Washington 13. júla 2024 (HSP/ Newsweek / Foto:AP/Tracy Glantz/The State via AP)
Po prvej prezidentskej debate Joea Bidena s Donaldom Trumpom 27. júna, počas ktorej súčasný americký prezident nepodal najlepší výkon, sa ešte viac rozvírili špekulácie o možnej kandidatúre viceprezidentky Kamaly Harrisovej do Bieleho domu. Na tému sa bližšie pozrela redakcia Newsweek
Prezident Spojených štátov Joe Biden v debate z konca júna predviedol absolútne nepresvedčivý najlepší. Obnovili sa obavy o jeho mentálnu spôsobilosť a nakoniec sa aj rozprúdili špekulácie, či ho ako kandidáta Demokratov na poslednú chvíľu nevymení viceprezidentka Kamala Harrisová.
Newsweek upozornil, že v reakcii na Bidenov výkon prudko vzrástli kurzy na to, že v novembri bude prezidentskou kandidátkou Demokratickej strany práve Kamala Harrisová. Dokonca aj u jednej z popredných amerických stávkových kancelárií sa stala Harrisová favoritkou na túto úlohu. A práve to vyvolalo zvýšené špekulácie o tom, ako by teda mohlo vyzerať Harrisovej prezidentstvo?
Kamala v kurze
V rozhovore pre Newsweek jeden z prominentných politológov uviedol, že Harrisovej prezidentstvo by pravdepodobne “kládlo väčší dôraz na menšiny a otázky identity” ako Bidenova administratíva. Iný politológ zas varoval, že Biely dom by pod jej vedením mohol byť “plný nesúhlasu a dysfunkcie”.
Mark Shanahan, politológ, ktorý vyučuje na Univerzite v Surrey vo Veľkej Británii, pre Newsweek povedal, že Harrisová by sa v prípade svojho zvolenia v novembri pravdepodobne viac zamerala na otázky identity.
„Joe Biden je insider z východného pobrežia, politické zviera z Beltway. Zatiaľ čo sa jej kľúčové politické postoje len málo líšia od prezidenta, jeho viceprezidentka Kamala Harrisová je kalifornská liberálka, ktorá bude pravdepodobne klásť väčší dôraz na menšiny v oblastiach, ako je vzdelávanie a bývanie, na sociálne programy pre pracujúcu triedu a na také liberálne opatrenia, ako je liberalizácia marihuany,“ poznamenal Shanahan.
„Od Bidena je o viac než 20 rokov mladšia. Má úplne inú energiu ako on a, samozrejme, je to žena farebnej pleti…,“ poznamenal Shanahan.
„Ale je to aj právnička, ktorá má dlhoročnú povesť dosť tvrdej prokurátorky. Takže to, čo by demokrati získali s kandidatúrou Harrisovej, je zaujímavé: energická, vášnivá enigma, politicky liberálna, stredová prokurátorka,“ zhrnul Shanahan.
Thomas Gift, ktorý vedie Centrum pre politiku USA na University College London, upozornil, že existujú otázky o organizačných schopnostiach Harrisovej, ktoré by mohli mať v prípade jej zvolenia za prezidentku zásadný vplyv.
„Existujú určité obavy, že Biely dom pod vedením Harrisovej by mohol byť plný väčšieho nesúladu a dysfunkcie ako pod Bidenovým vedením. Na začiatku jej viceprezidentského pôsobenia správy naznačovali, že jej úrad bol zle riadený, izolovaný a chaotický. Kritici tvrdia, že je to odrazom jej štýlu riadenia.,“ poznamenal Gift.
„Nepopierateľné je, že jej kanceláriu poznačila vysoká fluktuácia zamestnancov a množstvo škodlivých únikov informácií. Nie je jasné, či by Harrisová dokázala napraviť tento stav, keby bola v Oválnej pracovni,“ dodal Gift.
Krok vedľa ?
Počas svojej prezidentskej kandidatúry v roku 2020, predtým ako sa stala Bidenovou protikandidátkou, Harrisová vyzvala na zavedenie systému “Medicare for All” (zdravotná starostlivosť pre všetkých), ktorý by sa zavádzal postupne v priebehu 10 rokov a súkromné poisťovne by mohli konkurovať štátnym poskytovateľom. Tento plán vtedy Bidenova kampaň kritizovala ako “odmietnutie byť priamy voči americkej strednej triede”.
V roku 2020 Harrisová tiež vyzvala na zvýšenie federálnej minimálnej mzdy na 15 dolárov za hodinu – a to je teda výrazné zvýšenie oproti súčasnej úrovni 7,25 dolára.
Táto politika sa ukázala ako kontroverzná. Vyšetrovanie, ktoré v marci uverejnil denník The Wall Street Journal, spojilo politiku Harrisovej s poklesom počtu pracovných miest v reštauračnom priemysle.
Harrisová sa počas svojej prezidentskej kandidatúry tiež zaviazala, že využije výkonné opatrenia na odstránenie prekážok pri získavaní zelenej karty a v konečnom dôsledku aj pri získavaní amerického občianstva od takzvaných “Dreamers” – čo je výraz pre približne 2 milióny migrantov bez dokladov, ktorí prišli do USA ešte ako deti.
Pred vstupom do Kongresu pôsobila Harrisová ako prokurátorka, pričom najprv sa vypracovala na okresnú prokurátorku v San Franciscu a neskôr na generálnu prokurátorku Kalifornie.
V roku 2019 vyzvala na zastavenie federálnych povinných minimálnych trestov, ukončenie federálneho trestu smrti a postupné zrušenie komerčných väzníc.
V marci tohto roku Harrisová podľa agentúry Reuters počas diskusie s raperom Fat Joeom povedala, že “nikto by nemal ísť do väzenia za fajčenie trávy”.
Prečítajte si tiež :
- Bidena za posledný rok navštevoval špecializovaný odborník. Trpí vážnou chorobou? Biely dom prehovoril
- Bidenov týždeň zúčtovania