Bratislava 28. augusta 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Prinášame vám vyjadrenie Dany Jelinkovej Dudzíkovej k verejným prejavom predsedu súdnej rady a vládnej nominantky v súdnej rade
V nadväznosti na zverejnené výstupy predsedu súdnej rady Jána Mazáka v denníku SME dňa 22. augusta 2023 a vládnej nominantky v súdnej rade Kataríny Javorčíkovej na Aktuality.sk dňa 25. augusta 2023 k predmetu prejednania na súdnej rade vo veci sudcovskej etiky a opatrnosti vo vzťahu sudca – novinár, je potrebné zdôrazniť, že je nepochopením postavenia člena súdnej rady v rámci kolektívneho orgánu, pokiaľ sa tento namiesto vecných argumentov uchýli k verejným osobným útokom a napadnutiam iného člena súdnej rady.
Argumentum ad hominem je argumentačnou kľučkou a manipulatívnou technikou, ktorá má zakryť neschopnosť diskutéra postaviť sa vecne k názorom iného. Poukazovanie na domnelé nedostatky oponenta je snahou od odklonenie pozornosti od merita veci a k zavedeniu diskusie k osobe oponenta. Všeobecná kriminalizácia názorových oponentov je typickým znakom totalitných režimov. Takýto počin nemožno ničím ospravedlniť. Verejne šírené hodnotiace úsudky bez dostatočného skutkového základu, založené na nepodložených domnienkach a zavádzaniach, sú verejne šírenými konšpiračnými teóriami. Pokiaľ je navyše ich cieľom difamácia názorového oponenta a podnecovanie k verejnej nenávisti či iným emočne silným negatívnym pocitom, takto realizovaná sloboda prejavu nemôže požívať žiadnu ochranu.
Opakované siahanie po argumentácii ad hominem je spôsobilé zasiahnuť do demokratickej diskusie nerešpektovaním plurality názorov. Riziko verejného osočenia každého, kto by mal iný názor na prejednávanú vec, prináša nežiadúci odstrašujúci efekt pre toho, kto by sa chcel verejnej diskusie zúčastniť a mal by opačný názor ako mediálny agresor.
Zasahovanie do výkonu mandátu, rozdielny prístup členov súdnej rady k informáciám, uprednostňovanie len vybraných členov v súdnej rade pri predkladaní návrhov, ktoré ani nespĺňajú zákonné náležitosti, a naproti tomu verejné osočenie iných členov súdnej rady, sú nielen prejavmi rezignovania na úlohu súdnej rady v právnom štáte, ale aj prejavmi mobbingu a bossingu na ústavnom orgáne sudcovskej legitimity. Takéto javy je potrebné odsúdiť a odstrániť.