Bratislava 27. júna 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Špirála zdražovania a vysokej inflácie pozastavila tento rok vyše 30% Slovákov dovolenku. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý na prelome mája a júna tohto roka realizovala agentúra STEM/MARK pre spoločnosť Home Credit. Z prieskumu tiež vyplýva, že 44 % ľudí sa v lete určite chystá dovolenkovať. Štvrtina Slovákov preferuje dovolenku v zahraničí, najčastejšie na 7 až 10 dní. Podľa prieskumu si iba 3 % Slovákov dovolia utratiť za dovolenku viac ako 4 000 €
Letnú dovolenku si tento rok neužije vyše 30 % Slovákov, ďalší sa ešte rozhodujú. Je za tým aj zdražovanie a vysoká inflácia. Na druhej strane, 44 % ľudí sa v lete určite chystá dovolenkovať. Štvrtina Slovákov chce ísť do zahraničia, najčastejšie na 7 až 10 dní.
O niečo kratší čas dovolenky chce stráviť asi 40 % opýtaných v tuzemsku a to na dobu 4 až 6 dní.
„Ako nám ukázal najnovší prieskum, aktuálny rast cien je pre 4 z 10 Slovákov dôvodom necestovať tento rok na dovolenku do zahraničia. Ďalších 15 % sa vyjadrilo, že pôjde na kratšie obdobie, 14 % si zabezpečí vlastné stravovanie a 9 % pre zdražovanie nepôjde na dovolenku vôbec. Je tu však aj 22 % takých, pre ktorých súčasná situácia spojená s vyššími cenami nemá na ich dovolenkové plány žiadny vplyv,” priblížil analytik trhu Home Credit Jaroslav Ondrušek.
Veľká časť Slovákov sa snaží dostať s nákladmi na letnú dovolenku pod 1 200 eur, mnohí aj výrazne nižšie. Najväčšia skupina, takmer štvrtina respondentov, sa chce zmestiť do dovolenkového rozpočtu od 401 do 800 eur. Pätina Slovákov sa plánuje uskromniť ešte viac a na celú dovolenku minúť menej ako 400 eur. Ďalšia pätina chce utratiť od 1 201 do 2 000 eur, tri percentá Slovákov dajú toto leto za dovolenku viac ako 4 000 eur.
„V porovnaní nákladov na tohtoročnú a vlaňajšiu dovolenku najviac, 44 % opýtaných hovorí, že tie ich budú približne na rovnakej úrovni. Trochu vyššie očakáva 25 % a výrazne vyššie 16 % respondentov. Naopak, menej peňazí plánuje minúť 15 % ľudí,” vysvetlil Ondrušek.
Podľa odborníkov z NBS, vo štvrtom štvrťroku 2022 miera úspor na Slovensku padla k dvom percentám, domácnosti tak v tejto situácii spotrebovali takmer všetky svoje príjmy. Úroveň vkladov je už niekoľko mesiacov pod dlhoročným trendom a nahromadenými vkladmi už ľudia pravdepodobne nedisponujú,” konštatovali odborníci NBS
Pri zohľadnení splátok dlhov a malého zostávajúceho priestoru na ďalšie znižovanie úspor bude podľa nich spotreba domácností v nasledujúcom období zrejme slabá. V posledných rokoch výrazne rástol objem hypoték a od minulého roku rastú aj ich sadzby. Celkovo tak budú ľudia čoraz viac peňazí dávať na splátky úverov.
„K výraznejšiemu rastu spotreby domácností preto zrejme dôjde až po dostatočnom a pretrvávajúcom zrýchlení rastu príjmov nad mieru inflácie. Podľa našich odhadov by k tomu mohlo dôjsť až v roku 2024. Istú dobu totiž domácnosti budú musieť aj obnovovať sčasti vyčerpané finančné rezervy,” dodali analytici NBS.
Viac sa dočítate
Slovenská koruna kde si? Toto chýba Slovensku v boji s infláciou, tvrdí český ekonóm