Bratislava 26. decembra 2023 (HSP/The Associated Press/ Foto: Pixabay)
The Associated Press informuje, že niektorí katolícki biskupi v Afrike, Poľsku a ďalších krajinách v rámci mimoriadneho odporu voči pápežovi Františkovi vyhlásili, že nebudú uplatňovať novú politiku Vatikánu, ktorá umožňuje udeľovanie požehnania párom rovnakého pohlavia
Iní biskupi zase bagatelizujú politiku, ktorú tento týždeň schválil František, ako len potvrdenie dlhodobého učenia Vatikánu o tom, že manželstvo je len zväzok medzi mužom a ženou.
Tieto reakcie ukazujú, aká polarizujúca zostáva táto otázka a ako Františkova desaťročná snaha urobiť cirkev ústretovejším miestom pre LGBTQ+ komunitu naďalej vyvoláva odpor medzi tradicionalistickými a konzervatívnymi katolíckymi lídrami.
Niektoré z najsilnejších reakcií prišli od biskupov v Afrike, kde žije 265 miliónov katolíkov, čo je takmer štvrtina z 1,3 miliardy katolíkov na svete. Mnohí z týchto katolíkov žijú a pôsobia v spoločnostiach, kde je homosexualita odsudzovaná a zakázaná.
Podľa organizácie Human Dignity Trust, ktorá obhajuje práva LGBTQ+, má 31 z 54 krajín tohto kontinentu zákony, ktoré kriminalizujú homosexualitu, čo je viac ako na ktoromkoľvek inom kontinente.
Zambijskí biskupi uviedli, že by sa malo ešte “ďalej uvažovať” o požehnaní a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedli zákony krajiny proti homosexualite a jej “kultúrne dedičstvo”, ktoré odmieta vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia.
Konferencia biskupov Malawi uviedla: „Požehnanie akéhokoľvek druhu pre zväzky osôb rovnakého pohlavia nebude prípustné.“V Malawi zákony stanovujú za homosexuálny sex až 14 rokov väzenia s možnosťou telesného trestu pre odsúdených.
„Malo by sa ďalej uvažovať o požehnaní,“ uviedli zambijskí biskupi a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedli zákony krajiny proti homosexualite a jej “kultúrne dedičstvo”, ktoré odmieta vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia.
Poľská biskupská konferencia, ktorá patrí medzi najkonzervatívnejšie v Európe a vzhľadom na svoje väzby na svätého Jána Pavla II. je referenčným bodom aj mimo kontinentu, uviedla, že neplánuje udeľovať požehnanie párom rovnakého pohlavia.
„Manželstvo zostáva len zväzkom medzi mužom a ženou a sexuálne akty mimo neho sú “vždy urážkou Božej vôle”,“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu Poľskej biskupskej konferencie pátra Leszka Gęsiaka.
Je nezvyčajné, aby celá národná biskupská konferencia verejne vyjadrila nesúhlas s vatikánskou politikou, hoci vyhlásenie Vatikánskeho doktrinálneho úradu (DDF) neukladalo biskupom, aby umožnili požehnanie párov rovnakého pohlavia, ale len poskytlo návod, ako by sa mohlo uskutočniť, ak oň ľudia požiadajú.
V dokumente nazvanom “Fiducia Supplicans” sa uvádza, že: „Požehnanie možno udeliť ľuďom vo vzťahoch osôb rovnakého pohlavia, ak sa nezamieňa s rituálom manželstva, a potvrdzuje sa, že manželstvo je celoživotným zväzkom len medzi mužom a ženou.“
Vatikánsky úrad v pondelok oznámením zmenil svoje vyhlásenie z roku 2021, ktoré vylučovalo požehnanie párov rovnakého pohlavia, pretože Boh “nemôže požehnať hriech”.
Konferencia biskupov USA v snahe bagatelizovať akýkoľvek posun zdôraznila, že učenie Cirkvi o manželstve sa nezmenilo. „Vyhlásenie vyjadruje rozdiel medzi liturgickým (sviatostným) požehnaním a pastoračným požehnaním, ktoré môže byť udelené osobám, ktoré túžia po Božej milosti lásky v ich živote,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Niektoré pikantnejšie námietky prišli od Františkových obvyklých kritikov.
Nemecký kardinál Gerhard Müller, ktorý predtým viedol Vatikánsky doktrinálny úrad, povedal, že : „Vyhlásenie je protirečivé keďže stále hovorí, že vzťahy osôb rovnakého pohlavia sú v rozpore s Božím zákonom, a zároveň umožňuje párom rovnakého pohlavia prijímať požehnanie.“
„Cirkev nemôže oslavovať jednu vec a učiť druhú,“ napísal kardinál Müller v eseji uverejnenej v náboženských médiách.
Kazašský biskup Athanasius Schneider, ktorý sa dlhodobo stavia proti Františkovmu progresívnemu príklonu, označil novú politiku za “veľký podvod”. „Kňazi by si mali byť vedomí “zla”, ktoré spočíva v samotnom povolení požehnávať páry v neregulárnych situáciách a páry rovnakého pohlavia,“ povedal.
Spolu s kazašským arcibiskupom Tomášom Petom vo vyhlásení na webovej stránke časopisu Catholic Herald uviedli, že zakázali kňazom vo svojej arcidiecéze vykonávať “akúkoľvek formu požehnania” párom rovnakého pohlavia.
Verejné vyhlásenia vydali aj biskupské konferencie a cirkevní predstavitelia z Nigérie, Ghany, Kene, Madagaskaru a Juhoafrickej republiky, pričom väčšina z nich sa snažila objasniť to, čo podľa nich spôsobilo zmätok medzi ich veriacimi v otázke, či nová politika znamená oficiálne uznanie a akceptovanie vzťahov osôb rovnakého pohlavia.
Medzi mnohými prevládali obavy, že tento krok je krokom k tomu, aby katolícka cirkev akceptovala homosexualitu.
Nigérijskí biskupi tvrdia, že v Nigérii, najľudnatejšom africkom štáte, kde žije 20 – 30 miliónov katolíkov, sa vyskytli rôzne interpretácie tejto politiky a oni potrebovali objasniť, že vatikánsky dokument neumožňuje požehnanie a oficiálne prijatie vzťahov osôb rovnakého pohlavia.
„Konferencia katolíckych biskupov Nigérie ubezpečuje celý Boží ľud, že učenie Katolíckej cirkvi o manželstve zostáva nezmenené. V Cirkvi preto neexistuje možnosť požehnania zväzkov a aktivít osôb rovnakého pohlavia.“
Abbé Jean-Marie Djibo, kňaz v arcidiecéze Bamako v západoafrickom štáte Mali, kde je moslimská väčšina, povedal: „Katolícka cirkev v Mali sa nebude riadiť žiadnou novou politikou a Vatikán by mal vysvetlil svoje rozhodnutie.“
„Cirkev v Mali nesúhlasí s rozhodnutím Vatikánu týkajúcim sa homosexuálnych párov a tunajší biskupi a kňazi vyzývajú veriacich, aby ich uistili, že toto rozhodnutie sa nebude uplatňovať. Toto rozhodnutie sa týka len Vatikánu, nie nás,“ povedal Djibo.
„Pápež vo svojom posolstve použil zašifrované slová, ktoré boli rôzne interpretované, preto chceme, aby nám tento postoj objasnil,“ dodal Djibo.
V Spojenom kráľovstve organizácia zastupujúca približne 500 katolíckych kňazov v Británii zverejnila podpísaný list, v ktorom po “rozšírených nejasnostiach” opätovne potvrdila učenie Cirkvi o manželstve a zväzkoch osôb rovnakého pohlavia.
Juhoafrická katolícka biskupská konferencia so sídlom v Juhoafrickej republike, kde liberálna ústava povoľuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia, zrejme privítala vyhliadku na požehnanie homosexuálnych párov ako potvrdenie toho, že “nikto nie je mimo Božej milosti”. Podľa jej výkladu je toto vyhlásenie “požehnaním s nádejou na obrátenie”.
V Zimbabwe, kde tiež platia zákony namierené proti homosexuálom, aktivista za práva LGBTQ+ Chesterfield Samba povedal, že si nemyslí, že vyhlásenie niečo zmení pre zimbabwianske páry rovnakého pohlavia, ktorým sa cirkev vyhýba. „Očakávam odpor zo strany niektorých cirkevných odborov,“ povedal.