JUSTÍCIA: Na prácu je odsúdených stále viac ľudí, na domáce väzenie sa čaká

JUSTÍCIA: Na prácu je odsúdených stále viac ľudí, na domáce väzenie sa čaká

Bratislava 24. júna (TASR) – Pri potrestaní prácou alebo domácim väzením sa netrhajú sociálne väzby a odsúdení sa aj napriek trestu môžu napríklad starať o deti. Dokonca existujú štúdie, podľa ktorých má pobyt rodiča vo väzení vplyv na kriminálnu kariéru jeho detí. Tvrdí to Martin Lulei z Katedry sociálnej práce a sociálnych vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

"Už Charles Dickens hovoril o pobyte vo väzení, ako o vyššej škole zločinu," povedal Lulei. Podľa neho je vedecky dokázané, že už dvojročný pobyt za mrežami má na osobnosť človeka negatívny vplyv. Aj Dickens vedel, o čom hovoril, niekoľko rokov svojho detstva strávil v londýnskom väzení pre dlžníkov. Ďalšou zásadnou výhodou alternatívnych trestov je ekonomická efektívnosť a kapacitne by sa odbremenili aj väznice. Slovenské sú preplnené, počet väzňov už prekračuje ich kapacity. To vytvára tlak na ich zväčšovanie, ale aj na rozširovanie väzenského personálu. "Toto je podľa názoru Ministerstva spravodlivosti SR jeden z ďalších dôvodov, prečo je nutné sústrediť sa na celkovú reformu trestnej politiky, vrátane zásadného zlepšovania podmienok na ukladanie alternatívnych trestov," povedala hovorkyňa rezortu Jana Zlatohlávková.

V slovenskom trestnom práve sú alternatívne tresty ukotvené od roku 2006. Do praxe sa dostávajú len pomaly. Trest povinnej práce v prospech verejnosti súdy vlani uložili v 2265 prípadoch, avšak rok predtým ich bolo o takmer 1000 menej. V zahraničí je ukladaný bežne, v USA si ho odpykal napríklad spevák George Michael i raper Snoop Dogg. Peňažným trestom súdy vlani odmenili vyše 1500 odsúdených, rok predtým ešte viac. Na pobyt v domácom väzení bolo za šesť rokov odsúdených len niečo cez 200 ľudí, "Podľa mňa sú vhodné najmä pre tých, ktorí by nemali byť vyňatí z pracovného pomeru, alebo ak nie je pre nich vhodné byť v ústave na výkon trestu odňatia slobody, samozrejme, ak spĺňajú podmienky jeho udelenia," myslí si Eva Vajzerová z občianskeho združenia EDUKOS, v ktorom sa práci s odsúdenými venujú. V domácom väzení by si vedela predstaviť napríklad tehotné ženy, viacdetné matky, alebo neplatičov výživného. Tresty domáceho väzenia však sprevádza praktický problém, ktorým je na Slovensku zatiaľ neexistujúci elektronický monitorovací systém. Kompetentní by ním mohli kontrolovať, či odsúdení na domáce väzenie dodržiavajú obmedzenia. Zatiaľ to robia úradníci, pre ktorých to nie ľahká úloha. Podľa Luleia sa odhaduje, že využívanie elektronického monitoringu v rámci trestu domáceho väzenia je asi o desať eur lacnejšie, ako pobyt vo väznici. Za pobyt jedného väzňa v nej zaplatí štát každý deň v priemere 35 eur.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali