Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: Screenshot)
Britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker v statuse na sociálnej sieti kritizoval vystúpenie premiéra Roberta Fica v ruskej televízii Rossija 1. Fico reagoval vo videoodkaze a kritiku veľvyslanca označil za „nehorázne vyjadrenie“. „Slovenský premiér sa celkom správne ohradil voči tomu, aby britský veľvyslanec Nigel Baker komentoval jeho mediálne vystupovanie. Kauza Fico vs. britský veľvyslanec nebola len o diplomatickej neomalenosti,“ zamýšľa sa exminister Juraj Draxler v príspevku na sociálnej sieti
Robert Fico pred časom vystúpil prostredníctvom videohovoru v programe televízie Rossija 1, kde sa bavil s moderátorkou Oľgou Skabejevovou. Fico kritizoval európskych lídrov za ich postoje k vojne na Ukrajine a povedal, že by sa rád zúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny na Červenom námestí v Moskve, za čo ho britský veľvyslanec kritizoval v príspevku na sociálnej sieti.
Veľvyslanec Baker vo svojom krátkom statuse uviedol: „Je poľutovaniahodné, že pán premiér Fico súhlasil s rozhovorom s Oľgou Skabajevovou – osobou na sankčnom zozname Veľkej Británie aj Európskej únie. Tvrdenie, že Západ nemá záujem o mier, je nepravdivé. Podporujeme mierový plán #Zelenskyj. A najrýchlejší spôsob, ako dosiahnuť mier, je odchod Ruska z územia Ukrajiny”.
Premiér sa ku tejto kritike rozhodol vyjadriť vo videu: „Pán veľvyslanec, netuším, čo vás oprávňuje zasahovať do mojich mediálnych aktivít. Predstava, že by slovenský veľvyslanec v Londýne otvorene a verejne kritizoval britského premiéra za jeho mediálne výstupy, je absurdná. Mali by ste sa radšej zaoberať kvalitou výstupov západných médií k vojne na Ukrajine a zistili by ste, že sú často hrubou propagandou obhajujúcou neobhájiteľné. “
Fico požiadal veľvyslanca, aby sa zdržal podobných výstupov neoprávnene zasahujúcich do suverénnej slovenskej vládnej politiky a zdôraznil, že to, že veľvyslanec na Slovensku reprezentuje väčší a silnejší štát, ho neoprávňuje na neakceptovateľné správanie. „Slovensko nie je kolóniou Veľkej Británie,“ povedal Fico.
Stop!
K tejto nedávnej “kauze ” sa rozhodol vyjadriť aj exminister Juraj Draxler. „Kauza Fico vs. britský veľvyslanec nebola len o diplomatickej neomalenosti,“ píše v nadpise svojho príspevku .
Slovenský premiér sa celkom správne ohradil voči tomu, aby britský veľvyslanec Nigel Baker komentoval jeho mediálne vystupovanie, poznamenal politik.
„Tradičná prax totiž káže, že vyslaní diplomati sa priamo nevyslovujú k politickému dianiu v krajine svojho pôsobenia, nie takto osobne. Ak tak robia, tak vyslovene tlmočiac stanovisko svojej vlády. To by navyše malo súvisieť s vonkajšou politikou, nie nuansami vystúpení činiteľov v cieľovej krajine….Všetko ostatné sa v tradičnej diplomacii považuje za neúctivé a nevhodné,“ uviedol.
Ďalej v príspevku poznamenal, že rôzne aktivistické postoje diplomatov v ostatných rokoch naberajú na intenzite. Ako príklad uviedol vyvesovanie LGBTI vlajok niektorými veľvyslanectvami, ktoré to považujú prakticky za povinnosť.
„Plus naozaj niekedy väčšie krajiny dávajú menším najavo, že ich berú ako, no, malé krajiny, ktoré možno poúčať, dávať verejné lekcie. A inak im zasahovať do vnútornej politiky. Napr. americké veľvyslanectvo začalo nedávno financovať korupčný newsfilter Denníka N, či ako sa to volá. Nehorázne,“ dodal.
Draxler tiež uviedol, že samotná britská vláda okrem iného financuje napríklad propagandistický portál Infosecurity. (O ňom viac nabudúce, sľúbil Draxler).
Exminister píše, že nie náhodou sa v diplomacii dlhé a dlhé desaťročia dodržiavali isté pravidlá zdržanlivosti : „Vytváralo to nárazníky v komunikácii a zároveň sa tým pestovala určitá úctivosť vo vzťahoch.“
To sa v ostatné roky mení, poznamenal politik, celkovo nerešpektovaním princípu suverenity krajiny. Podľa jeho slov sa o tomto akože “prekonávaní princípu suverenity“ diskutuje aj na akademickej úrovni, približne už asi dvadsať rokov.
Táto zmena smerom k urputnému aktivizmu sa ale netýka len medzinárodných vzťahov, varoval politik. „Aj korporácie často vyžadujú, aby ich zamestnanci dávali najavo “vzťah” k svojmu zamestnávateľovi, zdieľanie jeho hodnôt a podobne,“ uviedol.
„V niečom je to rušivejšie ako zamestnanecké vzťahy za socializmu, za toho neskorého socializmu. Tam platilo, že na pracovisku niektoré veci nemáte hovoriť, občas máte ísť na prvomájový sprievod a podobne, ale inak si môžete myslieť čo chcete. A rozprávať o režime vtipy. Dnes, ako hovorím, v niektorých kolektívoch musíte proste zdieľať “nepísane predpísaný” svetonázor. Platí to, bohužiaľ, napr. aj na mnohých západných akademických pracoviskách, aj v medzinárodných inštitúciách,“ uviedol a dodal, že všetko z toho pozná aj z vlastnej skúsenosti.
V tejto súvislosti si exminister myslí, že je dôležité povedať tomuto aktivizmu zameranému na totálny Gleichschaltung “STOP!“ všade, kde sa dá.
„Ľudia majú mať právo na svoj názor, ak sa vyjadrujú s faktami a primerane slušne. Naopak, čo by nás malo desiť je tá plazivá totalita s ľudskou tvárou, ktorá hlása slušnosť a liberalizmus, ale je to len liberálna póza, nie reálny rešpekt a reflexivita….,“ poznamenal Draxler.
„A to isté platí aj v diplomatickej komunikácii. Vráťme sa k zdržanlivosti a reálnej, nie hranej, slušnosti,“ dodal v závere.
Prečítajte si tiež: