Bratislava 8. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Európska komisia (EK) dnes zverejnila Porovnávací prehľad Európskej únie (EÚ) v oblasti justície na rok 2021 (Justice Scoreboard). Ako v tlačovej správe informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla, z pohľadu SR ho možno hodnotiť skôr pozitívne, osobitne v nových skúmaných aspektoch digitalizácie súdnictva
Priblížil, že v pomere rozhodnutých vecí k nápadu nových vecí (clearance rate) si v občianskych a obchodných veciach SR udržala v rámci EÚ prvé miesto z predchádzajúcich rokov, aj keď sa pomer percentuálne znížil zo 130 percent na približne 110. Pri započítaní aj správnych vecí SR výrazne klesla v porovnaní so stavom v roku 2018 na úroveň porovnateľnú s rokom 2012.
V počte sudcov na počet obyvateľov je SR na 12. mieste. Slovensko má siedme najvyššie zastúpenie žien na najvyšších súdoch v rámci EÚ. Z hľadiska objemu rozpočtových prostriedkov vynaložených na súdy v prepočte na obyvateľa je SR na 23. mieste v rámci EÚ, s miernym nárastom v roku 2019 voči roku 2018.
„Pri aspektoch digitalizácie súdnictva je Slovensko v skupine piatich štátov (Česko, Estónsko, Holandsko a Švédsko) s najvyšším počtom bodov, keďže tieto štáty umožňujú využitie rôznych digitálnych aspektov v konaniach v občianskych/obchodných, správnych a trestných veciach,” uviedol Bubla. Pri využívaní digitálnych nástrojov súdmi a prokuratúrami je SR na 18. mieste v dôsledku výrazného rozdielu vo využívaní týchto nástrojov súdmi a prokuratúrou. Z hľadiska nástrojov digitálnej komunikácie využívaných súdmi je SR v skupine 15 štátov s maximálnym počtom bodov.
Neuralgickým bodom hodnotenia pre SR zostáva nízke vnímanie nezávislosti súdnictva, kde SR zostala v hodnotení občanov na predposlednom mieste pred Chorvátskom. V hodnotení firiem SR postúpila z posledného miesta v minuloročnom prehľade na 24. miesto. U občanov sa mierne zlepšilo hodnotenie v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019. Hlavné dôvody, ktoré uvádzajú občania a firmy pre svoje negatívne hodnotenie, sú najmä vnímaný tlak zo strany vlády či politikov a tlaky zo strany ekonomických a iných špecifických záujmov. Tohtoročný prehľad prvýkrát uvádza aj údaje o nezávislosti advokátov. V tomto prehľade má SR osem bodov z možných deviatich a je na 14. mieste.
Tohtoročné vydanie Porovnávacieho prehľadu EÚ v oblasti justície je deviate v poradí a vychádza zo štatistických údajov od roka 2012 do roka 2019 (niekde aj 2020). Toto vydanie je primárne aktualizáciou údajov obsiahnutých v minuloročnom prehľade, ale obsahuje aj nové aspekty týkajúce sa najmä digitalizácie justície, nezávislosti sudcov najvyšších súdov, autonómie prokuratúry a nezávislosti advokátov.