Bratislava 17. septembra 2024 (HSP/Facebook / Foto: X @Keir_Starmer)
Zatiaľ čo prakticky celá Európa bojuje s ničivými dopadmi dažďov a valiacej sa vody, ktorá so sebou berie všetko, za veľkou mlákou sa konalo dôležité stretnutie – britský premiér a americký prezident vo Washingtone rozhodovali o použití západných zbraní dlhého doletu na území Ruskej federácie, upozornil na to predseda Zahraničného výboru a poslanec NR SR Marián Kéry (SMER-SSD)
„Kým sme nielen my na Slovensku, ale aj zúfalí ľudia a záchranné zložky v okolitých štátoch bojovali s prírodnými živlami a chránili životy ľudí a ich obydlia najmä pred dopadmi ničivých záplav, inde vo svete sa hralo o našu celkovú budúcnosť,“ upozornil Kéry.
Vo Washingtone sa stretli americký prezident John Biden s britským premiérom Keirom Starmerom, aby rozhodli o tom, či umožnia Zelenského režimu používanie západných zbraní s dlhým doletom na území Ruskej federácie, píše Kéry v príspevku na sociálnej sieti.
Kéry pripomenul, že ruský prezident Vladimír Putin už len na verbálne náznaky tejto iniciatívy naznačil, že by to “veľmi výrazným spôsobom zmenilo podstatu konfliktu. Znamenalo by to, že krajiny NATO, Spojené štáty a európske krajiny sú vo vojne s Ruskom.“
A v Prahe sa prvýkrát uskutočnilo výjazdové zasadnutie Vojenského výboru NATO , kde ako poznamenal Kéry, “zúčastnení síce riešili najmä Ukrajinu, ale okrem toho akoby sa aj navzájom presviedčali o tom, aké je NATO nezastupiteľné a spravodlivé“.
„Situácia, v ktorej sme, nám skutočne neumožňuje byť politicky korektní. Musíme byť veľmi zrozumiteľní, aby sme robili správne kroky a rozhodnutia na ochranu našich krajín,“ povedal na spomenutom zasadnutí v Prahe český prezident Petr Pavel, citoval Kéry v príspevku.
Kéry dodal : „No a v Kyjeve prebehla možno trochu utajená, ale zásluhou napríklad bývalého poslanca NR SR Martina Poliačika na Facebooku odkomunikovaná konferencia „Yes Conference 2024“, s podtitulom nevyhnutnosť víťazstva. Rozumej víťazstva ukrajinského, s tým, že Rusko buď prehrá, alebo ho NATO dostane na kolená aj tak…“
Na okraji priepasti
„Priatelia, rútime sa do priepasti,“ myslí si Kéry a vysvetlil : „Zelenskému sa rúca front, na Ukrajine stráca jednu pozíciu za druhou. Veľa kariet mu už nezostáva. Najmä ak odmieta mierové plány, ktoré by mohli reálne riešiť, so zachovaním tváre a budúcnosti aj pre Ukrajinu, vojnou zmietanú krajinu, ktorú (ne)riadi.“
Ako príklad uviedol Kéry čínsko – brazílsky mierový plán, ktorý podporilo 110 štátov : „Zelenský ho však odmietol. A stále doslova blúzni o víťazstve a porazení Ruska. Alebo mu tak prikázali vojenskí jastraby z NATO a USA?“
Podľa Kéryho má prezident Ukrajiny už v podstate len jedinú reálnu šancu, o ktorú sa musí pokúsiť do konania amerických prezidentských volieb – pretože pri Trumpovom víťazstve skončí Zelenský úplne, a možno aj nie najlepšie.
Ako jedinú šancu pre Zelenského vidí pokus vtiahnuť do konfliktu Západ, štáty a vojská NATO.
Tak ešte raz
Kéry ešte raz zopakoval, o čo konkrétne ide : „Ukrajina v uplynulých mesiacoch na svojich partnerov naliehala, aby jej umožnili používať zbrane, ktoré jej dodávajú, pri útokoch na ciele ležiace hlboko vo vnútrozemí Ruska.“
„Západné krajiny však podľa ruského prezidenta v súčasnosti nerozhodujú o tom, či toto povolenie Kyjevu udelia, ale o tom, či sa krajiny NATO priamo zapoja do tohto vojenského konfliktu alebo nie,“ pokračuje Kéry.
Predseda Zahraničného výboru ďalej vo svojom texte odkázal na redaktorka Petra Števkova, ktorý vo svojom článku napísal : „Pretože tu nejde o to, či kyjevský režim smie alebo nesmie útočiť na ciele na ruskom území. Už teraz uskutočňuje údery pomocou bezpilotných lietadiel a iných prostriedkov. Ale používanie presných zbraní dlhého dosahu západnej výroby je úplne iný príbeh. Faktom je, že – už som to spomínal a potvrdí to každý odborník, tak u nás, ako aj na Západe – ukrajinská armáda nie je schopná používať najmodernejšie vysoko presné systémy dlhého dosahu, ktoré dodáva Západ. To nedokážu. Tieto zbrane nie je možné použiť bez spravodajských údajov zo satelitov, ktoré Ukrajina nemá. To sa dá urobiť len pomocou satelitov Európskej únie alebo amerických satelitov – vo všeobecnosti satelitov NATO. To je prvý bod. Druhým bodom – možno najdôležitejším, dokonca kľúčovým – je, že letové úlohy týmto raketovým systémom môže prideľovať len vojenský personál NATO. Ukrajinskí vojaci to robiť nemôžu.“
Inak povedané: „Ak sa britský premiér Keir Starmer s prezidentom USA Johnom Bidenom definitívne dohodnú. Zatiaľ si zobrali time out, chcú dohodnúť novodobú „koalíciu ochotných“, ktorá by ich podporila na pôde OSN. Potom nepôjde o nič iné, len o zapojenie NATO do vojny s Ruskom,“ vysvetlil Kéry.
Kéry v závere svojho textu varoval : „Tretia svetová vojna nebola dlho tak blízko, ako teraz. Uvedomujú si to vojnoví štváči z našej politickej scény, ale najmä jastraby z NATO, ktorí odmietajú akékoľvek snahy o urovnávanie tohto nezmyselného konfliktu? Kto z nich pôjde bojovať do prvej línie?“
Prečítajte si tiež :