Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Keď Slovensko uvažovalo o darovaní systému protivzdušnej obrany S – 300 Ukrajine, ozval sa minister zahraničných vecí Ruskej federácie Lavrov. Ten upozornil slovenskú stranu na porušenie medzištátnej Dohody. Následne bývalý minister hospodárstva Sulík od ministra obrany J. Naďa žiadal zmluvu k nahliadnutiu, keďže sa obával toho, aby niekto z ľudí na ministerstve hospodárstva, nemal neskôr opletačky s prokurátorom. Zmluva sa vraj nenašla. Podobný scenár sa opakoval aj pri Migoch. Zmluvy vraj niet. Na stránke MZV Ruskej federácie je však dohľadateľná. Čo z Dohody vyplýva?
Keď vláda odsúhlasila odovzdanie MiG -29 na Ukrajinu, dočasne poverený minister obrany J. Naď mal na rokovanie vlády predkladať správu, že darovanie Mig-29 na Ukrajinu neporušuje medzinárodné zmluvy alebo dokumenty. Medzinárodná Dohoda, ktorá bola na ministerstve obrany vraj nedohľadateľná sa nachádza na stránke MZV Ruskej federácie v ruskom, ale i slovenskom jazyku. Dohoda bola podpísaná v roku 1997. Zmienku o dohode nájdeme aj na stránke MZV SR.
Na porušenie Dohody, ktorá zakazuje vývoz vojenskej techniky do tretích krajín bez súhlasu výrobcu upozornilo naposledy aj Veľvyslanectvo RF. Minister obrany J. Naď sa nedávno v istom súkromnom rádiu vyjadril, že doteraz takúto zmluvu, ktorá by zakazovala reexport ruských zbraní bez súhlasu Ruska nevidel a ani jeho podriadení na ministerstve ju nevedeli nájsť. Podľa neho, samotní Rusi len niečo dezinformačné posunuli svojim spriateleným konšpirátorským stránkam.
Tak ako to naozaj je s medzinárodnou zmluvou, ktorá zakazuje reexport sovietskej – ruskej vojenskej techniky do tretích krajín bez súhlasu výrobcu?
„29. apríla 1997 bola v Bratislave podpísaná Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o vojensko-technickej spolupráci. Dohoda nadobudla platnosť výmenou nót, t.j. 18. februára 1998, na základe článku 9, “ uvádza sa na stránke MZV SR s dodatkom, že dohoda je k nahliadnutiu na ministerstve hospodárstva.
Táto udalosť sa nachádza aj v Zbierke zákonov SR (čiastka 68, uverejnená 13. júla 2011) – 214. O z n á m e n i e Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o vzájomnej ochrane práv na výsledky duševnej činnosti, ktoré sú využívané a získavané v procese dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce.
Najdôležitejší článok medzinárodnej dohody je článok 6, ktorý pojednáva o zákaze vývozu vojenskej techniky (celý text dohody, ktorý zverejnil M. Heredoš na sociálnej sieti – prikladáme k článku).
DOHODA medzi vládou Slovenskej republiky a Ruskej federácie o vojensko-technickej spolupráci
(Bratislava, 29. apríla 1997)
Vláda Slovenskej republiky a vláda Ruskej federácie, (ďalej len „zmluvné strany”), v snahe o vzájomne výhodnú rovnoprávnu spoluprácu vo vojensko-technickej oblasti,
vyjadrujúc zainteresovanosť v rozvoji súčinnosti oprávnených organizácií na základe využitia vedeckých a technických výdobytkov vo vojensko-technickej oblasti a konverzii vojenskej výroby,
dohodli na takto:
článok 1
Zmluvné strany budú podporovať vojensko-technickú spoluprácu medzi oprávnenými organizáciami v týchto smeroch:
a) vzájomné dodávky výzbroje, vojenskej techniky a iného špeciálneho materiálu;…
Článok 6
Žiadna zo zmluvných strán nebude bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany predávať alebo odovzdávať do tretích krajín výzbroj, vojenskú techniku, technickú dokumentáciu na ich výrobu, informácie a materiály získané alebo nadobudnuté v dôsledku dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce.
Strany budú uskutočňovať opatrenia, aby ich oprávnené organizácie plnili záväzky uvedené v tomto článku. svojimi oprávnenými organizáciami. Stupeň a spôsoby ochrany informácií musia byť uzatvorené v kontraktoch, uzatváraných oprávnenými organizáciami. Strany zabezpečia ochranu informácií poskytovaných v rámci vojensko-technickej spolupráce tak, aby nemohli byť zneužité voči záujmom Slovenskej republiky a Ruskej federácie.
Podstatný „detail” nájdeme na konci textu Dohody, kde sa uvádza, že v prípade ukončenia platnosti tejto Dohody, článok 6 ostáva naďalej v platnosti.
V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že Slovensko porušilo reexport minimálne v troch prípadoch S – 300, MiG – 29, systém protivzdušnej obrany KUB.
Keď Grécko uvažovalo o presunutie svojho systému S – 300 na Ukrajinu, nakoniec sa plánov vzdalo práve kvôli možným právnym opletačkám kvôli porušeniu medzinárodnej dohody.
Severné Macedónsko síce darovalo Ukrajine svoje štyri bojové lietadlá Suchoj (na náhradné diely), ale v žiadnom prípade sa nejedná o porušenie zmluvy, keďže Skopje nakúpilo lietadlá priamo od Ukrajiny pred viac ako 20 rokmi.