Ottawa 31. januára 2022 (HSP/Foto: screenshot video)
Veľká časť obyvateľov Kanady sa vzbúrila proti aktuálnym covidovým reštrikciám a zorganizovala protest s názvom Konvoj slobody 2022. Konvoj vozidiel dorazil do kanadského hlavného mesta Ottawa
Dvojtýždňová karanténa pre nezaočkovaných šoférov
Kanadu v súčasnosti trápi viacero hospodárskych problémov. Okrem inflácie tu ide aj o problémy s dodávkami tovaru, ktoré sú ovplyvnené pandémiou, nedostatkom pracovných síl a aj zlým počasím. Rastú ceny potravín aj benzínu. Kanada je momentálne silne závislou na dovoze tovaru zo zahraničia.
V tejto situácii spôsobilo veľké rozhorčenie rozhodnutie kanadskej vlády z 15. januára zrušiť výnimku pre šoférov nákladných vozidiel, ktorá im umožňovala vyhnúť sa dvojtýždňovej karanténe, pokiaľ neboli zaočkovaní proti covidu. Výnimka sa dovtedy týkala aj iných pracovníkov tzv. základných či esenciálnych služieb.
Rozhodnutie kritizovali tak politici, ako aj kamionisti. Hoci treba zároveň poznamenať, že Kanada patrí medzi najzaočkovanejšie krajiny na svete a to platí aj pokiaľ ide o vodičov nákladných vozidiel. Zaočkovaných dvoma dávkami je takmer 80 percent kanadskej populácie. Tretiu dávku si nechalo aplikovať 40 percent ľudí. Kanadská aliancia nákladnej dopravy odhaduje, že zaočkovaných je asi 85 percent zo všetkých 120 000 vodičov nákladných vozidiel.
Kanada pôvodne mienila zaviesť pre vodičov nákladných automobilov povinné očkovanie, v priebehu januára však od tohto kroku ustúpila.
Odporcovia kroku vlády o dvojtýždňovej karanténe pre nezaočkovaných kamionistov reagovali zorganizovaním protestnej akcie s názvom Konvoj slobody 2022 (Freedom convoy 2022). Táto akcia má aj svoju webstránku, kde je možné pozrieť si mapy cesty konvoja vozidiel spolu s danými termínmi (viď tu).
Premiér Justin Trudeau už protest odsúdil. Začiatkom týždňa povedal, že konvoj predstavuje „malú okrajovú menšinu“, ktorá má podľa jeho slov „neprijateľné názory“ a nereprezentuje to, čo cíti väčšina Kanaďanov. Vyjadril sa k tomu na tlačovej konferencii v stredu večer v nadväznosti na správy portálu Global News.
“Kanaďania, ktorí tu sú jeden pre druhého, dobre vedia, že počúvanie vedy a zintenzívnenie vzájomnej ochrany je najlepší spôsob, ako naďalej zabezpečovať našu slobodu, naše práva, naše hodnoty ako krajiny,” dodal premiér s tým, že „takmer 90 percent“ kamionistov v Kanade „je zaočkovaných“.
Proti povinnému očkovaniu
O fundraising, teda získavanie finančných zdrojov pre protestnú akciu sa postarala Tamara Lich, ktorá je tajomníčkou západokanadskej separatistickej strany Maverick. Ďalším organizátorom konvoja je James Bauder, kým hovorcom iniciatívy je Benjamin Dichter.
Už teraz je zrejmé, že protest sa určite netýka len samotného nariadenia týkajúceho sa kamionistov, ale koronavírusových obmedzení ako takých. Obmedzenia sa tu odvíjajú predovšetkým od kanadskej obdoby našich covid pasov. Protest teda vyjadruje aj odpor voči povinnému očkovaniu.
Vyše milióna ľudí a tisíce nákladných vozidiel s kamionistami protestovalo a pred Parliament Hill v Ottawe boli obrovské masy ľudí, polícia preto uzavrela centrum mesta. Len konvoj nákladných vozidiel mal dĺžku takmer 80 kilometrov. Všade viali kanadské vlajky. Všade bolo cítiť obrovský patriotizmus a odhodlanosť ľudí vymôcť si znova slobodu.
Premiér Trudeau a jeho rodina ušli na neznáme miesto. Objavili sa aj správy, že skončil na Korzike. On sám toto svoje stiahnutie komentoval takmer ako šľachetný čin – strestol sa údajne s pozitívnou osobou a napriek svojmu negatívnemu testu pôjde do karantény. Zo svojho úkrytu sa vyjadroval už len na twitteri, aj to k iným veciam pričom protest navonok ignoroval a zdieľal na svojich stránkach výsledky futbalu oslavujúc “rozmanitosť”
There was a big win today – and that was on the soccer field in Hamilton. Our #CanMNT represents the best of 🇨🇦, and so do the fans who are celebrating the beautiful game and embracing diversity. Congratulations – you’ve given us all a reason to celebrate.🥳
— Pascale St-Onge (@PascaleStOnge_) January 31, 2022
Rozhoduje kanadský premiér, ktoré názory sú prijateľné?
Kľúčoví organizátori konvoja sa vyjadrili, že násilie nebude tolerované, no objavili sa správy, že demonštráciu v Ottawe budú chcieť zneužiť krajní pravičiari a bieli nacionalisti.
Komentátor Rex Murphy sa v komentári pre National Post (28. januára) zamýšľal nad Trudeauovým jednoznačným odsúdením demonštrantov a kládol si otázku, či by mal premiér Trudeau rozhodovať o tom, ktoré názory sú akceptovateľné. (viď tu)
“´Neprijateľné názory?´ Sme teraz už v Číne?“, pýta sa vo svojom komentári Rex Murphy. Murphy pripomenul, že lídri demokracie nemajú právo „exkomunikovať“ iných a ani nemajú vazalov.
„Takže, priamo, pýtam sa — kto je Justin Trudeau, predseda vlády, aby rečnil o tom, čo je „prijateľné“ myslenie? Rozhoduje predseda vlády v demokracii o tom, čo sú „prijateľné“ odpovede na politiku a praktiky jeho vlastnej vlády?,“ kladie otázku komentátor.
Protest podporil aj exprezident Trump
30. januára (včera), spustila ottawská polícia vyšetrovanie v súvislosti so znesvätením Národného vojenského pamätníka a sochy Terryho Foxa, ku ktorým malo dôjsť počas protestov. Budú vyšetrovať aj výhražné, ilegálne a zastrašujúce správanie voči policajtom, robotníkom či iným súkromným osobám.
Kanadský protest si už získal sympatie a podporu aj v zahraničí. Bývalý prezident Spojených štátov Donald J. Trump vyjadril svoju podporu kamionistom na zhromaždení v meste Conroe v Texase.
Aj Donald Trump junior, ktorý je politickým aktivistom a podnikateľom, sa vyjadril o Konvoji slobody podporne. Konvoj považuje za „geniálnu myšlienku“ a chcel by takéto veci vidieť aj v Spojených štátoch. Americký moderátor Joe Rogan zase nazval Kanadu „krajinou v revolte“.
Ladislav Kováčik
Vzájomne si pomáhame
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.