Vatikán 11. februára 2022 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Martin Baumann)
Kardinál Ouellet približuje ciele, myšlienky a novinky sympózia o kňazstve, ktoré na dni 17.-19. februára organizuje Kongregácia pre biskupov, ktorej je prefektom. Hlavným cieľom je prehodnotiť vzťah medzi sviatostným a všeobecným kňazstvom
Základným účelom je „reagovať širším a hlbším spôsobom na aktuálne problémy“ kňazského života. Preto sa na sympóziu nazvanom „Za fundamentálnu teológiu kňazstva“ zíde viac ako 500 účastníkov. Na konferencii, ktorá sa bude konať v aule Pavla VI. od 17. do 19. februára, sa bude diskutovať o všetkých aspektoch súvisiacich s touto problematikou, počnúc koreňmi kňazskej služby a učením koncilu až po analýzu jej deformácií, akými sú zneužívanie a uplatňovanie moci, a zložité otázky, napr. v poslednej dobe opäť hojne debatovaný celibát.
Kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov, čo je úrad, ktorý je spolu s Centrom pre výskum a antropológiu povolania usporiadateľom tohto podujatia, predstavil vatikánskym médiám ciele, myšlienky a novinky iniciatívy, ktorú začne pápež František.
Vaša Eminencia, prečo treba organizovať sympózium na tému kňazstva?
Už niekoľko rokov, spomeňme si na synodu o Amazónii alebo na rôzne národné synody, sa vracia táto otázka a najmä otázka celibátu. Vo Vedeckom organizačnom výbore sympózia sme považovali za potrebné prehĺbiť tému všeobecného kňazstva všetkých pokrstených. V katolíckej kultúre, keď hovoríme o kňazstve, máme na mysli vysvätených služobníkov, kým koncil znovu nastolil rovnováhu medzi všeobecným kňazstvom pokrstených a služobným kňazstvom. To sa však zatiaľ nepodarilo vniesť do pastoračnej praxe a povedomia o poslaní cirkvi, ktoré sa týka aj všetkých pokrstených. Hlavnou snahou tohto stretnutia preto bude prehĺbiť toto spojenie, aby bolo možné lepšie premýšľať o spoločenstve rôznych povolaní v cirkvi, ale aj o ich komplementarite.
Kto sa zúčastní na jednotlivých zasadnutiach?
Zatiaľ sa prihlásilo asi 500 biskupov, kňazov, laikov a rehoľníkov. Účasť je veľmi pestrá a predovšetkým otvorená všetkým.
Medzi témami uvedenými v programe vyniká celibát. Pri minuloročnej prezentácii vo vatikánskom tlačovom stredisku ste vy osobne aj ďalší rečníci dali jasne najavo, že nepôjde o sympózium o celibáte, ale že sa budú skúmať „nové cesty“. Akým spôsobom a z akých hľadísk bude táto otázka prerokovaná?
Rozmer celibátu bude predmetom konkrétnych štúdií rôznych autorov. Nemôžem predvídať, čo bude povedané, ale môžem povedať, že táto téma bude určite riešená, a to nielen ako reakcia na súčasné výzvy. Máme pred sebou množstvo otázok: spomeňme si na problém zneužívania, kedy je celibát spochybňovaný. V istom zmysle je potrebná odpoveď alebo vysvetlenie, ale to by bola štúdia nad rámec tohto sympózia. Už som pri iných príležitostiach uviedol, že prehĺbenie príčin aféry zneužívania, ktoré je veľmi hanebné pre cirkev, bude vyžadovať teologickú a historickú štúdiu, ktorá ešte nebola urobená. Štúdie, ktoré doteraz uskutočnili rôzne krajiny, napríklad Nemecko, Francúzsko a Austrália, sa pohybujú skôr na sociologickej a kultúrnej úrovni, ale teologického aspektu sa hlbšie nedotýkajú. Niečo také však presahuje cieľ nadchádzajúceho sympózia, ktoré chce skôr prehodnotiť spoločenstvo medzi povolaniami a tiež trochu povzbudiť nadšenie pre vieru a poslanie Cirkvi.
Úloha žien vzhľadom na prejednávanú tému aj vzhľadom na prítomnosť medzi rečníkmi: aký priestor dostanú počas trojdňového sympózia?
Niekoľko žien prehovorí na tému ženy a kňazstva. Najmä sa bude konať panelová diskusia troch odborníčok, ktoré zaujmú stanovisko k tejto problematike.
Bude sa sympózium nejakým spôsobom vzťahovať k synodálnej ceste, ktorú inicioval pápež?
Rozhodne. Výskum prebieha práve v kontexte počúvania Božieho ľudu pre synodálnu cirkev. V cirkvi trvá dlhú dobu, kým sa koncilové smernice skutočne tešia misijnej dôvere zdieľanej všetkými veriacimi. Ešte je pred nami dlhá cesta, aby pokrstení pochopili, že ich krst nie je len cestovným pasom do neba, ale aj zodpovednosťou za to, aby zvyšku ľudstva odovzdali poklad, ktorý nosí vo svojich srdciach skrze vieru v Krista.
Salvatore Cernuzio – Vatican News
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.