Kačírek: Aj na území Petržalky, vtedajšej Engerau, bol nacistický tábor

❚❚

Bratislava 9. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

Aj na území bratislavskej Petržalky, vtedajšej Engerau, sa nachádzal nacistický koncentračný tábor, hoci nie taký ako Auschwitz-Birkenau. Vybudovaný bol koncom roka 1944 a deportovaných tam bolo okolo 2000 Židov z vtedajšieho Maďarska. Ich úlohou bolo stavať tankový obranný val proti postupujúcej Červenej armáde. Engerau i Rakúsko boli vtedy totiž súčasťou Tretej ríše, ktorá si svoje územie chcela chrániť. Obete pripomína aj pamätník na miestnom cintoríne na Kopčianskej ulici

Petržalka
Ilustračné foto

“Uvádza sa, že to boli maďarskí Židia. Ale Maďarsko bolo vtedy väčšie ako súčasné, keďže jeho súčasťou bolo aj južné Slovensko, časť Rumunska či Sedmohradsko. Takže tam boli napríklad aj Židia z dnešného územia Slovenska, Lučenca či Rimavskej Soboty,” uviedol pre TASR historik Ľuboš Kačírek.

.

Lokalizovať sa podarilo viacero podtáborov. Jeden z nich bol v súčasnom areáli výstaviska Incheba či v budove hostinca Leberfinger na Tyršovom nábreží. Väzni, ktorí stavali obranný val, tak boli ubytovaní v susedstve civilného obyvateľstva vtedajšej Engerau. V jednom sa ich nachádzalo aj okolo 300. “Neboli v mundúroch, ale v civilnom oblečení. Našli sa aj doklady, ktoré mali so sebou. Cenné veci alebo šperky im, samozrejme, bachari zobrali a kupčilo sa s tým,” podotkol Kačírek.

Vybudovanie tábora súviselo podľa historika s udalosťami ku koncu druhej svetovej vojny, keď bolo jasné, že sa front pomaly pohybuje smerom na Nemecko. To malo podľa neho záujem svoje územie si chrániť. A jeho súčasťou bola aj dnešná Petržalka či územie Rakúska. Tábor bol vybudovaný v novembri, respektíve decembri 1944, keď doň postupne prichádzali Židia z Budapešti a boli internovaní v podtáboroch. Boli to výhradne muži, určení na prácu. Budovať mali podľa historika tzv. juhovýchodný val a zastaviť tak postup Červenej armády. “Nakoniec sa to ani nevyužilo až tak, ako to bolo plánované,” poznamenal Kačírek

.

Miestni civilní obyvatelia sa s väzňami stretávali, niektorí z nich sa im aj snažili pomáhať, aj keď za cenu toho, že im za to hrozili tresty. Niektoré takéto príbehy boli podľa historika zachytené, ako napríklad príbeh ženy, ktorú zadržali a skončila vo Viedni vo vyšetrovačke. Vrátila sa po ôsmich týždňoch výrazne oslabená.

Hoci malo ísť najmä o pracovný tábor, pravidelný teror a vraždenie väzňov aj nacistickými dozorcami však z neho spravili koncentračný tábor. Najmasovejšia likvidácia väzňov sa uskutočnila len takmer mesiac pred koncom druhej svetovej vojny, s postupujúcim príchodom Červenej armády.

“Šok pre miestnych obyvateľov bol, keď sa zobudili na Veľký piatok 30. marca 1945 a na Kopčianskej ulici nachádzali mŕtvoly,” priblížil Kačírek. Bolo to necelý týždeň pred oslobodením Bratislavy (4. 4. 1945, pozn. TASR), keď dozorcovia masovo vyvraždili väčšinu tábora a ostatných vyhnali na pochod smrti do Mathausenu. Tých, ktorí nevládali, postrieľali alebo ubili pažbami.

Na miestnom petržalskom cintoríne necelý mesiac po oslobodení odhalili približne 500 obetí. V roku 1958 bol na cintoríne odhalený pamätník týmto obetiam.

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:33

Bývalý americký viceprezident Al Gore vyjadril presvedčenie, že druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa v Bielom dome môže len v malej miere ovplyvniť “dynamiku” svetového boja proti klimatickej zmene. 

11:32

Chorvátska polícia zadržala ministra zdravotníctva Viliho Beroša pre podozrenie z korupcie. Predseda vlády Andrej Plenkovič ho vzápätí odvolal z funkcie.

11:31

Ochranári vypustili späť do Mexického zálivu morskú korytnačku, ktorú približne pred rokom objavili pri pobreží Holandska vzdialenom viac než 8000 kilometrov od jej domova.

09:56

Iba 33 percent Nemcov súhlasí s tým, že Nemecko by sa po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA malo viac angažovať vo vedení NATO.

09:38

Miliardár Elon Musk, blízky spojenec novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa stretol s iránskym veľvyslancom pri OSN v snahe o zmiernenia napätia medzi Teheránom a Washingtonom. Informoval o tom denník The New York Times.

09:31

Najmenej desať ľudí zahynulo pri požiari, ktorý zachvátil zariadenie pre seniorov v meste Villafranca del Ebro na severe Španielska. Oznámila to regionálna vláda v Aragónsku.

09:25

Juhokórejského opozičného lídra I Če-mjonga odsúdili na jeden rok odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky. Súd ho uznal vinným z porušenia volebného zákona. Politik sa plánuje odvolať. Pokiaľ bude rozsudok právoplatný I Če-mjong už v ďalších voľbách nebude môcť kandidovať. 

09:21

 Izraelská armáda útočila na južné predmestia Bejrútu, krátko predtým miestnym obyvateľom vydala príkaz na evakuáciu. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava Kostol sv. Vojtecha (vzadu nasvietený na červeno) a Wawelská katedrála na Hrebienku

Autor: TASR - Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali