Bratislava 10. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Keď premiér Maďarska prišiel na futbalový zápas s ležérne prehodeným futbalovým šálom okolo krku, ktorý vyobrazoval mapu už neexistujúceho Veľkého Maďarska vrátane začlenenia celého územia dnešného Slovenska, minister zahraničných vecí J. Káčer to vtedy nazval „hnusom a humusom”. Ako – tak pokojnú hladinu slovensko-maďarských vôd však najnovšie rozbúril práve minister zahraničných vecí SR, ktorý v rozhovore v televízii poukázal na možné nárokovanie si južných území Slovenska Orbánom v prípade, že Putin vyhrá vojnu
Ohniskom sváru medzi Slovenskom a Maďarskom sa stali výroky ministra zahraničných vecí J. Káčera, ktorý v diskusnej relácii súkromnej televízie poukázal na možné nárokovanie si slovenského územia Maďarskom v prípade, ak by sa Putinovi podarilo zabrať celé územie Ukrajiny. Urobil tak na otázku moderátora či v najbližších rokoch hrozí, že sa Maďarsko dopracuje k územným nárokom na Slovensko. Minister Káčer odpovedal, že: „Keby bol býval Vladimir Putin úspešnejší a dnes ho máme na východných hraniciach, myslím si, že takýmto nárokom by sme už dnes priamo čelili, bohužiaľ”.
Na ministrov výrok už zareagovalo aj Maďarsko a Budapešť si dala predvolať slovenského veľvyslanca. Okrem Budapešti reagovala aj slovenská politická scéna. Konkrétne Matovič s Gyimesim, ktorí ministra obvinili z vyťahovania „maďarskej karty”.
Paradoxom je, že Slovensko aktuálne nedisponuje vlastným bojový letectvom (slovenské Mig-29 sú uzemnené) a slovenský vzdušný priestor si do kompetencie najnovšie prebrali aj Maďari na základe dohody tzv. Air Policingu. Otázka preto znie, ako komfortne sa bude cítiť minister zahraničných vecí J. Káčer, ak mu nad hlavou v nízkej letovej výške zaburáca maďarský bojový Gripen, ktorého patrolu nad Slovenskom dojednal priamo v Budapešti jeho vládny kolega J. Naď.
Tému prípadného nárokovania si južných území Maďarskom Slováci vždy vnímali mimoriadne citlivo. Nateraz však okrem Orbánovho futbalového šálu, ktorý už medzitým zakázal aj maďarský futbalový zväz, nebadať žiadnu oficiálnu snahu o oživenie hraníc spred Trianonu. Ba práve naopak. Maďarský premiér Orbán si začal získavať sympatie Slovákov svojou zahraničnou politikou, ktorá má špecifický pohľad na ozbrojený konflikt na Ukrajine. Maďarská vláda doteraz neposlala do zóny konfliktu ani jediný náboj a taktiež zakázala presun vojenskej techniky cez svoje územie smerujúcej na Ukrajinu.
To, že maďarský premiér by rád spolupracoval so susediacimi krajinami, avšak lepšej spolupráci zahatali cestu práve vlády súčasných krajín V4, nájdeme v Orbánových slovách, ktoré predniesol na Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT): „Pre maďarskú vládu, Maďarsko a Maďarov žijúcich za hranicami je vždy jednoduchšie, keď vlády založené na národných kresťanských základoch – podobné tej našej – sú vo väčšine: ak takéto vôbec ešte v Európe okrem nás existujú.”
Ako maďarský premiér vníma správanie sa krajín združených vo V4 v otázke vojny na Ukrajine vysvetlil na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad: „Poliaci sa cítia byť súčasťou rusko-ukrajinskej vojny, do ktorej sa však Maďarsko nechce zapojiť, lebo to nie je naša vojna. Česi a Slováci mali výmenu vlád, ktoré sa snažia získavať priazeň Bruselu. Je to rozhodnutie, ako keby ste chceli ustajniť kone v horiacej maštali.”
Otázka nárokovania si južných území Slovenska Maďarskom, ktorú predniesol J. Káčer nestojí len na samotnom prípadnom vznesení územných nárokov zo strany Budapešti, ale je taktiež otázkou na Ozbrojené sily SR a to hlavne v tom, v akom stave sa dnes nachádzajú. Maďarská armáda totiž aktuálne prekypuje obdivuhodnou kondíciou. Pri porovnaní sily tankovej flotily má Maďarsko k dispozícii 176 tankov naproti 30. slovenským (z pôvodných 487, ktoré ešte v roku 1998 Slovensko vlastnilo). Maďarsko má modernizované bojové letectvo v podobe 14 viacúčelových taktických lietadiel Gripen. Slovensko aktuálne nedisponuje ani jednou bojovou stíhačkou. Na možnú zraniteľnosť Slovenska poukázal aj let Boeingu 737 spoločnosti Ryanair s nahlásenou bombou, ktorý smeroval do Atén z poľského mesta Katovice. Varovanie o bombe v lietadle dostali poľské úrady práve v čase, keď sa lietadlo nachádzalo nad Slovenskom. Za normálnych okolností by okamžite vzlietli slovenské bojové stíhačky MiG- 29, ktoré by sprevádzali potenciálne nebezpečné lietadlo až do opustenia slovenského vzdušného priestoru. Nakoniec k lietadlu vzlietli práve maďarské bojové lietadlá. Stále nevyjasnenou otázkou ostáva či sa tak stalo už nad Slovenskom, alebo sa tak udialo až v maďarskom vzdušnom priestore.
Matovič s Gyimesim prirovnali ministra Káčera k bývalému predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Takéto prirovnanie je určite poriadne scestné. Ale keď už sa chce niekto vracať do minulosti, možno by bolo načase zotrieť prach z výroku bývalého predsedu J. Slotu, ktorý predniesol v súvislosti s prechodom slovenskej armády na profesionálnu úroveň v rámci štruktúr NATO:
„Profesionalizáciou armády a vyčlenením úloh pre NATO dosiahneme to, že nebudeme mať žiadne bojové jednotky, ani letectvo, tanky a delostrelectvo a napokon si bude Slovensko svoje územia pred autonómiou a odtrhnutím chrániť kosami a cepmi”.