“Náš návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť aj životy nenarodených detí. Okrem morálnych argumentov sa opiera aj o samotnú Ústavu SR, kde sa uvádza, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením,” povedal na tlačovej konferencii šéf strany Marian Kotleba.
ĽSNS chce presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou má byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu.
“Žijeme v 21. storočí, chránime psov, mačky, dobytok (Zviera nie je vec), stromy, kríky (My sme les), ale umelé potraty sa tu vykonávajú často bez akejkoľvek opodstatnenej príčiny. Nie je choré, že na vyrúbanie stromu na vlastnej záhrade potrebujete súhlas od obce, ale na umelý potrat netreba nič?! Výsledok? Na Slovensku bolo v dôsledku neopodstatnených potratov zabitých už 1,4 milióna detí. To je zhruba štvrtina slovenskej populácie! A liberálne ľudskoprávne organizácie sú ticho… Ale potom vykrikujú, že tu vraj nemá kto pracovať a potrebujeme imigrantov,” uviedol podpredseda strany Milan Uhrík.
Podľa Kotlebovcov bolo od roku 1967 na území Slovenska potratom zabitých viac ako 1 249 000 detí, čo predstavuje takmer štvrtinu slovenskej populácie. (Viac TU).
Táto agenda bola vždy silnou témou Kresťansko-demokratického hnutia (KDH). Vždy tlačili na zákaz potratov, aj keď sa im to nikdy nepodarilo. Podľa vyjadrení nového predsedu strany Alojza Hlinu sa však KDH začína uberať iným – liberálnejším smerom.
V rozhovore pre extrémne neoliberálny denník N povedal, že už “nechce tlačiť na pílu”: ” Keby sme založili stranu, v ktorej by boli iba ľudia radostne sa tešiaci z viery, ktorých iní nazývajú fundamentalistami či fanatikmi, mala by potenciál okolo 50-tisíc voličov. Z toho by parlament nebol.
Je teda jasné, že tento typ agendy šancu na úspech nemá. Ak sa ráno budíte a večer zaspávate iba s bioetickými otázkami a neprichádzate s ničím iným, neuspejete, lebo váš potenciál vo voľbách sú maximálne dve percentá.
Na druhej strane si my ako konzervatívci nemôžeme dovoliť nemať týchto ľudí u seba. Komfortný priestor teda musíme vytvoriť aj im, ale s tým, že nemôžu stále tlačiť na pílu len v týchto veciach, lebo niekedy to nielenže nemá zmysel, ale je to dokonca kontraproduktívne.”
Hlina sa teda obáva hlavne toho, že tlačením na zákazy potratov by KDH mohla stratiť voličov a mylne argumentuje predvolebným zákonom proti potratom jedného z poslancov KDH: “Nik túto tému nepoškodil viac ako traja mušketieri Kuffa, Jozef Mikloško a Kvasnička, keď predložili ten nešťastný zákon,” povedal Hlina.
Mainstremové médiá to vtedy interpretovali tak, že týmto stratila KDH veľa voličov, a preto sa nedostala do parlamentu. Je to samozrejme demagógia. Paradoxne, KDH sa možno nedostalo práve preto, že bolo málo konzervatívne a nestálo si tvrdošijne za kresťanskými princípmi. Za tie roky, čo bolo vo vláde, kolaborovalo s liberálmi a nedokázalo poriadne presadiť žiadne prokresťanské zákony. Objektívne však treba uznať, že sa im podarilo dostať do Ústavy zákon o manželstve medzi mužom a ženou.
Tvrdenie, že by presadzovanie potratov odoberalo voličov je mylné aj z toho dôvodu, že podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina Slovákov za zákaz potratov a povolený by mal byť len vo výnimočných prípadoch.
Podľa denníka Postoj agentúra FOCUS zisťovala pred dvomi rokmi pre Fórum života postoje Slovákov k interupciám. Podľa viac ako polovice respondentov (59 %) by interupcia mala byť dovolená len z veľmi vážnych dôvodov. Štvrtina respondentov si myslí, že umelý potrat je prípustný z akýchkoľvek dôvodov. Podľa desatiny respondentov (11 %) by umelé ukončenie tehotenstva nemalo byť dovolené vôbec, teda zo žiadnych dôvodov.
Oproti prieskumu z roku 2011 (53%) sa teda posilnil prevládajúci názor, že interrupcie by mali byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov (59%).
Medzi týmito dôvodmi ľudia najviac tolerujú ohrozenie života matky a poškodenie plodu, teda rovnaké dôvody, aké uvádzajú Kotlebovci vo svojom návrhu zákona.
Trend je teda jasný, rastie informovanosť žien o ľudskosti nenarodeného dieťaťa, o tom, ako potrat v skutočnosti vyzerá, ako aj o svedectvách depresívnych žien, ktoré si prechádzajú obrovskými problémami po potrate, a ľudia čoraz viac podporujú zákaz potratov ako prirodzenú vec, ktorá vyplýva zo základnej potreby chrániť človeka a netolerovať vraždu. .
Štandardné politické strany však idú presne opačným smerom, proti vôli ľudí. Za zákaz potratov bola kedysi v začiatkoch aj Matovičova strana OĽaNO, dnes už sa ale Matovič tejto témy zdráha. Podobným smerom sa poberá aj Hlinove KDH. Zrejme sa snažia prispôsobiť možnej budúcej koalícii na čele so Sulíkovou liberálnou stranou SaS, ktorá o zákaze potratov nechce ani počuť. Naopak chce všetko ešte viac liberalizovať. Možno sa nakoniec dočkáme , že OĽaNO a KDH odsúhlasia aj registrované partnerstvá homosexuálov.
Je vôbec možné, že v tak zásadných otázkach sa ako kresťanská alebo konzervatívna strana profiluje len nováčik ĽSNS? Je možné, že nakoniec pohltí všetkých konzervatívcov zo strán OĽaNO a KDH, ale netreba ani zabúdať na SNS, ktorá je vo vláde, hlási sa ku kresťanstvu, ale za stopnutie interrupcií nerobí absolútne nič.
Samuel Gdovin