Londýn 22. augusta 2023 (HSP/express/Foto:screenshot)
Veľká Británia stála na čele dodávok bojových tankov Challenger 2 na Ukrajinu. Zatiaľ boli neviditeľné, píše podplukovník Stuart Crawford
Len pred niekoľkými mesiacmi Spojené kráľovstvo prisľúbilo dodať Ukrajine 14 tankov Challenger 2. Tento krok pomohol presvedčiť ostatné západné krajiny, aby dodali svoje vlastné tanky. Britské tanky sú na Ukrajine už niekoľko mesiacov.
Odvtedy sa brány otvorili, aj keď niekedy pomaly, a časti UkrAF boli prezbrojené bojovými obrnenými vozidlami NATO, predovšetkým tankami Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré darovali rôzne európske krajiny, a americkými bojovými vozidlami pechoty Bradley.
Vybavenie zo západu postačuje na vybavenie až 15 ukrajinských brigád, z ktorých každá má možno 3 000 alebo viac príslušníkov a približne 250 vozidiel všetkých typov. Tieto brigády sa považujú za ukrajinskú operačnú rezervu, pripravenú využiť akýkoľvek prielom ruských obranných línií, ak k nemu dôjde.
Ukrajinskí vojaci sa tiež učili, ako obsluhovať svoju novú techniku, a boli vycvičení v západnom spôsobe vedenia vojny, v kombinovaných operáciách so všetkými zbraňami, kde sa rôzne zbrane a služby spájajú, aby dosiahli čo najlepší účinok.
Teraz vieme, že niektoré z týchto brigád boli nasadené do boja, aj keď len na základe fotografií Leopardov 2 a Bradleyov, ktoré hynú spálené a opustené v ruských mínových poliach. Značný počet týchto opustených vozidiel však mohol byť a bol zachránený a opravený.
Zatiaľ sme sa však nedočkali žiadneho dôkazu o tom, že by bol Challenger 2 v akcii, aspoň z otvorených zdrojov. Samozrejme, možno aj boli a zatiaľ sa im podarilo prežiť bez ujmy, ale pochybujem o tom. Sú rovnako zraniteľné mínami a bezpilotnými lietadlami, ktoré zrejme zlikvidovali niektoré z Leopardov 2.
Chmúrnejšou poznámkou sú kolujúce fotografie, na ktorých sú britské obrnené transportéry Mastiff zničené na bojisku.
Ale po Challengeroch 2 zatiaľ ani stopy. Spravodajca BBC pre obranu Jonathan Beale, ktorý je na Ukrajine, nedávno na Twitteri napísal, že sa dvoch ukrajinských generálov, ktorí majú na starosti operácie, opýtal, kde sú tanky, a bolo mu povedané, že ich nemajú. Musia byť niekde inde, zatiaľ nenasadené.
Navyše by sme si nemali nahovárať, že 14 britských tankov darovaných UkrAF je významným prínosom pre ich bojovú silu; nie je to tak – postačujú len na vybavenie slabej skupiny eskadróny a roty s dostatočným počtom mechanizovanej pechoty a podporných zbraní.
Ich skutočná hodnota spočívala v symbolike daru a následnom povzbudení ďalších európskych krajín k podobným krokom.
Mali by sme si tiež uvedomiť, že dar Veľkej Británie tu znížil náš žalostne nízky počet tankov na 134, ktoré by mohli byť nasadené, plus nečinnú hŕstku ďalších vo výcvikových a skúšobných zariadeniach. To je príliš málo na krajinu, ktorá sa snaží byť uznávanou regionálnou (t. j. európskou) vojenskou mocnosťou, nehovoriac o globálnej, píše podplukovník Stuart Crawford.
Prečítajte si tiež:
- Nádeje Ukrajiny na maximálne víťazstvo sa zdajú byť vzdialené
- Ukrajinská kríza sa dostáva do “odpadkového obdobia”, ktoré bude pravdepodobne trvať dlho
- Situácia pri Kupjansku je pre AFU katastrofálna
- Prečo Rusko decimuje ukrajinskú protiofenzívu