Bratislava 4. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Keď sa na verejnej scéne objavil nový argument voči neuváženej dodávke slovenských bojových stíhačiek smerom na Ukrajinu, dočasne poverený minister obrany J. Naď ho poprel. Argument, že Slovensko by sa v prípade dodávok svojho bojového letectva na Ukrajinu stalo prvou krajinou NATO, ktorá tak učiní a teda by sa zároveň aj stalo prvou testovacou krajinou na zatiaľ nepoznanú reakciu zo strany Ruskej federácie, sa minister obrany snažil vyvrátiť tvrdením, že tak už učinili aj iné krajiny. Žiadnu z nich však nepomenoval a o žiadnych stíhačkách zatiaľ nikto nikde nechyroval. Dokonca ani ruská rozviedka, ktorá prednedávnom zverejnila zoznam počtu zbraní, ktoré krajiny NATO dodali na Ukrajinu
Dodať Ukrajine svoje stíhacie letectvo odmietli nateraz všetky krajiny. Poľsko síce o dodávkach uvažuje avšak ich dodávku podmieňuje koordinovaným postupom členských krajín NATO. V podstate to znamená, že v súčasnosti neexistuje na mape sveta žiadna krajina (okrem Slovenska), ktorá by bola ochotná samostatne dodať do zóny konfliktu útočné zbrane (stíhačky), ktoré by následne mohli zasiahnuť aj ciele na území Ruskej federácie. Ruská vojenská doktrína totiž bojové lietadlá štartujúce z územia členských štátov NATO považuje za tzv. diaľkové zbrane a tak sú letiská odkiaľ lietadlá štartujú na boj, pokladané za legitímne ciele na odvetné údery ruských raketových vojsk. Jediný kto v dodávkach takýchto útočných zbraní nevidí problém a ani žiadne ohrozenie vlastného územia a taktiež svojich občanov, je dočasná slovenská vláda.
Dočasne poverený minister obrany J. Naď sa prednedávnom vyjadril v súkromnej televízii o tom, že existujú až štyri krajiny, ktoré bojové letectvo na Ukrajinu dodali. Na jeho tvrdenie zareagoval predseda Hlasu P. Pellegrini: „Nepovedal ktoré. Tak môže povedať, aj že desať.” Na túto poznámku J. Naď okamžite vyštartoval tvrdením, že tak urobiť nemôže, keďže sa jedná o utajovanú skutočnosť.
„Tentokrát Pellegrini spochybňuje moje slová o darovaní lietadiel na Ukrajinu inými krajinami, lebo som ich nemenoval. Nuž, keďže ide o utajovanú skutočnosť, ktorej tvorcom nie je MOSR, ale ja som bol iba jej príjemcom (spoločne s najvyššími ústavnými činiteľmi a tiež ministrom zahraničia a predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť), jednoducho nemôžem povedať, čo sa píše v tom spise,” uviedol J. Naď.
Naďovu informáciu z „utajovaného spisu” však popiera i samotné vyhlásenie ruskej rozviedky zo dňa 20. februára tohto roka. Vo zverejnenej tlačovej správe, Služba zahraničnej rozviedky Ruskej Federácie popisuje zoznam všetkých zbraní, ktoré boli na Ukrajinu dodané členskými štátmi NATO. V zozname sa nenachádza ani jedno bojové lietadlo.
„Od decembra 2021 krajiny NATO odovzdali ozbrojeným silám Ukrajiny 1 170 systémov protivzdušnej obrany, 440 tankov, 1 510 bojových vozidiel pechoty a 655 delostreleckých systémov,” uvádza sa v správe ruskej rozviedky.
Je teda ruská rozviedka neschopná?
Pripusťme teda, že má minister J. Naď pravdu a budeme chvíľu pracovať s teóriou, že ruská rozviedka nestojí ani za fajku tabaku a naozaj niektoré krajiny dodali Kyjevu stíhačky. Prečo to ale tie štyri krajiny urobili tajne? Prečo sa doteraz k dodávkam stíhačiek nikto verejne nehlási? Veď predsa, ak je to tak, že vojenská stíhačka patrí do kategórie porovnateľnej s nábojom do samopalu či kanónom na BVP, tak potom by nemal byť žiaden problém. Alebo áno?!
AK teda krajiny NATO svoje dodávky Migov a Su utajovali a robia tak dodnes, potom platí, že sa obávajú zverejnenia tohto činu a to práve z dôvodu obavy o bezpečnosť svojej krajiny i jej občanov.
Tvrdenia J. Naďa o tom, že Slovensko nie je prvou krajinou ohľadom dodávky stíhačiek nepodporujú ani zahraničné média. Tie totiž stále tvrdia, že Slovensko bude pionierom v tejto oblasti. Čo o Slovensku píše zahraničná tlač?
Portál euractiv: „Slovensko súhlasilo s vyslaním 11 stíhačiek MiG 29 na Ukrajinu,” a dodáva: „Západné vlády boli obozretné, aby nenechali svoje vlastné krajiny bez ochrany tým, že by rozdali (Ukrajine) príliš veľa vybavenia. Zatiaľ sa tiež vyhýbali posielaniu čohokoľvek, čo by mohlo zasiahnuť hlboko do ruského územia, pre prípad, že by to dalo Moskve dôvod na eskaláciu vojny. Kremeľ uviedol, že západné krajiny by smerovali k priamemu konfliktu s Ruskom, ak by vyslali lietadlá.”
Agentúra AP: „Ak by Slovensko súhlasilo (s dodávkou MIG- 29), stalo by sa prvým členom NATO, ktorý by tak spravil.”
Dodať Kyjevu bojové lietadlá (v počte do 10 kusov), ktoré aj tak nijakým zásadným spôsobom nezvrátia priebeh ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, avšak na strane druhej, môžu ohroziť životy civilného obyvateľstva na Slovensku, tlačí do popredia zodpovedanie dôležitej otázky. Koľko Slovákov by sa zachránilo v prípade možného úderu taktických jadrových zbraní na územie Slovenska? Na území Slovenska sa v súčasnosti nachádzajú plynotesné úkryty, ktoré vedia pojať maximálne 250 000 Slovákov.