“Ako sme už slovenskú verejnosť informovali, slovenský rezort diplomacie nerokuje s USA o trvalej prítomnosti amerických vojakov na našom území,” uviedlo ministerstvo vo videu na sociálnej sieti.
Martin Sklenár, riaditeľ odboru bezpečnostnej politiky vo videu pokračuje s tým, že “všetky informácie, ktoré odzneli v mediálnom priestore a tvrdia opak ,sú klamstvom alebo účelovými špekuláciami.”
“Aktuálne rokovania medzi slovenskou a americkou stranou riešia iné, technickejšie atribúty, nie rozmiestnenie amerických základní na našom území,” dodal Sklenár.
Rokovania podľa neho nie sú tajné a uskutočňujú sa rovnako ako rokovania o iných dohodách. Obsah dohody bude podľa neho štandardne zverejnený až po konečnej dohode dvoch strán.
“Chceme každopádne ubezpečiť slovenskú verejnosť, že v zmysle našej ústavy sú to výlučne slovenské orgány, kto rozhoduje a aj naďalej bude rozhodovať o tom, akým spôsobom si ako suverénny štát budeme zabezpečovať obrany našej krajiny a či na našom území budú prítomní aj vojaci iných krajín,” dodal Sklenár.
Podľa Chmelára by mal byť Lajčák odvolaný
Chmelár v pondelok na tlačovej konferencií poukázal na rokovanie slovenského MZV s americkou stranou, ktorých obsahom podľa neho môže byť aj rozmiestnenie vojakov USA na anšom území. Odpoveď, ktorú neskôr poskytol rezort ministra Ljčáka Chmelárovi nepostačovala, keďže misterstvo jasne nevylúčilo prípadnú budúcu prítomnosť vojsk USA.
Chmelár následne prišiel s informáciou, že z finančnej pomoci, ktorú chystá investovať USA do obnovy letísk v Kuchyni a na Sliači sa má v budúcnosti vybudovať muničný sklad.
“Z týchto údajov totiž vyplýva, že z peňazí, ktoré nám Američania ponúkajú, by v skutočnosti išlo pre nás len 25 percent, kým 75 percent by Američania investovali prakticky do seba, pre USAF. Z materiálu tiež vyplýva, že až 56 percent financií pôjde – a teraz pozor – na vybudovanie skladov munície v Kuchyni,” vysvetlil.
“Môžeme predpokladať, že práve toto je informácia, ktorú sa nám pokúša ministerstvo zahraničných vecí zatajiť. Či už pôjde o základne, vojakov, zbrane alebo muničné sklady americkej armády, v prípade vojenského konfliktu sa z nás stane legitímny terč a keďže rezort slovenskej diplomacie to vie, nie po prvýkrát sa správa nedôveryhodne,” upozorňuje Chmelár.