Tokio 6. februára (TASR) – Utajovaný skutočný autor hudby známeho japonského skladateľa Mamoru Samuragočiho sa dnes vyjadril k prekvapivému priznaniu nepočujúceho skladateľa, že jeho hudbu skladá už desaťročie niekto iný. Podľa jeho slov nikdy nezbadal žiaden dôkaz toho, že Samuragoči nepočuje, informovala agentúra Associated Press.
Samuragočiho oslavovali ako "japonského Beethovena" za to, že skladá hudbu napriek vážnemu poškodeniu sluchu. V stredu však verejne priznal, že počas uplynulých desiatich rokov jeho hudbu, vrátane jeho najslávnejšieho diela nazvaného Hirošimská symfónia, skladal iný hudobný skladateľ.
Skutočný autor hudby Takaši Niigaki dnes povedal, že spolupracoval so Samuragočim 18 rokov, avšak vlani sa s ním rozišiel. A vyjadril nádej, že bude môcť pokračovať v skladaní hudby a vo vystupovaní napriek rozruchu, ktoré vyvolalo Samuragočiho priznanie. Na otázku, ako vyzerala ich spolupráca, povedal, že niečo zložil a zahral to Samuragočimu, ktorý mu k tomu povedal svoje pripomienky. "Hudba sa rodila z mojej spolupráce s ním," citovala ho agentúra Associated Press. Niigaki je presvedčený, že Samuragoči vyšiel s pravdou von, pretože sa obával, že by to preňho neskôr bolo oveľa nepríjemnejšie.
Japonské médiá oznámili, že olympijský krasokorčuliar Daisuke Takahaši použije Samuragočiho skladbu Sonatína pre husle pre svoj krátky program na olympiáde v Soči napriek zisteniu, že ju v skutočnosti zložil Niigaki.