Slovensko 23. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
„Sú stretnutia, ktoré si navždy zapamätám. Toto boli jedny z nich,“ zverejnil v stredu na sociálnej sieti prezident Andrej Kiska. Za ľudí, ktorí zmenili svet, považuje náš prezident Henryho Kissingera a Madeleine Albrightovú.
„Henry Kissinger radil štyrom americkým prezidentom a dodnes patrí medzi najrešpektovanejšie postavy svetovej diplomacie. Má 93 rokov, ale stále je to vášnivý diskutér. Má obrovský prehľad. Skôr, ako vám povie svoj názor, chce počuť ten váš. Prezident neprezident.“
Kissinger dnes patrí medzi málo ľudí, ktorí otvorene pomenovali činnosť západu voči Rusku, ako aj problém Ukrajiny (viac TU). “Cieľom amerických politikov sa stal rozpad Ruska, pritom dlhodobým cieľom by mala byť jeho integrácia,” uviedol vlani a dodal, že “vzťah medzi Ukrajinou a Ruskom budú Rusi vždy vnímať “špecificky “. Nikdy nepôjde o vzťah dvoch nezávislých krajín, aspoň teda z ruského pohľadu a možno aj z ukrajinského.“
Podľa portálu The National Interest bývalý americký diplomat už teda súčasný svet nevníma ako bipolárny, ale ako multipolárny, v ktorom, by “Rusko malo byť vnímané ako základný prvok novej globálnej rovnováhy, nie primárne ako hrozba pre Spojené štáty”.
Budíček pre Slovensko
Druhým stretnutím, na ktoré Kiska nezabudne, je stretnutie s Madeleine Albrightovou. Bývalá ministerka zahraničných vecí USA sa vyjadrila o Slovensku, ako o čiernej diere. „Teraz v New Yorku sa ma opýtala, či sme jej už odpustili. Práve naopak, dobre, že ste to v roku 1998 povedali, bol to pre nás budíček, povedal som jej. Zbavili sme sa Mečiara v poslednej chvíli,“ uviedol.
ĽUDIA, KTORÍ ZMENILI SVET
Sú stretnutia, ktoré si navždy zapamätám. Toto boli jedny z nich.
Henry Kissinger radil štyrom…Posted by Andrej Kiska on 21. september 2016
Prezident tiež dodal, že bývalá ministerka zahraničných vecí venuje starostlivú, až citovú pozornosť regiónu strednej Európy. Podľa jeho slov vie naše zaváhania pochopiť a úspechy oceniť.
Búrlivá diskusia
Pod týmto komentárom prezidenta Kisku sa rozprúdila značná diskusia, v ktorej odzneli pochvaly a ocenenie, ale aj kritika spolu so slovami, ktoré zdieľal Štefan Harabin. Kritika sa týkala bývalých firiem prezidenta, ktoré Harabin nazval úžernickými.
Medzi pozitívne slová, ktoré si mohol prezident prečítať, patril komentár diskutujúcej: „Konečne máme prezidenta , ktorý má rozum. Na Slovensku rarita.“ Jeden z kritických sa odvolával na možnosť postihu za vyjadrenie vlastného názoru: „Myslím si, že môj úprimný koment by neostal bez postihu v tejto „demokretickej“ spoločnosti… sú aj ľudia, čo vidia pravdu a pozadie celej tejto frašky.“