Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
A naozaj to dobre vypovedá o mediálno-politických hrách v našej krajine, tvrdí exminister a politický komentátor Juraj Draxler
Draxler v statuse na sociálnej sieti uvádza, že ak ste si ten spis niekedy čítali, tak je to prakticky celé o veľkej privatizácii pod taktovkou Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša.
“Ak by nebolo jej, nie je ani Gorila. Úplatky nepramenili odtiaľto, išli od veľkých medzinárodných koncernov, ktoré sa bili o domácu energetiku, prípadne iné aktíva. Rozdeľovať pri tom pod pultom peniaze bolo zjavne súčasťou ich biznisu. Domáci hráči sa to snažili len nejakým spôsobom využiť a tiež na celom procese zarobiť,” tvrdí Draxler.
Finančná skupina mala podľa jeho slov smolu, že nahrávkami pracovník tajnej služby “načapal” akurát ich, hoci je dosť zjavné, že tie ostatné nenarástli do mnohomiliardových kolosov nejakými konzultačnými službami.
“Mňa v tomto príbehu nezaujímajú tie finančné skupiny, ale práve to, ako je to celé vykresľované. Nikde som nevidel titulok “Ako západné koncerny uplácali…”. Nie, tie sú z príbehov cudne vynechávané. Ako občas zvyknem na Slovensku spomínať, na mojej vysokoškolskej promócii rečnil šéf jednej z najväčších firiem v krajine. Takto stál pár metrov predo mnou. O niekoľko mesiacov na to musel odstúpiť, keď sa prevalilo, aké obrovské úplatky sa počas jeho šéfovania rozdávali. Že to je také slovenské? Lenže ja som promoval v Nemecku. A hovorím o prezidentovi firmy Siemens. Tvrdilo sa, že za jeho panovania firma na úplatkoch rozdala až miliardu eur. Nemci to potom nejako pragmaticky ututlali, ako všetko, a krajina aj koncern išli ďalej. Podobne ako ďalší koncern, Volkswagen, pri ktorom sa približne v rovnakom čase prišlo na to, že mal tajné fondy, z ktorých manažérom aj šéfom odborov a obchodným partnerom platil dovolenky či prostitútky,” píše Draxler v komentári.
Exminister zdôrazňuje, že by sme nemali privierať oči nad našou domácou korupciou.
“Tá je pomerne rozsiahla a v mnohých prípadoch ide doslova o to, že si nejaké úplne tupé indivíduá rozdeľujú napríklad eurofondy, aby sa potom mohli promenádovať v drahých autách a reštauráciách. Čím viac ich skončí za mrežami, tým lepšie. Lenže upratať treba najmä celý systém. A prestať s ideologickou a morálnou demontážou, ktorej pomáhali propagandisti s heslami o tom, ako štát je vždy zlý vlastník a treba všetko proste rozobrať. Je to presne naopak. Na to, aby tu bol poriadok, treba posilniť štát,” uzatvára Juraj Draxler svoj komentár.