Praha 12. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)
Česko zbrojí proti špiónom. Karlova univerzita s Centrom boja proti terorizmu a hybridným hrozbám pri Ministerstve vnútra pripravila manuál, ako sa majú správať docenti, profesori a ďalší akademickí pracovníci v kontakte s ruským alebo čínskym špiónom. Manuál tiež popisuje, ako by sa mali pracovníci správať pri ceste do Číny
Na manuál upozornil Denník N. V texte môžeme okrem iného nájsť, že sa pracovníci na svojich pracovných cestách nemajú nechať vmanipulovať do kompromitujúcej situácie, ako je alkohol, spoločnosť v hoteli a pod.
Keďže podľa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) v Česku aktivity ruských a čínskych špiónov narastajú, vydala Karlova univerzita manuál, ako sa špiónom brániť. Projekt zastrešil rektor Tomáš Zima, ktorý pre Denník N manuál okomentoval slovami, že univerzita reaguje na meniacu sa bezpečnostnú situáciu vo svete, na skúsenosti západných univerzít, aj na svoje vlastné poznatky zo stretávania sa s čínskymi partnermi.
Manuál tak varuje pred alkoholom alebo kompromitujúcimi situáciami. Zároveň by pracovníci mali mať osobné veci stále pri sebe, podľa manuálu vás nezachráni ani trezor v hotelovej izbe.
“Na pracovných cestách do zahraničia sa nenechajte vmanipulovať do kompromitujúcej situácie (alkohol, spoločnosť v hoteli a pod.). Dokumenty, notebook, mobil či USB so svojimi informáciami majte stále pri sebe, nenechávajte ich ani zatvorené v trezore v hotelovej izbe,” píše sa v manuáli.
V návode tiež nájdeme, že ak pracovníci majú podozrenie na výzvednú činnosť, mali by sa obrátiť na manažéra vedenia školy alebo priamo na BIS.
“Všímajte si podozrivé aktivity voči svojej osobe i situácii, kedy sa domnievate, že môžete byť cieľom vyzvedania (vyťažovania) či verbovania, alebo keď zažijete nezvyčajný záujem o vlastnú osobu. Ak máte pocit, že sa niečo deje, nesnažte sa situáciu riešiť sami, píšte záznamy a správy a tie zdieľajte s bezpečnostným manažérom na svojej vysokej škole. Nebojte sa opýtať si radu. Obrátiť sa môžete priamo na svojho nadriadeného, bezpečnostného manažéra vo vedení vašej školy či fakulty alebo v odôvodnených prípadoch priamo na Bezpečnostnú informačnú službu (BIS),” stojí tiež v manuáli.
Na nový manuál Karlovej univerzity na Facebooku zareagoval poslanec Zdeněk Ondráček. Pripomína, že pred 30 rokmi také manuály odsudzovali a teraz ich sami vytvárajú. Podľa neho tiež môže nastať doba, že po návrate z Ruska alebo Číny budú musieť ľudia na výsluch na BIS.
“Priatelia, tak to ma pos**. Pred 30 rokmi také manuály odsudzovali a vysmievali sa im. Teraz ich sami vytvárajú. Zamenili USA a imperializmus za Rusko s Čínou. Evidentne sa ich tak boja, že už čoskoro príde doba, že po návrate z týchto krajín alebo len pre komunikáciu s nimi pôjdeme na výsluch na BIS. Ale čo, hlavne, že máme banány a (zatiaľ) dostatok toaleťáku. O iných surovinách sa to už povedať nedá a mnohí podnikatelia by mohli rozprávať,” napísal Ondráček.
Rusko vyhostilo estónskeho konzula
Estónskeho konzula vyhlásili za “persona non grata” a musí opustiť územie Ruskej federácie do 48 hodín, uviedlo v stredu ruské ministerstvo zahraničia v oficiálnom vyhlásení Marie Zacharovovej.
Pripomeňme, že podľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby estónsky konzul Mart Latte bol v Petrohrade zadržaný pri prijímaní materiálov tajnej povahy.
Ruská strana dôrazne protestovala proti aktivitám zhromažďovania spravodajských informácií nezlučiteľných s diplomatickým statusom konzula Generálneho konzulátu Estónska v Petrohrade Marta Latte.