Je smutným konštatovaním, že najsilnejšia strana na Slovensku SMER-SD nedokázala vyprodukovať žiadneho pronárodného kandidáta na prezidenta. Namiesto toho si vybrala bruselského eurokrata Maroša Šefčoviča.
Eurokomisár Maroš Šefčovič prakticky posledných 15 rokov žil a pracoval v Bruseli a na Slovensko chodil len “na návštevy.” Takýto človek nemá šajnu o starostiach a problémoch ľudí žijúcich na Slovensku.
Okrem toho, že Šefčovič je odtrhnutý od reality Slovenska, na povrch vychádza aj to, že Slovensku ako eurokomisár škodil. Šefčovič bol pri tom, keď Európska komisia v roku 2015 ako kolektívny orgán navrhla legislatívu na prerozdeľovanie žiadateľov o azyl medzi členské štáty, teda utečenecké kvóty. Informoval o tom portál Euractiv.
Krajiny Európskej únie si vtedy mali prerozdeliť 120 000 žiadateľov o azyl. Na Slovensko podľa tejto schémy malo prísť yše 1 500 imigrantov.
Keďže európska komisia prijíma rozhodnutia a nariadenia kolektívne, len vo výnimočných prípadoch, môže dôjsť k hlasovaniu, svoju zodpovednosť na tom nesie aj Maroš Šefčovič.
Neexistuje záznam o tom, že by Maroš Šefčovič v európskej komisii vystúpil proti povinným kvótam. Keďže je jej súčasťou, aj jeho zásluhou mohlo prísť na Slovensko vyše 1 500 imigrantov.
Slovenská vláda vtedy našťastie s ďalšími krajinami V4 odmietla tieto povinné kvóty na imigrantov napĺňať a v tejto súvislosti Slovensko podalo na európsku komisiu žalobu. Šefčovič vtedy vládu presviedčal, aby žalobu stiahla.
Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič v eurokomisii sedel aj vtedy, keď v roku 2016 odsúhlasila nový návrh, ktorý uvaľoval pokuty za neplnenie utečeneckých kvót. Dnes je reforma dublinského systému zablokovaná v Rade EÚ, najmä vďaka odporu Vyšehradskej skupiny.
Kandidát SMERu na prezidenta Maroš Šefčovič je tak zrejme najviac proimigračne naladený kandidát týchto prezidentských volieb. V “slniečkarstve” a prozápadnom fanatizme by v prípade zvolenia “predbehol” zrejme aj súčasného prezidenta Andreja Kisku.
Samuel Gdovin