Bratislava 6. júla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
Šéf spoločnosti Wagner Jevgenij Prigožin – ktorý minulý mesiac viedol krátkotrvajúcu rebéliu v Rusku – sa nachádza v Rusku a nie v Bielorusku, uviedol líder Bieloruska. V rámci dohody o ukončení patovej situácie boli obvinenia proti nemu stiahnuté a bol mu ponúknutý odchod do Bieloruska
Bieloruský líder Alexander Lukašenko vo štvrtok vyhlásil: „Pokiaľ ide o Prigožina, ten je v Petrohrade. Nie je na území Bieloruska,” cituje bieloruského prezidenta BBC. V reakcii na slová Lukašenka Kremeľ uviedol, že „nesleduje” pohyby pána Prigožina.
Lukašenko pomohol sprostredkovať dohodu o ukončení vzbury a len pred týždňom povedal, že Prigožin pricestoval do Bieloruska. BBC sledovala Prigožinovo súkromné lietadlo letiace do Bieloruska koncom júna a taktiež jeho návrat do Ruska v ten istý večer. Odvtedy uskutočnilo lietadlo niekoľko letov medzi Petrohradom a Moskvou – aj keď nie je jasné, či sa na palube nachádzal aj šéf Wagnerovcov. BBC tiež však nedokázalo overiť tvrdenie Lukašenka o aktuálnom mieste Prigožina.
Lukašenko vo štvrtok dodal, že „pokiaľ vie” zvyšok bojovníkov skupiny Wagner bol stále na svojich základniach – čo by mohlo zahŕňať východnú Ukrajinu alebo výcvikovú základňu v ruskom Krasnodarskom regióne.
Bieloruský líder povedal, že ponuka Wagnera na rozmiestnenie niektorých svojich bojovníkov v Bielorusku – čo je perspektíva, ktorá znepokojila susedné krajiny NATO – stále platí a samotný bieloruský prezident ponúkol niekoľko vojenských miest zo sovietskej éry na ich použitie.
„Ale Wagner má inú víziu,” povedal a dodal: „Samozrejme, že vám o tom nepoviem.”
„V súčasnosti nie je vyriešená otázka ich premiestnenia,” doplnil.
Lukašenko vo svojom prejave povedal, že sa neobáva, že budú v Bielorusku bojovníci žoldnierskej skupiny Wagner, a dodal, že budú v krajine za „určitých podmienok”.
„Hlavnou podmienkou je, že ak ich potrebujeme aktivovať na obranu našej krajiny, tak sa to stane okamžite, v akomkoľvek smere,” vyhlásil Lukašenko a ocenil „skúsenosť” Wagnerovcov a zároveň odmietol akúkoľvek potenciálnu hrozbu vzbury pod vedením Wagnera v Bielorusku.
„V živote sa stávajú všelijaké veci, ale momentálne tak túto situáciu nevidím. Ak sem prídu, budeme im venovať veľkú pozornosť,” vysvetlil bieloruský prezident.
Po Prigožinovej vzbure prešli Wagnerovi žoldnieri z poľných táborov na Ukrajine do Rostova na Done, kde sa zmocnili velenia niektorých vojenských zariadení. Bojovníci skupiny Wagner potom zamierili na sever smerom k Moskve, čo prinútilo Kremeľ zaviesť prísnejšie bezpečnostné opatrenia v mnohých regiónoch vrátane hlavného mesta.
Putin obvinil skupinu zo zrady, ale na základe dohody, ktorá ukončila vzburu, bola Prigožinovi prisľúbená bezpečnosť a ruské trestné konanie proti Wagnerovcom bolo zrušené. Jeho bojovníkom bolo povedané, že môžu buď podpísať bežné armádne zmluvy, ísť domov alebo odísť do Bieloruska.
Podľa niektorých analytikov, Prigožinova vzbura mohla niesť znaky psychologickej operácie a mohla byť dokonca riadená Kremľom.
„Nemôžeme zavrhnúť možnosť, že to bola v skutočnosti organizovaná akcia Kremľa – možno s cieľom urobiť nejaké upratovanie v „dome” vrcholných predstaviteľov, ale aj to, aby sa otestovala lojalita ľudí v armáde a u iných predstaviteľov,” povedal Bociurkiw, analytik globálnych záležitostí a člen Atlantickej rady pre Sky News.
Prečítajte si tiež
Naozaj to bola Prigožinova vzbura alebo len vopred dohodnutá PSYOP?