Bratislava 13. septembra 2024 (HSP/Facebook /pr článok/Foto:Screenshot Facebook video)
Europoslanec Erik Kaliňák(SMER-SSD) sa v najnovšom videu na sociálnej sieti Facebook pozrel na akademickú štúdiu amerického profesora Sussmana “Revolúcie ako cez kopirák – marketing režimových zmien v réžii USA vo Východnej Európe“ , ktorá odborne popisuje našu minulosť a má vplyv aj na našu prítomnosť: „V strane SMER-SSD sme sa poučili z minulosti a pripravujeme konkrétne opatrenia v boji so zahraničnými agentmi“
„To čo vám teraz prečítam nie je žiadna konšpiračná teória ani nejaký falošný politický naratív, ale úvodná pasáž z akademickej štúdie amerického profesora Sussmana, ktorá vyšla vo vedeckom časopise pod názvom “Revolúcie ako cez kopirák – marketing režimových zmien v réžii USA vo Východnej Európe,“ povedal poslanec Euróspkeho parlamentu v úvode svojho videa.
Europoslanec uvádza, že táto štúdia odborne popisuje našu minulosť a avizoval, že má vplyv aj na našu prítomnosť.
Štúdia
Z uvedenej štúdie Kaliňák cituje : „Na rozpad sovietskej moci v celom regióne strednej a východnej Európy reagoval nový druh intervencie Západu, takzvaný mäkký imperializmus, ktorý sa v oficiálnom jazyku zvykne označovať aj ako podpora demokracie.“
„Koncom 90. rokov a v nasledujúcom 10-ročí západné masmédia bežne prezentovali sériu politických prevratov, či už to bolo v Srbsku, Gruzínsku, Slovensku, Chorvátsku, Rumunsku, v Bulharsku či na Ukrajine , ako legitímny boj demokratickej ľudovej moci proti tyranii,“ pokračuje europoslanec.
Kaliňák uvádza, že postsovietske povstania mali skutočne miestny základ vychádzajúci so zvyškovej nespokojnosti s autoritárskou mocou, korupciou, obmedzenou intelektuálnou slobodou a ekonomickými príležitosťami. „Zároveň sme však zistili, že financovanie, poradenstvo a celkový vplyv mocných vonkajších agentúr, najmä zo Spojených štátov, predstavovali v mnohých prípadoch nežiadané zásahy, ktoré aspoň krátkodobo dosiahli výsledky vyhovujúce Spojeným štátom a ich spojencom,“ dodáva.
Táto takzvaná demokratická pomoc, ako uvádza Kaliňák, pozostávala z uceleného balíka financovania a iných podporných mechanizmov, ktoré sa vo veľkej miere opierali o techniky a technológie modernej propagandy, často prevzaté z politickej praxe USA.
„Cieľom bolo uskutočniť rýchlu zmenu režimu a politickú a hospodársku šokovú terapiu v krajinách, ktorých vlády Americké ministerstvo zahraničných vecí považovalo za prekážky globálneho politického poriadku založeného na trhovom princípe,“ uviedol.
„Aby sa vo východnej Európe vytvorili dobre fungujúce trhy, nevyhnutnou podmienkou bol neoliberálny systém vlády ako aj voľby v západnom štýle, ktoré by uľahčili jeho príchod k moci,“ dodal.
Kaliňák ďalej uvádza, že výzvou pre Spojené štáty bolo nájsť spoľahlivé vedenie, ktoré by bolo pripravené vzdať sa štátneho vlastníctva a zvyškov sociálnych programov z čias socializmu.
„Zvrhnutie úradujúcej vlády si vyžadovalo mobilizáciu politických disidentov okolo jedného prozápadného politického kandidáta, prísne monitorovanie prieskumovou verejnej mienky a sofistikované techniky propagandistickej kampane,“ pokračuje europoslanec.
„Cieľom tejto štúdie je dekonštruovať pojem podpora demokracie a ukázať, že v skutočnosti predstavuje propagandu presadzujúce kľúčové záujmy Spojených štátov a Európskej únie, ktoré zahŕňajú nadnárodnú hospodársku integráciu, kontrolu nad regionálnou výrobou a distribúciou energie, členstvo v NATO, bezpečnostné iniciatívy a izoláciu Ruska,“ dodal.
Aktéri
Kaliňák menoval hlavných inštitucionálnych aktérov tejto podpory demokracie, sú to Ministerstvo zahraničných vecí USA, Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj – takzvaná USAID . „USAID sama priznáva, že jej vlastná ochota financovať strednú a východu Európu súvisí s, citujem, “významom týchto regiónov pre Spojené štáty“, dopĺňa Kaliňák a dodáva, že ďalšou takouto inštitúciou je Národná nadácia pre demokraciu, v skratke NED.
NED vznikol v roku 1983 ako formálne súkromná organizácia, avšak financovaná americkým Kongresom, ktorá prevzala niektoré aktivity súvisiace so zmenami režimov a bola schopná fungovať flexibilnejšie a transparentnejšie ako vtedy už zdiskreditovaná CIA, hovorí Kaliňák.
Jeden zo zakladateľov NED pre denník Washington Post, ako cituje europoslanec, povedal : „Veľa z toho, čo dnes robíme, robila pred 25 rokmi CIA v tajnosti“.
Kaliňák dodáva, že k NED sa pri uskutočňovaní režimovej zmeny pripojili blízko spriaznené inštitúty, ako Medzinárodný republikánsky inštitút- IRI, Národný demokratický inštitút- NDI, ako aj Inštitút otvorenej spoločnosti Georga Sorosa.
„Zorientovaných občanov neprekvapím, keď poviem že najväčšej podpory demokracie sa dostalo mimovládnym organizáciám ako Pontis, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Milana Šimečku, Transparency International, Inštitút pre dobré spravovanú spoločnosť, či VIA IURIS – teda mimovládnym organizáciám, ktoré najviac hystericky prskajú, keď ich označujeme za zahraničných agentov, ktorí v mene cudzích záujmov robia na Slovensku politiku,“ uviedol.
„Vraj je to z našej strany nehoráznosť , lebo oni v skutočnosti len bojujú za demokraciu – samozrejme raz proti Mečiarovi, potom za Radičovú a potom zas proti Ficovi!,“ poznamenal europoslanec.
„Ó, aké šľachetné!,“ dodal ironicky.
Uviedol, že v strane SMERE-SSD sa poučili z minulosti a pripravujú konkrétne opatrenia v boji zo zahraničnými agentmi. „Najsilnejšou obranou pred externými vplyvmi je informovanosť o ich personálnych a finančných prepojeniach,“ myslí si.
„Iba tak dokážeme rozlíšiť či niekto hodnoty demokracie skutočne chráni, alebo sa nimi len oháňa pri presadzovaní cudzích záujmov,“ uzavrel.
Video europoslanca Erika Kaliňáka si môžete pozrieť nižšie
Prečítajte si tiež :