Washington 5. októbra 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Kardinál Joseph Zen, vysoko uznávaný emeritný biskup Hongkongu, podľa listu, ktorý získal denník The Daily Wire, varuje svojich bratov kardinálov, aby si dávali pozor na manipuláciu prostredníctvom pomaly zavádzaných noviniek v rámci vatikánskej synody o synodalite
Zen, ktorý bol jedným z piatich kardinálov, ktorí v júli naliehali na pápeža Františka, aby definitívne odpovedal na horúce otázky, ako je požehnanie homosexuálnych manželstiev a svätenie žien, vo svojom liste píše, že ako jeden z najstarších kardinálov cíti “povinnosť” vyjadriť sa.
“Som váš spolubrat Joseph Zen z ďalekého ostrova Hongkong, 91-ročný muž, vysvätený za biskupa pred viac ako 26 rokmi,” píše Zen. “Píšem tento list, pretože vedomý si toho, že ešte stále disponujem svojimi duševnými schopnosťami, cítim povinnosť chrániť… posvätné tradície katolíckej viery.”
Kardinál Zen v závere listu povzbudzuje svojich bratov, aby svoje obavy predniesli pápežovi a aby boli “odvážni” pri svojej účasti na tom, čo je podľa neho “synoda bez precedensov”.
Pápež odpovedal na otázky, ktoré Zen zverejnil v júli, ale kardináli povedali, že jeho odpovede potrebujú jasnejšie odpovede, a v auguste svoje otázky reformovali tak, aby mohli na oplátku dostať “áno alebo nie”. Kardinál “Tucho” Fernandez, nový prefekt Dikastéria pre náuku viery (DDF) a pápežov blízky dôverník, pre ABC povedal, že jeho odpovede boli viac než dostatočné, a naznačil, že ďalšie objasňovanie nebude.
Kardinál Joseph Zen, člen saleziánskeho misionárskeho rádu, sa dlhodobo zasadzuje za čínsky ľud, čím sa často dostáva do sporu s vatikánskym štátnym sekretariátom a dokonca sa mu dostalo aj odmietnutia zo strany pápeža Františka – v roku 2020 Zen pricestoval do Vatikánu, aby sa neúspešne pokúsil stretnúť s pápežom a diskutovať s čínskou komunistickou stranou.
Kardinál Zen svoj list uzatvára povzbudením svojich bratov, aby predniesli pápežovi svoje obavy a aby boli “odvážni” pri svojej účasti na tom, čo je podľa neho “synoda bez precedensov”.
Synodu, summit o smerovaní Katolíckej cirkvi v 21. storočí, otvoril pápež František v stredu a do Vatikánu sa ich zišlo viac ako 400. Pápež povedal, že jej cieľom je “znovu zamerať náš pohľad na Boha, byť cirkvou, ktorá milosrdne hľadí na ľudstvo”.
Zen vzhľadom na svoj vysoký vek povedal, že do Vatikánu už pravdepodobne nevycestuje.
Vo svojom liste vyjadruje obavy z rétoriky, ktorá sa šíri, že hlas veriacich (voce popoli) akosi nahrádza hlas nástupcov apoštolov (biskupov), a to takmer demokratickým spôsobom, čo je v rozpore s históriou a základmi Katolíckej cirkvi.
Varuje tiež pred “novotou”.