Bratislava 24. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@OopsGuess, Twitter@KimDotcom)
Hospodárske zoskupenie krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika) bude čoskoro naberať nových členov. O členstvo požiadalo ďalších 19 krajín sveta, o ktorých vstupe sa bude jednať na najbližšom summite BRICS, ktorý sa uskutoční začiatkom júna v Kapskom Meste. V tej či onej forme predstavitelia viac ako 30 štátov vyjadrili svoje plány pripojiť sa ku BRICS komunite, ktorá už teraz prekonáva najvyspelejšie ekonomiky sveta G7 v HDP
Hospodárske združenie BRICS môže byť čoskoro doplnené o nových členov. S odvolaním sa na slová veľvyslanca Juhoafrickej republiky pre Áziu a BRICS Anila Suklala o tom informovala agentúra Bloomberg.
„Oficiálne a neformálne žiadosti o vstup do BRICS prichádzajú neustále,” povedal. Zodpovedajúce žiadosti prichádzajú takmer každý týždeň.” V aprílovom rozhovore pre indický televízny kanál Suklal uviedol, že 19 krajín sa usiluje o vstup do BRICS, z ktorých 13 predložilo príslušné oficiálne žiadosti. V najnovšom rozhovore však spomenul už 30 krajín.
Veľvyslanec taktiež uviedol, že otázky rozširovania Únie budú hlavnou témou najbližšieho summitu BRICS, ktorý sa uskutoční začiatkom júna v Kapskom Meste.
Najnovšia správa uvádza, že krajiny pripravené vstúpiť do aliancie BRICS sú Afganistan, Alžírsko, Argentína, Bahrajn, Bangladéš, Bielorusko, Egypt, Indonézia, Irán, Kazachstan, Mexiko, Nikaragua, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia, Senegal, Sudán, Sýria, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Tunisko, Turecko, Uruguaj, Venezuela a Zimbabwe.
Podľa ekonómov Bloombergu BRICS aj v súčasnej podobe prekonala v HDP štáty G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia, Spojené státy). Podiel „päťky” (BRICS) na globálnej ekonomike je 32,1 percenta, zatiaľ čo podiel krajín G7 je 29,9 percenta. Ak do aliancie vstúpia noví členovia, táto medzera sa len zväčší.
Plány krajín BRICS vzdať sa amerického dolára na medzinárodné platby vyvoláva na Západe veľké obavy. Podľa viacerých ekonómov to v budúcnosti povedie k oslabeniu americkej meny a strate stavu rezerv. Rovnako toto tvrdenie platí pre euro, ktoré je derivátom dolára.
„Pokračujeme v práci na koncepte expanzie BRICS,” povedal Suklal. Záverečné stretnutie s týmto programom sa bude konať 29. až 31. mája. Po jeho výsledkoch bude koncepčná správa predložená na posúdenie ministrom zahraničných vecí krajín BRICS, ktorých stretnutie sa uskutoční 1. júna v Kapskom Meste.
Ekonóm Peter C. Earle uverejnil článok s názvom „De-dolarizácia sa začala”, ktorý bol zverejnený v Americkom inštitúte pre ekonomický výskum. Earle vysvetlil, že „hlboké ekonomické narušenie, ktoré zažil Irán a nedávno aj Rusko po tom, čo boli vyradené z obchodných systémov založených na dolároch, priviedlo mnoho krajín k uvažovaniu o plánoch pre nečakané, nepredvídateľné udalosti.”
Krajiny BRICS vytvorili spoločný ekonomický blok s cieľom zvýšiť svoj vplyv a konkurencieschopnosť na svetovom trhu. Silu BRICS reprezentuje aj obyvateľstvo týchto krajín ktoré podľa Svetovej banky tvorí až 42 % z celosvetovej populácie. Spoločné územie štátov tvoriacich BRICS zaberá až 26,7 % pevniny na svete. Zoskupenie BRICS pracuje na spoločnej mene, ktorá by mohla americký dolár postupne nahradiť, čo nebude jednoduchá úloha, keďže Americký dolár tvorí až 58,36 % svetových menových rezerv (euro má 20,47 % podiel).