Bratislava 13. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Slovensko sa už dlhodobo borí s problémom nedostatku niektorých typov liekov. Najvypuklejší problém s nedostatkom je najmä u antibiotík pre deti a preparátov na zmiernenie horúčky. Evidovaný nedostatok bol zaznamenaný aj pri niektorých liečivách na hypertenziu, alergiu či lieky proti bolesti a zápalu. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz tvrdil, že za nedostatkom liekov stoja hlavne logistické a výrobné dôvody. Najnovšie však vyrukoval s tvrdením, že identifikoval rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska
„Rok som chodil po liek s účinnou látkou klonazepam, ktorú synček potrebuje, do Poľska. Je síce pekné, že nám ho na Slovensku preplatili, ale čas a náklady na cestovanie nám nezaplatí nikto. Tento liek je na Slovensku dlhodobo nedostupný a neexistuje ani žiadna náhrada. V zahraničí je však k dispozícii,” vyjadril pre denník Pravda nespokojnosť Ondrej Dobiáš.
Situácia s nedostatkom liekov na Slovensku nie je nová. Stretli sa s ňou už mnohí pacienti nielen pri liekoch na recept, ale aj pri niektorých voľnopredajných liekoch. Pri liekoch na predpis sa veľakrát stalo, že pacient sa k lieku v lekárni nedostal kvôli jeho nedostupnosti a ani vhodnej náhrade. Následne bol pacient nútený opätovne sa vrátiť k lekárovi a ten musel prehodnotiť liečbu a predpísať dostupný prípravok. ŠUKL to odôvodňoval výrobnými dôvodmi, energetickou krízou a zvýšenými nákladmi na výrobu. Taktiež nedostatočnými kapacitami, zmenami vo výrobných procesoch či nedostatkom personálu, ale aj logistickými dôvodmi – meškaním vstupných surovín vrátane účinných látok alebo logistickými a distribučnými obmedzeniami.
Najnovšie však ŠUKL identifikoval nový závažný problém. Má ísť o rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska. V piatok to potvrdil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič.
„Vďaka aktivitám ŠÚKL bol identifikovaný nelegálny reexport vo veľkom rozsahu. Momentálne sa finalizujú jednotlivé kroky zabezpečovania dôkazov,” povedal Palkovič.
Nelegálny reexport liečiv je podľa neho najzávažnejší dôvod nedostatku liekov na trhu. “Snažíme sa mu ucelene nejakým spôsobom zabrániť. Napríklad novelou 362 respektíve 363, ale aj ďalšími krokmi, ktoré máme,” ubezpečil.
Podľa Richarda Rašiho (Hlas-SD) by mali orgány činné v trestnom konaní preveriť, či do rozsiahleho reexportu liekov, určených pre občanov Slovenska, neboli zapojení aj politici blízki OĽANO, ktorí mali proti reexportu bojovať.
Ako skonštatoval poslanec, na nelegálny reexport liekov upozorňoval už vo februári. Vláda podľa neho tvrdila, že nedostatok liekov v lekárňach sa skončí v marci spolu s chrípkovou epidémiou. “Nestalo sa tak,” dodal.
Zákony 362 a 363, na ktorých potrebnú novelizáciu upozorňuje štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič pojednávajú o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak je teda pravdou, že bol identifikovaný nelegálny reexport liekov zo Slovenska vo veľkom rozsahu musí byť zároveň vyvodená aj trestnoprávna zodpovednosť konkrétnych osôb, keďže sa jedná o ohrozenie života a zdravia občanov SR.