Ottawa 14. novembra 2024 (HSP/Foto:Wikimedia)
Viaceré kanadské úrady namietali proti zverejneniu mien 900 údajných nacistických vojnových zločincov z divízie SS Galícia, pretože sa obávajú, že by to mohlo podporiť ruskú propagandu a poškodiť Ukrajinu, ako aj ohroziť bezpečnosť preživších veteránov SS
Informuje o tom denník Globe and Mail.
Uvádza, že pred niekoľkými dňami Kanadská knižnica a archív (LAC) odmietla zverejniť tajnú správu obsahujúcu mená údajných nacistických vojnových zločincov, ktorí sa po druhej svetovej vojne usadili v krajine.
Žiadosť podali denník Globe and Mail a židovská organizácia B’nai Brith.
Richard Provencher, hovorca LAC, uviedol, že rozhodnutie o nezverejnení správy „vychádzalo z obáv z rizika poškodenia medzinárodných vzťahov“.
LAC podporilo niekoľko vládnych rezortov vrátane ministerstva spravodlivosti a ministerstva pre medzinárodné vzťahy. Medzi vyjadrenými obavami bolo aj riziko, že správa bude využitá ruskou propagandou na podkopanie Ukrajiny.
Právny poradca B’nai Brith David Maytas sa k rozhodnutiu úradov vyjadril takto: „Príchodom do Kanady mohli členovia divízie SS Galícia získať imunitu za svoje zločiny, pretože Descheneho komisia nepoužila definíciu vojnových zločincov Norimberského tribunálu, ale obmedzenú definíciu prijatú v Kanade.“
Dodal, že „myšlienka, že zverejnenie mien členov divízie by nejakým spôsobom pomohlo Rusom pri ich invázii na Ukrajinu, je zvrátená“.
„Mlčanie namiesto toho, aby pomáhalo Ukrajine a škodilo Rusku, má opačný účinok,“ povedal tiež.
Jaime Kirzner-Robertsová, vrchná riaditeľka pre politiku a propagáciu, toto rozhodnutie tiež kritizovala.
„Naozaj sa musíme obávať o bezpečnosť nacistov, z ktorých mnohí už nežijú? Zverejnenie dokumentov konečne poskytne Kanaďanom možnosť vidieť dôkazy na vlastné oči a oddeliť obvinenia od faktov,“ povedala.
„V správe sú zrejme naozaj veľké senzácie, vzhľadom na toto rozhodnutie naďalej skrývať pravdu,“ uviedla vo vyhlásení Dr. Catherine Chatterleyová, zakladateľka a riaditeľka Kanadského inštitútu pre štúdium antisemitizmu.
Bernie Farber, zakladateľ a predseda Kanadskej siete proti nenávisti, dodal: „Zaslúžime si mať úplnú a faktickú históriu týchto nacistických kolaborantov, ktorí žili medzi nami.“
Prečítajte si tiež:
- Ukrajinci nemajú kde bývať a tak sa presúvajú do Rusmi obsadeného Mariupola
- Ruský vojak tri týždne sám odrážal útoky AFU a bránil oporný bod