Kandidujete za stranu ĽSNS do Európskeho parlamentu. Do povedomia ľudí ste sa dostali najmä ako autorka návrhu zákona, ktorý mal obmedziť svojvoľné potraty. Myslíte si, že by ste mohli túto agendu doviesť aj do EP?
Skôr ako autorkou zákona na obmedzenie potratov, by som sa nazvala hlavnou iniciátorkou a spoluautorkou. Hneď, ako som začala v máji 2016 pracovať ako odborná asistentka v NRSR pre poslancov poslaneckého klubu Kotleba- ĽSNS, otázka zákazu či aspoň obmedzenia potratov, bola pre mňa prioritná. Keďže ide o citlivú a polarizujúcu tému, bola som opatrná, no vytrvalá. Vedela som, že v otázke ochrany života mám veľkú oporu v predsedovi Marianovi Kotlebovi, čo bolo dôležité, a aj u ďalších poslancov ako napr. Natália Grausová.
Ochrane života celkovo a zvlášť počatých nenarodených deti, by som sa určite venovala aj ako europoslankyňa. Pre mňa je to vec princípu, otázka naozaj života a smrti. Úmyselný potrat je vražda! Zabíjame človeka a to je nie len morálny či náboženský, ale aj vedecký fakt.
Prečo práve ĽSNS? Doteraz boli ako-tak prolife politici známi väčšinou zo strany KDH… Tá teraz nie je nadšená z toho, že “Kotlebovi chlapci” preberajú prolife agendu…
Prečo práve oni? Ako často hovorí o. Maroš Kuffa, Boh nehľadá ľudí dokonalých ale ochotných. Z mojej vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nielen Boh, ale i ja som tu našla ľudí, poslancov, ochotných postaviť sa za život. Počaté dieťa je človek a nie žiadna agenda. KDH malo možnosť za 25 rokov v parlamente zastaviť či aspoň obmedziť potraty. Prečo nevyvíjali k tomu úsilie, aké sa očakávalo, to neviem.
ĽSNS sa okrem toho profiluje ako národovecká strana, vo veľkej miere tiež euroskeptická. Ako vnímate prípadné tlaky z EÚ, a ako chcete hodnoty strany presadzovať v Bruseli?
Ja osobne nie som členkou strany a kandidujem ako nestranícky kandidát. Je v súčasnosti nevyhnutné, aby sa národné sily, nielen zo Slovenska, dostali do Európskeho parlamentu a tam sa spojili v boji proti silnejúcej totalite liberalizmu a politike Bruselu vôbec. Je potrebné Slovensku navrátiť postavenie suverénneho štátu a nie vazala EÚ.
Keďže je aj v našej Ústave SR v čl. 7 ods. 5 zakotvené, že riadne ratifikované medzinárodné zmluvy majú prednosť pred zákonmi SR, je potrebné vyvíjať politickú iniciatívu aj na pôde Európskeho parlamentu, kým tento nešťastný stav trvá. Nemôžme sa predsa len tak prizerať na to, čo nám tu padne z Bruselu a povinne sa tomu tešiť, lebo nám to takto nadiktovali. Toto sme tu mali už v časoch vládnutia komunizmu. Možno trochu v inej forme ale rovnako nebezpečné. Musíme aj v Bruseli brániť národne a kresťanské hodnoty.
Vráťme sa ešte k národovectvu. Neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin trvá na tom, že Marián Kotleba “zradil slovenskú štátnosť”, keď neodstúpil z prezidentských volieb a podľa neho tým zabránil možnej výhre pronárodného kandidáta. Ďalej tiež spochybnil snahu ĽSNS zablokovať Istanbulský dohovor tvrdiac, že to bolo kupčenie so SMERom. Hovorí aj o súkromnom stretnutí s predstaviteľmi SMERu tesne pred hlasovaním…
Pán Harabin okrem iného trval aj na tom, že nepotrebuje a nechce podporu žiadnej politickej strany. Viackrát to verejne povedal, tak neviem, prečo potom označuje Mariana Kotlebu za toho, ktorý zradil. Pán Kotleba sa nie raz verejne vyjadril k tomu, že Štefan Harabin nedodržal ich vzájomné dohody, a preto nemohol odstúpiť z kandidatúry na prezidenta. Marian Kotleba je predsedom parlamentnej strany s nie malou politickou silou a tiež nemôže konať podľa toho, ako si kto zmyslí, či ako sa kto domnieva, že je to správne.
Čo sa týka vyjadrenia Harabina o stretnutí Kotlebu s predstaviteľmi Smeru, tak asi máte na mysli jeho vyjadrenie z 2.4.2019 na Slobodnom vysielači. Pán Harabin tam klame, keď tvrdí, že Kotleba sa so Stromčekom (SMER) stretol kvôli podpore Maroša Šefčoviča v 2. kole prezidentských volieb. Harabin presne vie, o čom toto stretnutie bolo. Nebolo to až také súkromné stretnutie, viem to, lebo som tam bola prítomná a i ďalší.
Marian Kotleba bol hlavným nositeľom myšlienky, ako zastaviť Istanbulský dohovor cestou hlasovania v NRSR. Je naozaj politikom par exellence, keď sa mu toto podarilo dosiahnuť. Podporil tým a pomohol celému úsiliu predstaviteľov Slovenského dohovoru za rodinu. Kotlebovi ide o národ, o Slovensko, preto sa snažil pre jeho dobro, pre nás všetkých a naše deti využiť vzniknutú situáciu a posunúť hlasovanie o Istanbulskom dohovore do parlamentu a Harabin o tom dobre vedel. Preto nerozumiem, prečo zavádzal o tom stretnutí.
ĽSNS je jasným odporcom Istambulského dohovoru, podporuje tradičnú rodinu, odmieta pseudopráva LGBT a celú gender ideólogiu. Aj preto som prijala túto kandidatúru do eurovolieb.
Kto bol Váš favorit v druhom kole volieb? Štatistiky totiž ukázali, že každý štvrtý volič ĽSNS volil kandidátku Zuzanu Čaputovú.
Ani jeden z nich. Svoj postoj k tomu som vyjadrila aj vo svojom blogu na HS “Vlk alebo Líška” …. Pre mňa je jeden ako druhý. Pre mňa socializmus ani liberalizmus nie je prijateľný. Preto som nebola voliť.
Voliči Mariana Kotlebu dostali jasné odporúčanie či výzvu, aby nevolili Zuzanu Čaputovú. Neviem si ich voľbu vysvetliť. V predchádzajúcej otázke som vám odpovedala na to, aké hodnoty zastáva Kotleba – ĽSNS a Čaputová, ako liberálka, je toho opakom.
Ako vidíte smerovanie ĽSNS v rámci Slovenska a EÚ? S kým si spoluprácu viete predstaviť a s kým nie?
Smerovanie strany? Myslím, že to je jasne pronárodné, prokresťanské a sociálne. Je to strana programovo konzervatívna a liberálnej politike a mainstreamu maximálne nepohodlná. Ako som už uviedla, nie som straníčka, no spolupráca je tu možná len so stranami, ktoré sú hodnotovo blízko či v ochrane života, rodiny, národa.