Slovenský premiér Peter Pellegrini napísal: “Požiar Notre-Dame je obrovskou kultúrnou stratou pre Francúzsko. Každé vyčíňanie živlov, ktoré ničí prácu ľudských rúk, je poľutovaniahodné. O to smutnejšie je, ak ohňu padajú za obeť nevyčísliteľné historické a kultúrne hodnoty. Pri pohľade na horiacu svetoznámu parížsku katedrálu Notre-Dame je mi mimoriadne smutno a moje myšlienky smerujú k francúzskemu ľudu.”
Prezident SR Andrej Kiska na Facebooku uviedol, že v súvislosti s požiarom katedrály posiela sústrastný telegram francúzskemu prezidentovi Macronovi.
“Skaza katedrály Notre-Dame pri požiari je národná tragédia, ktorá zasiahla nielen Francúzov, ale celú Európu, celý svet. Je to akoby zomreli milióny príbehov nás všetkých, ktorí sme sa toho posvätného miesta mohli dotknúť.”
Kiska pripomenul, že Notre-Dame začali stavať pred vyše 800 rokmi a dnes už je jej príbeh večný. “Verím, že čoskoro nás o tom Francúzi presvedčia – že katedrála Notre-Dame bude znova stáť v plnej kráse. Rád sa pridám k národnej zbierke, ktorú vyhlásil prezident Emmanuel Macron.”
Český kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka uviedol: “S nemým smútkom v srdci sledujem skazu parížskej katedrály Notre-Dame. Ide o jednu z najväčších európskych kultúrnych strát od zničenia starobylého benediktínskeho opátstva v Monte Cassine. Stredoveké katedrály, medzi ktoré patrí aj parížska Notre-Dame, vyrastajú v symbióze s univerzitnými katedrami a formujú spoločnosť, ktorú charakterizujú dve slová: viera a česť.
Katedrála je sídlom biskupa a jeho učiteľského úradu; univerzita sídlom profesora a získaného poznania ‘sic et non’; kláštor duchovného života a spirituality. Sú to práve tieto zmienené inštitúcie, ktorým nepopierateľne vďačíme za to, že na troskách antickej a židovskej kultúry vzniká naša európska identita, tak ako ju poznáme dnes, a ktorú možno právom označiť za jeden z najväčších vrcholov, ktorý ľudstvo doteraz dosiahlo.
V novoveku to bola práve francúzska katedrála Notre-Dame, v ktorej pôsobí právnik a dominikánsky kazateľ Dominique Henri Lacordaire, ktorý tu v 19. storočí v reakcii na zápas o náboženskú slobodu formuluje princíp ‘slobodná cirkev v slobodnom štáte či spoločnosti’.
Píšem vyššie zmienené len ako dokreslenie nevyčísliteľnej kultúrnej, umeleckej, symbolickej aj civilizačnej straty, ktorú v tomto veľkonočnom týždni utrpel nielen Paríž a Francúzsko, ale spolu s nimi aj celá Európa a svet. Som z toho skutočne hlboko dojatý a smutný.”
Na profile sociálnej siete slovenského kňaza Mariána Kuffu zverejnili: “Prežila reformáciu, tridsaťročnú vojnu,Francúzsku revolúciu, Napoleon sa v nej korunoval za cisára, obe svetové vojny ako aj celé divoké dvadsiate storočie. Až zomrela v čase slobody, demokracie, liberalizmu…”
Podľa exministra vnútra Vladimíra Palka ide o symbol zániku starej kresťanskej kultúrnej Európy
“Na začiatku Veľkého Týždňa Naša Pani z Paríža horí a veža padá. Niet svetového média, ktoré by neukazovalo túto tragédiu. Tri veci ma napadajú:
1. Žiaľ, keď končí niečo nevýslovne krásne. Victor Hugo končí svoj veľký román “Chrám Matky Božej v Paríži” záverečnou drámou, keď Quasimodo z chrámovej strechy (ktorá po dnešku už neexistuje) sleduje smrť Claude Frolla pri páde zo strechy, aj popravu Esmeraldy so slovami: “Ach, všetko, čo som miloval”.
2. Požiar je symbolom zániku starej kresťanskej kultúry Európy. Áno, katedrála je nádherná, ale Francúzsko i Európa už dávnejšie stratili viac ako túto pýchu gotiky. Kto stráca ducha, stráca aj kultúrne plody tohto ducha. Strata katedrály umožňuje pochopiť i tú väčšiu stratu. Znamenie.
3. Napriek tomuto všetkému, a či práve preto, si budeme môcť bez vlastnej zásluhy v nedeľu povedať: Christus resurrexit. Christus vincit. Christus regnat. Christus imperat.”
Poslanec Anton Hrnko, ktorý pred vyše mesiacom prišiel bolestným spôsobom počas havárie lietadla o svoju rodinu, k tomu na sociálnej sieti uviedol v krátkosti, no výstižné slová: “Horí Notre Dame. Nehorí náhodou naša civilizácia?”
Eurokomisár a nedávny účastník druhého kola prezidentských volieb Maroš Šefčovič taktiež zareagoval na masívny požiar významnej stavby.
“Bez ohľadu na to, či sme katedrálu Notre Dame navštívili alebo nie, nepochybujem, že každému z nás zoviera srdce pri pohľade na to, ako plamene ničia tento klenot Francúzska a Európy.”
Podľa slov Šefčoviča musíme držať palce parížskym hasičom v heroickej snahe dostať požiar čo najskôr pod kontrolu.
Minister spravodlivosti Gábor Gál taktiež upozornil na požiar parížskej Notre Dame.
“Chrám Matky božej pravdepodobne v súvislosti s prebiehajúcimi renovačnými prácami horí ? Verím, že sa ho podarí zachrániť, skutočne mi je práve mimoriadne smutno.”
Poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská reagovala s tým, že ide o najnavštevovanejšiu pamiatku v celej Európe.
“Počas rekonštrukcie známej parížskej katedrály vypukol dnes vo večerných hodinách požiar. Katedrála je najnavštevovanejšou pamiatkou v Európe, ktorú ročne navštívi 13 miliónov ľudí. Je to veľká rana nielen pre Francúzsko, ale i pre celý kultúrny a kresťanský svet.”