Bratislava 28. februára 2023 (HSP/New York Post/Foto:Pixabay)
V posledných týždňoch séria analýz, ktoré uverejnili vysoko uznávaní výskumníci, odhalila pravdu o tvrdeniach úradníkov verejného zdravotníctva počas pandémie Covid-19. Vo väčšine prípadov sa mýlili, píše denník New York Post
Aby bolo jasné, úradníci verejného zdravotníctva sa nemýlili, keď vydávali odporúčania na základe toho, čo bolo v tom čase známe. Je to pochopiteľné. Vychádzali ste z údajov, ktoré ste mali k dispozícii. Mýlili sa, pretože odmietli zmeniť svoje smernice vzhľadom na nové dôkazy. Keď nejaká štúdia nepodporovala ich politiku, odmietli ju a cenzurovali opačné názory.
Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) v Spojených štátoch zároveň zbrojilo proti samotnému výskumu, ale vydávalo svoje vlastné chybné štúdie vo vlastnej lekárskom časopise MMWR, ktorý nebol recenzovaný odborníkmi. V konečnom dôsledku úradníci verejného zdravotníctva aktívne šírili dezinformácie, ktoré zničili životy a navždy poškodili dôveru verejnosti v lekársku profesiu. Tu je niekoľko spôsobov ako zavádzali. A nielen Američanov.
Dezinformácia č. 1: Prirodzená imunita poskytuje len malú ochranu v porovnaní s imunitou po očkovaní
Štúdia Lancet skúmala 65 hlavných štúdií v 19 krajinách o prirodzenej imunite. Výskumníci dospeli k záveru, že prirodzená imunita je prinajmenšom rovnako účinná ako primárna séria vakcín COVID. Od aténskeho moru v roku 430 pred n. l. sa pozorovalo, že tí, ktorí sa po infekcii uzdravili, boli v prípade opätovnej nákazy chránení pred ťažkými ochoreniami. To pozoroval aj takmer každý praktický lekár počas prvých 18 mesiacov pandémie COVID. Väčšina Američanov, ktorí boli prepustení z práce, pretože nemali vakcínu proti COVID, už mala protilátky, ktoré účinne neutralizovali vírus, avšak boli to protilátky, ktoré vláda neuznala.
Dezinformácia č. 2: Rúška zabraňujú prenosu COVID
Cochranove prehľady sa považujú za najautoritatívnejšie a najnezávislejšie hodnotenie dôkazov v medicíne. A v jednom z nich, ktorý minulý mesiac zverejnil vysoko uznávaný oxfordský výskumný tím, sa zistilo, že masky nemajú významný vplyv na prenos COVID. Keď bola riaditeľka Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Dr. Rochelle Walenskyová požiadaná, aby sa vyjadrila k tomuto definitívnemu preskúmaniu, bagatelizovala ho a tvrdila, že je chybné.
Dezinformácia č. 3: Zatvorenie škôl znižovalo prenos COVID
CDC ignorovalo európske skúsenosti s udržiavaním otvorených škôl, väčšinou bez povinnosti používať ochranné rúška. Miera prenosu sa nelíšila, čo taktiež dokazujú štúdie vykonané v Španielsku a Švédsku.
Dezinformácia č. 4: Myokarditída spôsobená vakcínou je menej častá ako infekcia
Predstavitelia verejného zdravotníctva bagatelizovali obavy z myokarditídy vyvolanej vakcínou – alebo zápalu srdcového svalu. Odvolávali sa na zle navrhnuté štúdie, ktoré nedostatočne zachytávali mieru komplikácií. Množstvo dobre navrhnutých štúdií hovorilo o opaku. Teraz vieme, že myokarditída je šesť až 28-krát častejšia po očkovaní vakcínou COVID ako po infekcii medzi 16- až 24-ročnými mužmi.
Dezinformácia č. 5: Mladí ľudia majú výhody z posilňujúcej (booster) dávky vakcíny
Booster dávky vakcíny znížili počet hospitalizácií u starších, vysoko rizikových Američanov. Nikdy však neboli dôkazy o tom, že znižujú úmrtnosť na COVID u mladých zdravých ľudí. Pravdepodobne preto sa CDC rozhodlo nezverejniť svoje údaje o počte hospitalizácií medzi boostovanými Američanmi mladšími ako 50 rokov, keď zverejnilo rovnaké údaje o počte hospitalizácií u ľudí starších ako 50 rokov. Nakoniec bol tlak Bieleho domu na odporúčanie boostrov pre všetkých taký silný, že dvaja najlepší odborníci na vakcíny z FDA na protest opustili agentúru a napísali zdrvujúce články o tom, že údaje nepodporujú boostre pre mladých ľudí.
Dezinformácia č. 6: Povinnosť očkovania zvyšuje mieru zaočkovanosti
Americký prezident Joe Biden a ďalší predstavitelia požadovali, aby boli neočkovaní pracovníci bez ohľadu na riziko alebo prirodzenú imunitu prepustení. Išlo napríklad aj o vojakov alebo zdravotné sestry a to uprostred personálnej krízy. Mandát bol založený na teórii, že očkovanie znižuje mieru prenosu – čo sa neskôr ukázalo ako nepravdivé. Ale po všeobecnom uznaní, že očkovanie neznižuje prenos, mandáty pretrvávali a pretrvávajú dodnes. Nedávna štúdia z Univerzity Georgea Masona podrobne opisuje, že povinnosť očkovania v deviatich veľkých mestách USA nemala žiadny vplyv na mieru zaočkovanosti. Takisto nemali žiadny vplyv na mieru prenosu COVID.
Dezinformácia č. 7: Covid pochádzajúci z laboratória Wuhan je konšpiračná teória
Spoločnosť Google priznala, že počas pandémie potláčala vyhľadávanie informácií o „úniku z laboratória”. Dr. Francis Collins, šéf Národného ústavu zdravia tvrdil (a stále tvrdí), že neverí, že vírus pochádza z laboratória. Nakoniec, zdrvujúce nepriame dôkazy poukazujú na pôvod úniku z laboratória – rovnaký pôvod navrhli Dr. Anthonymu Faucimu dvaja veľmi významní virológovia na stretnutí v januári 2020 na začiatku pandémie. Podľa dokumentov, ktoré získal Bret Baier z Fox News, povedali doktori Fauci a Collins, že vírus mohol byť zmanipulovaný a vznikol v laboratóriu, ale potom náhle zmenili názor vo verejných komentároch niekoľko dní po stretnutí s predstaviteľmi NIH. Virológovia neskôr dostali od Fauciho agentúry takmer 9 miliónov dolárov.
Dezinformácia č. 8: Druhú dávku vakcíny je dôležité dostať 3 alebo 4 týždne po prvej dávke
Na jar 2021, len niekoľko mesiacov po zavedení vakcíny, boli údaje jasné, že odstup medzi vakcínami o tri mesiace znižuje mieru komplikácií a zvyšuje imunitu. Odstupy medzi vakcínami by tiež zachránili viac životov.
Dezinformácia č. 9: Údaje o bivalentnej vakcíne sú „krištáľovo čisté”
Dr. Ashish Jha to povedal napriek tomu, že bivalentná vakcína bola schválená na základe údajov získaných z ôsmich myší. Doteraz sa nikdy neuskutočnila randomizovaná kontrolovaná štúdia bivalentnej vakcíny. Podľa autora článku je krištáľovo jasné, že mladí ľudia by nemali dostať bivalentnú vakcínu.
Dezinformácia č. 10: Jeden z piatich ľudí trpí dlhým COVID-om
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tvrdí, že 20 % infekcií COVID môže vyústiť do dlhého COVID. Britská štúdia však zistila, že len 3 % pacientov s COVID malo doznievajúce príznaky trvajúce 12 týždňov. Na všetkých dezinformáciách sprostredkovaných CDC a predstaviteľmi verejného zdravotníctva je najúžasnejšie to, že sa neospravedlnili za to, že sa tak dlho držali svojich odporúčaní aj po tom, ako sa ukázalo, že údaje boli úplne nesprávne. Úradníci verejného zdravotníctva hovorili „musíte”, keď správna odpoveď mala byť „nie sme si istí”. Na začiatku, pri nedostatku dobrých údajov, si úradníci verejného zdravotníctva vybrali cestu prísneho paternalizmu. Dnes popierajú horu presvedčivých štúdií, ktoré ukazujú, že sa mýlili.