva pokyny od cudzích mocností.
Prezident SR Andrej Kiska očakáva v súvislosti s kauzou otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije jasný a zásadový postoj Slovenska. Nepáči sa mu, že slovenská vláda po vzore USA, Veľkej Británie, či niektorých krajín EÚ nevyhostila ruských diplomatov. Kiska to hovorí aj napriek tomu, že neexistujú žiadne dôkazy, že by za útokom stálo Rusko.
“Prezident Andrej Kiska požiadal ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie, prečo Slovensko nepostupovalo rovnako ako naši partneri v Európskej únii a V4, v súvislosti s požiadavkou Veľkej Británie vyhostiť ruských diplomatov,” uviedol jeho hovorca Krpelan.
Pripomenul, že požiadavka bola reakciou na útok chemickým plynom na území Spojeného kráľovstva. “Vysvetlenie štátneho tajomníka Lukáša Parízeka prezident nepovažuje za dostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť,” doplnil Krpelan s tým, že svoj postup prezident oprel aj o informácie spravodajských služieb.
Na Kiskovu kritiku zareagoval na tlačovej konferencii aj bývalý premiér Róbert Fico, ktorý hlave štátu odkázal, nech sa upokojí a že Slovensko je suverénny štát. Potrebné sú podľa neho jasné dôkazy.
Nevyhostenie ruských diplomatov obhajuje aj predseda SNS Andrej Danko: “Sme slobodná a samostatná republika, preto prosím aj iné štáty, aby nás neposudzovali na základe premisy “kto nie je s nami je proti nám”. Toto sme tu už raz mali. Aj pri tejto téme treba zachovať rozvahu a nie sa rozhodovať hurá systémom.”
Ako zvyčajne, najtvrdšie slová voči Kiskovi použil poslanec Ľuboš Blaha, ktorý si rozhodne servítku pred ústa nedával:
“Kiska sa vždy správal ako poskok americkej ambasády, ale čo je veľa, to je veľa. To, čo pácha v kauze nevyhostenia ruských diplomatov, to už nie je len nejaká štandardná rusofóbia typická pre pravičiarov v celej Európe – Kiska zachádza ešte ďalej. On spochybňuje našu národnú suverenitu. Vraj nemáme právo rozhodnúť sami, aké vzťahy chceme mať s Ruskom, vraj máme skákať, ako pískajú iné veľmoci. Lebo inak čo? Napíše pozývací list do Washingtonu ako kedysi istý Vasiľ do Moskvy?! Alebo kam až chce zájsť v službe iným veľmociam?! Preboha, on je prezident slobodného štátu a nie koloniálny guvernér v provincii amerického impéria!”
Blaha by zašiel ešte ďalej a žiada preverenie Kisku, či sa náhodou nespolčil s cudzou mocnosťou, čím by sa naplnila skutková podstata trestného činu vlastizrady:
“Tu už končí všetka sranda. Som presvedčený, že by príslušné bezpečnostné orgány mali preskúmať, či Kiska nedostáva pokyny od cudzích mocností, čo by sa rovnalo ohrozeniu národnej bezpečnosti a vlastizrade. Kiska sa postavil proti Slovensku, proti našej suverenite a proti hodnotám, na ktorých stojí naša vlasť. Medzi ne patrí mierová spolupráca s celým svetom, úcta k pravde a k faktom a nešírenie nenávisti voči žiadnemu inému národu. A v prvom rade – rešpektovanie, že suverénom na Slovensku sú naši občania, nie cudzie mocnosti. Existuje dôvodné podozrenie, že Kiska iba vykonáva vôľu iných mocností a že dostáva príkazy, ako má politicky postupovať – ak sa to potvrdí, nemôže byť viac prezidentom Slovenskej republiky. Je bezpečnostným rizikom.”
Andrej Kiska sa skutočne správa ako by bol len koloniálny guvernér a skáče tak ako Západ píska. Slovensko nie je žiadna gubernia, sme suverénny štát a preto je namieste odmietnuť toto šialenstvo, ktoré rozpútala Veľká Británia spolu so Spojenými štátmi americkými. Zatiaľ neexistuje žiaden dôkaz, že by za útokom chemickou látkou na dvojitého agenta Skripaľa bolo zodpovedné vedenie Ruskej federácie a preto je neprípustné vyhosťovať ruských diplomatov len na základe nepodložených domnienok.
Samuel Gdovin