Bratislava 9. septembra 2022 (Foto: Screenshot video/Youtube)
Mediálne skloňované meno Karla Hirmana ako potenciálneho nástupcu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) vyvoláva značné rozpaky nielen vo verejnosti, ale aj v politických kruhoch. Predseda strany Život NS (Národná strana) Tomáš Taraba si vo svojom statuse na sociálnej sieti položil otázku: „kde na tieto nominácie chodia alebo kto im tieto mená diktuje?“
Tomáš Taraba sa pozastavil nad skutočnosťou, že nádejný budúci minister hospodárstva Karel Hirman v minulosti v rádiu Express volal po tých najtvrdších sankciách na ruskú ropu. Hirmanova rétorika vtedy prekvapila dokonca aj štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka, o ktorom je známe, že on sám aj so Sulíkom príliš nebojovali za záujmy Slovnaftu. Avšak extrémizmus Karla Hirmana zarazil Karola Galeka natoľko, že sa Hirmana vo vysielaní rádia Expres otvorene spýtal, či náhodou nie je lobistom poľskej rafinérky Orlen?
Vyštudovaný banský inžinier Karel Hirman v minulosti radil exministrovi zahraničia Miroslavovi Lajčákovi a bývalej premiérke Ivete Radičovej. Angažoval sa tiež v tíme poradcov bývalého ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Svoje politické inklinácie preukázal ako gestor energetickej časti predvolebného programu neúspešnej liberálnej koalície Progresívne Slovensko/Spolu. V súčasnosti figuruje v správnej rade Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), o ktorej je známe, že je predĺženou rukou amerických záujmov na Slovensku.
Neprekvapuje preto, že Karel Hirman dlhodobo lobuje za odstrihnutie Slovenska od výhodných dodávok cenovo prijateľných energonosičov z ruských zdrojov aj za cenu enormného nárastu účtov za skvapalnený plyn z amerických zdrojov. Karel Hirman patrí medzi lobistov, ktorí šíria naratív o tom, že EÚ nie je fatálne závislá od dodávok energetických surovín z Ruska, zatiaľ čo Rusko je extrémne závislé od predaja týchto komodít do EÚ, čo sa v súčasnosti ukázalo ako strategicky krajne chybný odhad.
Vo svojej protiruskej orientácii Karel Hirman bagatelizuje dôsledky protiruských sankcií EÚ, pričom sa posmešne vyjadruje na adresu „starnúceho Putina na prahu 70-ky“, ktorý by si podľa jeho mienky strelil nie do nohy, ale rovno do hlavy, ak by výrazne obmedzil dodávky energetických surovín do EÚ.
Zároveň s tým Karel Hirman lobuje za to, aby Slovensko nahradilo spoľahlivé ruské dodávky paliva pre reaktory VVER 440 v Jaslovských Bohuniciach aj Mochovciach palivovými článkami z výrobného závodu americko-japonskej spoločnosti Westinghouse vo Švédsku. Pritom aj samotní Ukrajinci by vedeli veľa rozprávať o problémoch s palivovými článkami od Westinghousu, ktoré sa v roku 2012 v reaktoroch Juhoukrajinskej atómovej elektrárne deformovali do tej miery, že zablokovali prevádzku dvoch blokov, kvôli čomu bol nakoniec zo svojej funkcie odvolaný aj šéf ukrajinského Energoatomu Jurij Nedaškovskij. Vo svetle týchto skúseností sa dá oprávnene predpokladať, že s Karlom Hirmanom na poste ministra hospodárstva nečaká slovenskú energetiku nič dobré.