Sudkyňa Sabová v úvode dnešného pojednávania podľa informácií portálu Sme novinárov pokarhala, aby po sebe po odchode poupratovali. Zároveň upozornila, že verejnosť a médiá sú povinné rešpektovať pokyny Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Podľa menovaného denníka ide pravdepodobne o reakciu na pondelkovú výmenu názorov medzi novinármi a strážnikmi – keď sa fotografi snažili dostať na chodbu z press centra, aby nafotili Norberta Bödöra a Jaroslava Haščáka.
Napätie medzi novinármi a strážnikmi mal spôsobiť aj fakt, že Haščáka nebolo možné fotiť, pretože strážnici ho hneď po príchode do budovy vzali na druhé poschodie, kde nie je možný prístup verejnosti, hoci ostatní svedkovia sa počas prestávok zdržiavajú na chodbe pred pojednávacou miestnosťou.
Kuciak bol podľa Bárdyho odborník na ekonomickú kriminalitu, preto sa zaoberal Marianom K.
V rámci redakcie portálu Aktuality.sk bol Ján Kuciak najzdatnejším redaktorom v oblasti ekonomickej kriminality, preto sa venoval kauzám Mariana K. Uviedol to dnes vo výpovedi pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Zavraždený novinár sa podľa neho zameriaval napríklad na daňové kauzy alebo pranie špinavých peňazí, preto sa dostal ku kauzám ako golfový areál Báč, prevody nehnuteľností na Donovaloch alebo Technopol Services. Tie sú spojené s obžalovaným podnikateľom. „Vedel dohľadávať dôležité informácie vo verejných zdrojoch,” zdôraznil na margo Kuciaka Bárdy.
Motiváciou Kuciaka venovať sa aktivitám Mariana K. bola podľa Bárdyho snaha očistiť spoločnosť. „On necítil k Marianovi K. nenávisť, bral ho ako podnikateľa, ktorý nepodniká čestne,” povedal s tým, že Kuciak s Marianom K. aj rôznymi spôsobmi komunikoval s cieľom získať jeho stanoviská k predmetným kauzám. Práve po zaslaní otázok k jednej z káuz mu na jeseň 2017 Marian K. telefonoval a vyhrážal sa, že bude „hľadať špinu” na jemu blízke osoby a „Kuciak prestane písať”. Kuciak vtedy podal trestné oznámenie, bol však sklamaný prístupom orgánov činných trestnom konaní, ktoré vo veci nekonali.
Portál Aktuality.sk sa podľa Bárdyho venoval aktivitám Mariana K. z dôvodu, že figuroval v rôznych kauzách. Svedok spomenul ako príklad kauzu Gamatex/Markíza a mafiánske zoznamy. Pripomenul, že Marian K. mal tiež kontakty na politikov skoro z celého politického spektra. Kuciak sa však podľa Bárdyho nevenoval výhradne Marianovi K., riešil napríklad kauzy agrodotácií na východnom Slovensku alebo aktivity súkromnej bezpečnostnej služby Bonul.
Marek Vagovič: Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana K.
Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana K. za približne 100 miliónov eur. Na pojednávaní v prípade jeho vraždy to pred senátom Špecializovaného trestného súdu uviedol editor portálu Aktuality.sk Marek Vagovič.
Zhodol sa so šéfredaktorom Petrom Bárdym na tom, že Marian K. mal motív na Kuciakovu vraždu. Keď začal Kuciak písať o Marianovi K. bol podľa Vagoviča ich vzťah najskôr štandardný a obžalovaný podnikateľ zasielal odpovede novinárovi na jeho otázky slušným spôsobom. „Ten vzťah sa ale postupne vyhrocoval,” uviedol Vagovič.
Spomínali aj tlačovú besedu, na ktorej ho Kuciak konfrontoval okolo prevodov hotelov na Donovaloch. „Marian K. si myslel, že nie je ,dostopovateľný’ ako štatutár,“ uviedol Bárdy s tým, že Kuciak dokázal opak. „Bol zaskočený, že kde to našiel a vyhrabal,” povedal Vagovič. Na jeseň mu Kuciak poslal otázku ohľadom predaja bytu v bratislavskom komplexe Bonaparte. Marian K. mu odpovedal esemeskou „Do toho Vás h…o je”. Následne mu telefonoval s tým, že bude na jeho blízkych „hľadať špinu” a „Kuciak prestane písať”. Po tom, čo sa štátne orgány nezaoberali trestným oznámením pre tento telefonát, zvažovali Aktuality.sk poskytnúť Kuciakovi súkromnú ochranku. Ten ju však odmietol, keďže sa necítil ohrozený. Pri písaní knihy o zavraždenom novinárovi Vagovič zistil, že ešte na Vianoce 2017 poslal Marian K. Kuciakovi esemesku. „Bol v nej odkaz na obchodný register a nejaké smajlíky,” povedal.
Spolu s Vagovičom priblížili, že Kuciak poukázal na chyby vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Štefana Jombíka. Ten vyšetroval viaceré kauzy Mariana K. V lete roku 2017 publikoval Kuciak článok o chybách vo vyšetrovaní daňových podvodov na Donovaloch. Prokurátor mu prípad odňal a dnes je v kauze Marian K. obvinený.
Obaja vypovedali tiež o už publikovanom telefonáte, v ktorom sa Marian K. vyhrážal Kuciakovi, že bude zbierať špinu na jeho rodinu. Kuciak po ňom podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru, ktoré neviedlo k trestnému stíhaniu.
To, že štátne orgány nedokázali ochrániť novinára Jána Kuciaka, je neuveriteľným zlyhaním. Pripomenul, že zavraždený sa v rámci svojej novinárskej činnosti venoval širokej škále tém, napríklad aktivitám Juraja Širokého, Jozefa Brhela, Miroslava Výboha, Vladimíra Poóra a exministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. V roku 2017 však v rámci Kuciakovej práce dominoval obžalovaný Marian K. V danom období o ňom zverejnil 23 článkov.
Po výpovedi Vagoviča a Bárdyho budú vypovedať ďalší kolegovia novinára. Svedčiť budú ešte Ján Petrovič, Annamária Škarbová Dömeová a Dag Daniš.
Motív zavraždiť Kuciaka mal určite Marian K., tvrdí jeho kolega Petrovič
Motív zavraždiť novinára Jána Kuciaka mal určite obžalovaný Marian K. Uviedol to dnes šéf reportérov portálu Aktuality.sk Ján Petrovič. Podľa neho Mariana K. iritovalo, že nedokázal zastaviť schopnosti Kuciaka získavať informácie o jeho aktivitách z rôznych verejne dostupných zdrojov. Svedok tiež pripomenul, že zavraždený novinár sa nezaoberal len Marianom K. a keď o ňom písal, vždy mu dával priestor na stanovisko.
Pokiaľ ide o medializvaný telefonát Kuciakovi zo strany Mariana K. na jeseň 2017, ten podľa Petroviča vybočoval zo všetkých štandardov komunikácie. Po následnom podaní trestného oznámenia zo strany Kuciaka si polícia a prokuratúra podľa svedka celú vec prehadzovali „hore dole“. „Mariana K. vypočuli, až keď bol on (Kuciak, pozn. SITA) mŕtvy,“ povedal Petrovič.
To, že Marian K. vnímal Kuciaka ako hrozbu, si myslí aj jeho ďalšia kolegyňa z portálu Aktuality.sk Annamária Dömeová. „Mohol mu spôsobiť trestné stíhanie aj stratu majetku,“ povedala. Komentátor portálu Dag Daniš zase skonštatoval, že Kuciak bol jediný človek, ktorý dokázal odkryť aj zahraničné schránkové firmy Mariana K, registrované napríklad na Malte. Tomu v tejto súvislosti nehrozil len trestnoprávny postih, ale aj prepadnutie majetku alebo stíhanie osôb s ním spojených. Daniš zároveň vyslovil podozrenie, že Marian K. mohol byť v 90-tych rokoch spolupracovníkom Slovenskej informačnej služby pod vedením Ivana Lexu. „Požíval spravodajskú ochranu a bezpečnosť,“ povedal a dodal, že tieto skutočnosti vyplývajú z tvrdení Miroslava Kriaka, ktorý bol členom tímu zabezpečujúceho sledovanie novinárov. Kriak by mal vo veci vraždy Kuciaka vypovedať pred súdom v stredu.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v prípade vraždy obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava M. a Tomáša Sz.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.