Južná Afrika obvinila Izrael z páchania genocídy na Najvyššom súde OSN

❚❚

Bratislava 12. januára 2024 (HSP/ The Associate Press / Foto:X/Zoom News)

 

Najvyšší súd OSN začal pojednávanie vo veci obvinení Izraela z páchania genocídy v Gaze. Informuje The Associated Press

Ilustračné foto

Najvyšší súd OSN začína vo štvrtok pojednávania o obvinení Izraela, že vojna  s Hamasom predstavuje genocídu Palestínčanov, čo Izrael dôrazne popiera

.

Juhoafrická republika pôvodne žiada Medzinárodný súdny dvor, aby nariadil okamžité pozastavenie izraelskej vojenskej ofenzívy v pásme Gazy v rámci prípadu, ktorého riešenie pravdepodobne potrvá roky.

Spor zasahuje do jadra národnej identity Izraela ako židovského štátu, ktorý vznikol po genocíde nacistov počas holokaustu.

.

Týka sa aj identity Južnej Afriky. Vládnuca strana Africký národný kongres dlhodobo prirovnáva izraelskú politiku v Gaze a na Západnom brehu Jordánu k vlastnej histórii pod režimom vlády bielej menšiny v rámci apartheidu, ktorý pred svojím ukončením v roku 1994 obmedzoval väčšinu černochov v “domovských krajinách”.

Hoci Izrael zvyčajne považuje súdy OSN a medzinárodné tribunály za nespravodlivé a zaujaté, vyslal silný právny tím na obranu svojej vojenskej operácie, ktorú začal po útokoch Hamasu zo 7. októbra.

„Myslím si, že prišli, pretože chcú byť očistení a myslia si, že môžu úspešne vzdorovať obvineniu z genocídy,“ povedala Juliette McIntyreová, odborníčka na medzinárodné právo z Univerzity v Južnej Austrálii.

Ministerstvo zahraničných vecí Palestínskej samosprávy vo svojom vyhlásení po podaní žaloby koncom minulého roka vyzvalo súd, aby “okamžite podnikol kroky na ochranu palestínskeho ľudu a vyzval Izrael, okupačnú mocnosť, aby zastavil svoj útok proti palestínskemu ľudu s cieľom zabezpečiť objektívne právne riešenie”.

Dvojdňové predbežné pojednávania sa začnú právnikmi Juhoafrickej republiky, ktorí vysvetlia, prečo krajina obvinila Izrael z “konania a opomenutia”, ktoré majú vo vojne v Gaze “genocídny charakter”, a prečo žiada súd, aby vydal predbežné nariadenie o okamžitom zastavení vojenských akcií Izraela. Rozhodnutie bude pravdepodobne trvať niekoľko týždňov.

.

Izraelská ofenzíva zabila podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré riadi Hamas, viac ako 23 200 Palestínčanov. Podľa zdravotníckych úradov približne dve tretiny mŕtvych tvoria ženy a deti. Počet mŕtvych nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami.

Pri útoku zo 7. októbra, pri ktorom bojovníci Hamasu vtrhli do niekoľkých obcí v Izraeli a zabili približne 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Ďalších približne 250 osôb uniesli, pričom takmer polovica z nich bola prepustená.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas utorkovej návštevy Tel Avivu odmietol tento prípad ako ” neopodstatnený “.

„Je to obzvlášť zarážajúce, vzhľadom na to, že tí, ktorí útočia na Izrael – Hamas, Hizballáh, Húsíovia, ako aj ich podporovateľ Irán – naďalej vyzývajú na vyhladenie Izraela a masové vraždenie Židov,“ povedal.

Svetový súd, ktorý rozhoduje o sporoch medzi národmi, ešte nikdy neposúdil žiadnu krajinu ako zodpovednú za genocídu. Najbližšie k tomu mal v roku 2007, keď rozhodol, že Srbsko “porušilo povinnosť zabrániť genocíde” pri masakre viac ako 8 000 moslimských mužov a chlapcov v bosnianskej enkláve Srebrenica, ktorú v júli 1995 spáchali bosnianskosrbské sily.

.

Podľa McIntyra bude pre Juhoafrickú republiku “ťažké prekročiť prah” dokazovania genocídy.

„Nie je to len otázka zabitia obrovského počtu ľudí,“ uviedla v e-maile pre agentúru Associated Press. „Musí existovať úmysel zničiť skupinu ľudí – klasifikovanú napríklad podľa rasy alebo náboženstva- úplne alebo čiastočne na určitom mieste.“

V podrobnom, 84-stranovom dokumente, ktorým sa začalo konanie, Južná Afrika tvrdila, že Izrael tento úmysel preukázal.

Izrael reagoval zdôraznením, že koná v súlade s medzinárodným právom a svoje vojenské akcie zameriava výlučne proti Hamasu.

Uviedol, že obyvatelia Gazy nie sú nepriateľmi a že podniká kroky na minimalizáciu škôd spôsobených civilistom a umožňuje vstup humanitárnej pomoci na územie.

Vo vyhlásení izraelského ministerstva zahraničných vecí sa prípad Južnej Afriky označil za “opovrhnutiahodné a pohŕdavé zneužívanie” súdu.

Prípad sa točí okolo dohovoru o genocíde, ktorý bol vypracovaný v roku 1948 po druhej svetovej vojne a vyvraždení 6 miliónov Židov počas holokaustu. Izrael aj Južná Afrika sú jeho signatármi.

Juhoafrická republika vo svojom písomnom podaní uvádza : „Chceme, aby súd stanovil zodpovednosť Izraela za porušovanie Dohovoru o genocíde, aby ho podľa medzinárodného práva za toto porušovanie plne zodpovedal a aby zabezpečil naliehavú a čo najúplnejšiu ochranu Palestínčanov v Gaze, ktorí sú naďalej vystavení vážnemu a bezprostrednému riziku pokračovania a ďalších aktov genocídy.“

Tím právnikov zastupujúcich Južnú Afriku prednesie trojhodinové argumenty vo Veľkej súdnej sieni.Izraelský právny tím bude mať v piatok ráno tri hodiny na to, aby odpovedal na obvinenia.

Medzi juhoafrickou delegáciou bude aj bývalý britský opozičný líder Jeremy Corbyn, ktorého vedenie ľavicovej Labouristickej strany bolo poznačené obvineniami z antisemitizmu. Je dlhoročným podporovateľom palestínskej veci a ostrým kritikom Izraela.

.

Organizácia Human Rights Watch uviedla, že vypočutia poskytnú kontrolu nad činmi Izraela.

„Prípad genocídy v Juhoafrickej republike otvára právny proces na najvyššom súde sveta, ktorý dôveryhodne preskúma konanie Izraela v Gaze v nádeji, že sa obmedzí ďalšie utrpenie,“ povedal Balkees Jarrah, zástupca riaditeľa pre medzinárodnú spravodlivosť tejto skupiny.

Súd OSN, ktorý sídli v honosnom Paláci mieru na zelenom predmestí Haagu, sa zaoberá spormi medzi štátmi. Medzinárodný trestný súd, ktorý sídli o niekoľko kilometrov ďalej v tom istom holandskom meste, stíha jednotlivcov za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu.

Izrael sa opäť dostane na pôdu Medzinárodného súdneho dvora na budúci mesiac, keď sa začnú rokovania o žiadosti OSN o nezáväzné poradné stanovisko k zákonnosti izraelskej politiky na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:23

Úrady na juhovýchode Spojených štátov v sobotu síce už odstraňovali následky a škody po hurikáne Helene, počet obetí však ešte stále rástol. Celkovo zatiaľ hlásili 43 úmrtí v dôsledku Helene, úrady však očakávajú, že v niektorých štátoch ešte objavia ďalšie telá, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

V sobotu zostalo bez elektrického prúdu najmenej 3,25 milióna ľudí v piatich štátoch. Úplné obnovenie dodávok môže zabrať niekoľko dní.

17:20

Palestínske militantné hnutie Hamas odsúdilo v sobotu zabitie vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri piatkovom izraelskom útoku na južnom predmestí Bejrútu. Obdobne už zareagovali aj Irán a Irak. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP. O zabití Nasralláha informovala najskôr v sobotu izraelská armáda, následne jeho úmrtie potvrdil aj samotný Hizballáh.

Izraelská armáda naopak vyhlásila, že po zabití vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, je svet bezpečnejším miestom. Zároveň sľúbila, že sa zameria aj na ďalších vysokopostavených členoch tohto militantného hnutia podporovaného Iránom. Izraelský minister obrany Joav Galant však okrem toho zdôraznil, že jeho krajina nevedie vojnu proti “libanonskému ľudu”, píšu agentúry AFP a Reuters.

Izrael oznámil, že zabil vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha
Na archívnej snímke z 14. novembra 2013 vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh
15:32

Ratingová agentúra Moody’s opäť zhoršila hodnotenie úverovej bonity Izraela. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Moody’s skresala úverovú známku Izraela z úrovne A2 o dva stupne na úroveň Baa1, čo je už len tri stupne nad špekulatívnym pásmom.

15:30

Členské štáty NATO – Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko – chcú od Európskej únie získať financovanie na vybudovanie siete bunkrov, bariér, distribučných liniek a vojenských skladov pozdĺž svojich hraníc s Ruskom a Bieloruskom, informovali v sobotu predstavitelia Estónska, píše TASR podľa agentúry AP.

Potreba pobaltskej obrannej línie vychádza z bezpečnostnej situácie a podporuje novú bezpečnostnú koncepciu NATO, uviedol estónsky minister obrany Hanno Pevkur vo vyhlásení.

15:29

Sedemnásť ľudí vrátane 15 žien prišlo o život pri dvoch masových streľbách, ktoré sa odohrali v tesnej blízkosti vo vidieckom meste v Južnej Afrike, informovala polícia. Píše TASR na základe správy agentúry AP.

Juhoafrická republika sa vyznačuje jednou z najvyšších mier vrážd na svete, pričom masové streľby sú v posledných rokoch čoraz častejšie.

15:26

Európska komisia (EK) a Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) v sobotu odporučili leteckým spoločnostiam, aby sa počas nasledujúceho mesiaca vyhli libanonskému a izraelskému vzdušnému priestoru. Reagovali tak na prudkú eskaláciu násilia medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

14:29

Dagestan, najjužnejšia autonómna republika Ruskej federácie, vyzvala na tvrdšie opatrenia proti ťažbe kryptomien, ktorá podľa miestnych predstaviteľov spôsobujú výpadky elektriny. “Baníci” sa však snažia obísť zákon budovaním zariadení pod zemou. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ťažba digitálnych mincí sa v uplynulých rokoch dostala pod drobnohľad na celom svete. Výpočtová sila potrebná na vyriešenie zložitých matematických operácií si vyžaduje totiž špecializovaný hardvér, ktorý funguje nepretržite a má veľkú spotrebu elektriny.

14:27

Česká polícia po smrti vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha preventívne zvýšila ochranu židovských budov, píše TASR podľa spravodajského webu Novinky.cz.

“Národná centrála proti terorizmu, extrémizmu a kybernetickej kriminalite prostredníctvom národného kontaktného bodu pre terorizmus teraz v spolupráci so zahraničnými partnermi a našimi spravodajskými službami analyzuje potenciálne riziká pre územie Českej republiky,” uviedla polícia na sociálnej sieti X.

14:07

Pápež František v sobotu prisľúbil “všetku možnú pomoc” obetiam sexuálneho zneužívania páchaného katolíckymi duchovnými. Pápež to vyhlásil po osobnom stretnutí s obeťami zneužívania v rámci druhého dňa svojej návštevy Belgicka, píše TASR podľa agentúry AP.

Belgicko je po Luxembursku druhou zastávkou v rámci 46. apoštolskej cesty 87-ročného pontifika.

Pápež obetiam sexuálneho zneužívania prisľúbil všetku možnú pomoc
Na snímke pápež František počas stretnutia s biskupmi, diakonmi a rehoľníkmi v bazilike v belgickom Koekelbergu
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke budova Národného českého a slovenského múzea a knižnice v Cedar Rapids v štáte Iowa v USA

Autor: TASR - Jaroslav Bublinec

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

René Pavlík

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali