Vatikán/Bratislava 11. februára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Kardinál Tomko si myslí, že odstúpením treba hľadať snahu pápeža všetko robiť na sto percent
Pápež Benedikt XVI. si chce plniť svoje povinnosti stopercentne a aj to môže byť príčina jeho odstúpenia. Uviedol to slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý sa dnes zúčastnil na verejnom konzistóriu, počas ktorého Benedikt XVI. oznámil rozhodnutie vzdať sa svojho úradu.
Podľa Tomka sú sily Benedikta XVI. slabšie, aj keď nevidno príčinu. „Ja si pamätám na Jána Pavla II., on bol ku koncu života, posledné mesiace oveľa slabší ako je teraz Benedikt XVI. Benedikt XVI. chodí. To je človek, ktorý berie svoje povinnosti stopercentne, aj tak ich chce plniť. Možno že tam treba hľadať aj koreň jeho rozhodnutia, ale to sú všetko len hádanky aj pre nás, prečo to tak radikálne riešil, že sa vzdá,“ uviedol kardinál Tomko, ktorého vyjadrenia priniesla na svojej webovej stránke Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Hlava katolíckej cirkvi pápež Benedikt XVI. dnes oznámil, že sa 28. februára dobrovoľne vzdá svojho pontifikátu. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tvrdením, že v dôsledku pokročilého veku už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie svojho úradu.
Cirkevného analytika Gazdu zaujali slová pápeža o chýbajúcich duševných silách
Rezignácia Benedikta XVI. je blesk z jasného neba, ktorý nikto neočakával. Tvrdí cirkevný analytik Imrich Gazda z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Pri slovách, ktorými Benedikt XVI. vysvetľuje svoje rozhodnutie, Gazdu zaujalo priznanie o chýbajúcich duševných silách.
“Tým, že hovorí o chýbajúcich duševných silách, neodkazuje iba na fyzickú indisponovanosť, ktorá mu bráni zastávať v plnej miere svoj úrad,” poznamenal pre TASR Gazda a pripomenul, že Ján Pavol II. dokázal počas pontifikátu prekonať oveľa väčšie zdravotné ťažkosti. “Čo ale Benedikt XVI. myslel chýbajúcimi duševnými silami, to si naozaj netrúfam hodnotiť,” dodal Gazda.
Cirkevný analytik pripomenul, že abdikácia pápeža je síce výnimočnou udalosťou, ale Kódex kánonického práva s takouto situáciou počíta. “Podmienkou je, že jeho rozhodnutie musí byť vykonané slobodne a musí byť náležite prejavené,” uviedol Gazda. Pápež obe podmienky splnil. “Slobodu svojho rozhodnutia Benedikt XVI. zdôraznil aj vo svojom vyhlásení, ktoré urobil pred prítomnými kardinálmi a biskupmi.”
Keďže pápež je najvyšší pozemský predstaviteľ Katolíckej cirkvi, jeho rezignáciu nemusí nikto prijímať. Povinnosťou naopak je uskutočniť voľbu nového pápeža do 20 dní od rezignácie. Na pápežský stolec zasadne jeden zo súčasných 118 kardinálov, ktorí neprekročili 80 rokov. Či to bude po prvýkrát kardinál čiernej pleti je podľa Gazdu zbytočné špekulovať, rovnako ako vyslovovať mená kandidátov, ktorí majú šance uspieť. “Pri konkláve je to zvyčajne tak, že tí, ktorí doň vstupujú ako favoriti, odchádzajú ako porazení,” povedal pre TASR Gazda. Osobne si však myslí, že pápežom by sa mohol stať Talian. “Už aj preto, že za pontifikátu Benedikta XVI. sa zvýšil počet Talianov medzi kardinálmi.
Pápež naposledy rezignoval na konci 13. storočia. Išlo o pápeža Celestína V., ktorý abdikoval po piatich mesiacoch v úrade. Odstúpilo aj niekoľko pápežov pred ním, pričom prvým bol v poradí štvrtý pápež Klement I., ktorý bol poslaný do vyhnanstva, ale ešte predtým určil svojho nástupcu.