Astana 29. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Prezident Putin absolvoval od 27. do 28. novembra štátnu návštevu Kazachstanu, kde ho prijal prezident republiky Kasym-Jomart Tokajev.Vzťahy medzi oboma krajinami boli v ostatnom čase pomerne napäté, o čom sme vás pred návštevou Putina informovali. Kolektívny Západ sa totiž dlhodobo snaží využívať často labilné režimy krajín Strednej Ázie, prezývanej aj mäkké podbrušie Ruska, na destabilizáciu Ruskej federácie. Na pozadí ukrajinského konfliktu patria tieto krajiny medzi kandidátov na otvorenie druhého frontu proti Rusku. Pritom v samotnom Kazachstane je až štvrtina obyvateľov ruskej národnosti, čo je pre Rusko pochopiteľne obzvlášť citlivé. Pozrime sa spoločne, aká bola atmosféra a výsledky tejto návštevy
Hodnotenie ruskej strany
Ruský prezident Vladimir Putin pozitívne zhodnotil výsledky svojej štátnej návštevy Kazachstanu a zdôraznil význam úspešného rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami. „Kazachstan, nie je len naším spojencom, spoľahlivým partnerom, je veľmi dôležité, aby sa Kazachstan úspešne rozvíjal,” povedal ruský líder v rozhovore s novinármi. Ruský líder deklaroval pripravenosť podporovať spoločné projekty s Kazachstanom a zdôraznil význam a perspektívy regionálnej spolupráce. Okrem toho Putin a Tokajev počas návštevy podpísali spoločné vyhlásenie o ďalšom prehlbovaní strategického partnerstva medzi oboma krajinami. Putin tiež povedal, že napriek prítomnosti problémov v bilaterálnych vzťahoch sú Moskva a Astana odhodlané riešiť ich konštruktívne a pokračovať v spolupráci.
Vzájomný obchod
Rusko a Kazachstan prešli na národné meny vo viac ako 80 % vzájomného obchodu, uviedol ruský prezident Vladimir Putin:„Jedným z problémov bol a čiastočne aj zostáva problém zúčtovania, ale už sme viac ako 80 % týchto zúčtovaní previedli na národné meny. A to nám, samozrejme, uľahčuje prácu vo finančnej sfére,“ zdôraznil ruský líder na stretnutí s novinármi. Predtým Putin uviedol, že je pripravený podporiť spoločné projekty s Kazachstanom a zdôraznil význam a perspektívy regionálnej spolupráce.
Jadrová spolupráca
Rusko a Kazachstan majú v úmysle zintenzívniť spoluprácu v oblasti jadrovej energie vrátane spoločných projektov v uránovom priemysle, uviedol prezident Vladimír Putin na stretnutí s novinármi. Ruský líder poznamenal, že tradične zavedené oblasti spolupráce medzi oboma krajinami zahŕňajú viacero oblastí. „Tradične zavedenými oblasťami našej spolupráce sú vesmír a energetika, v súčasnosti sú to špičkové technológie. …. Je možné rozšíriť spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky, keďže už spolupracujeme. Kazachstan je najväčším producentom uránu na svete. Aj my máme v Kazachstane ložiská uránu,“ poznamenal Putin. „Prezident Kazachstanu, naši kazašskí kolegovia, priatelia – tento druh spolupráce pre nich nie je nový, nezačínajú od nuly. Opakujem, dokonca majú podniky na ťažbu uránu, na prácu v tejto sfére. Dokonale vedia, čo chcú, čo sú ochotní za to zaplatiť a čo chcú získať,“ povedal prezident. „Konečné rozhodnutie je vždy na zákazníkovi, myslím si však, že naša spolupráca s Kazachstanom v tomto smere je perspektívna. A bolo by naozaj zvláštne, keby Kazachstan, ktorý má najväčšie zásoby uránu na svete, túto surovinu nevyužíval, ale len ťažil a jednoducho vyvážal. Z toho vychádza aj vedenie Kazachstanu.“
Kazachstan vlastní približne 12 % svetových zásob uránu, čo z neho robí kľúčového hráča na svetovom trhu s uránom. Je tiež najväčším svetovým producentom uránu, ktorý sa podieľa približne 40 % na celosvetovej produkcii. Uránový priemysel v krajine riadi predovšetkým Kazatomprom, národná atómová spoločnosť, ktorá dohliada na všetok prieskum, ťažbu a súvisiace jadrové činnosti.Kazachstan obohacuje urán predovšetkým prostredníctvom partnerstiev s ruskými subjektmi, keďže zatiaľ nemá vlastné zariadenia na obohacovanie uránu. Kazašská národná atómová spoločnosť Kazatomprom spolupracuje s ruskou palivovou spoločnosťou TVEL v Uralskom elektrochemickom kombináte a vlastní podiel v Medzinárodnom centre na obohacovanie uránu v Angarsku v Rusku. Tieto dohody umožňujú Kazachstanu vyrábať obohatený urán pre jadrové palivo, ktoré dodáva na rôzne medzinárodné trhy vrátane Číny prostredníctvom spoločného podniku v metalurgickom závode Ulba.
Strategické partnerstvo
Prezidenti Ruska a Kazachstanu Vladimír Putin a Kasym-Jomart Tokajev podpísali spoločné vyhlásenie o ďalšom prehlbovaní strategického partnerstva medzi oboma krajinami. Dokument podpísali po bilaterálnych rozhovoroch, počas ktorých prerokovali kľúčové otázky politického dialógu, obchodnej a hospodárskej spolupráce a kultúrnych a humanitárnych väzieb. Putin predtým uviedol, že objem spolupráce s Kazachstanom vzrástol na 30 miliárd dolárov, obe krajiny sú pripravené riešiť spoločné otázky a dynamicky rozvíjať vzťahy medzi Moskvou a Astanou.
Ruský prezident Vladimir Putin dodal, že je pripravený podporiť spoločné projekty s Kazachstanom a zdôraznil význam a perspektívy regionálnej spolupráce. Povedal to počas plenárneho zasadnutia jubilejného 20. ročníka 20. fóra medziregionálnej spolupráce medzi Ruskom a Kazachstanom, ktoré sa konalo 26. – 27. novembra v Ufe. „Rusko a Kazachstan majú bohaté skúsenosti s obojstranne výhodnou spoluprácou a pred nami sa otvárajú najširšie perspektívy ďalšej spoločnej práce,“ povedal ruský líder. Počas fóra, na ktorom sa Putin zúčastnil prostredníctvom videospojenia spolu s kazašským prezidentom Kasymom-Jomartom Tokajevom, ruský líder prisľúbil, že bude naďalej podporovať spoločné iniciatívy regiónov. „Očakávame, že regióny budú aj naďalej významne prispievať k rozvoju rusko-kazašského mnohostranného partnerstva. Vedenie oboch krajín bude naďalej podporovať všetky tieto snahy,“ zdôraznil.
Kozmická spolupráca
Rusko očakáva, že prvý štart do vesmíru z komplexu Bajterek sa uskutoční v roku 2025, uviedol ruský prezident Vladímir Putin. „Je dôležité, že sa nám s našimi kazašskými priateľmi podarilo zachovať a prehĺbiť úzku spoluprácu v oblasti vesmírneho výskumu. Prevádzka kozmodrómu Bajkonur pokračuje. Realizuje sa projekt Bajterek, ktorý predpokladá vytvorenie nového raketového a kozmického komplexu na vypúšťanie perspektívnej ruskej nosnej rakety Sojuz-5. Očakávame, že prvý štart z Bajtereku sa uskutoční podľa plánu v budúcom roku“, uviedol. Kozmický raketový komplex Bajterek je spoločným projektom Ruska a Kazachstanu na vytvorenie novej štartovacej rampy na Bajkonure.Projektovaná kapacita bude šesť až osem štartov ročne.
Plynová spolupráca
Rusko má v úmysle zvýšiť objem dodávok plynu do Uzbekistanu s využitím územia Kazachstanu na tranzit, uviedol ruský prezident Vladímir Putin počas svojej návštevy Astany. „V energetickom sektore dochádza k systematickému rozvoju spolupráce. Ruská ropa cez územie Kazachstanu bude smerovať do Číny… Gazprom skutočne nepretržite dodáva plyn kazašským spotrebiteľom… Od minulého roka sa plyn z Ruska čerpá tranzitom cez územie Kazachstanu do susedného Uzbekistanu – tieto dodávky budeme zvyšovať,“ uviedol Putin. Ruský prezident vyhlásil, že je pripravený podporiť spoločné projekty s Kazachstanom, a zdôraznil význam a perspektívy regionálnej spolupráce. Kazašský minister energetiky Almasadam Satkalijev uviedol, že Astana je pripravená poskytnúť územie na výstavbu plynovodu z Ruska do Číny cez Kazachstan.
Prečítajte si tiež: