Bratislava 27. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Súčasná vláda Igora Matoviča pred voľbami sľubovala transparentnosť. Vo výberových konaniach, verejných obstarávaniach, financovaní strán, pri predkladaní návrhov zákonov… Neexistovala oblasť, ktorú by nechceli stransparentniť. K uvedeným snahám sa na sociálnej sieti kriticky vyjadril bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler
„Transparentná vláda utajuje, čo sa dá,“ upozorňuje Draxler. Dokonca aj výsledky plošného testovania. Starostom podľa bývalého ministra totiž vychádzajú iné výstupy, ako štátu. Tí by preto radi videli, na základe čoho idú posielať ľudí na ďalšie kolo testovania. „To je bláznivé, hnusné, nechutné,“ tvrdí Draxler.
No vláda podľa Draxlera utajuje aj mnoho iných vecí. Sú medzi nimi návrhy zákonov, či povestný plán obnovy. Doma ho síce ešte nikto poriadne nevidel, ale návrh, ako minúť 7 miliárd eur je už momentálne v Bruseli.
Zákon o verejnom obstarávaní
Za jeden z najväčších „prúserov“ tejto vlády však Draxler označuje zákon o verejnom obstarávaní. Tento zákon už aj jeho samotný tvorca označil za výstrelok. „Dali sme von trošku provokatívny dokument, aby si ľudia uvedomili, aký veľký je manévrovací priestor, ktorý nám európske právo poskytuje,“ uviedol vicepremiér Štefan Holý.
V zahraničí by za takýto „výstrelok“ každý minister letel z úradu. U nás si niečo také dovolil dokonca človek, ktorý má „strážiť čistotu celého procesu, vicepremiér pre legislatívu!“ uvádza Draxler. A podľa Generálnej prokuratúry Holý ani nemá právo predkladať návrhy zákonov.
„S novelizáciou verejného obstarávania im to teraz nevyšlo, lebo chceli efektívnejšie kradnúť, ale bolo to také okaté, že si to všetci všimli.“ Tak sa u Holého začala tajne pripravovať novela stavebného zákona. „To bude ďalšia lahôdka,“ povedal Draxler.
“Domová schôdza”
Vláda si zároveň podľa Draxlera urobila zo svojich rokovaní „niečo ako domovú schôdzu“, a zo zasadnutia parlamentu urobili chaos. Zákony predkladajú spôsobom, za ktorý sa im búria už aj vlastní poslanci. Už aj oni odmietajú hlasovať za zákony, z ktorých si nestihli prečítať ani nadpis.
„Po vyhodení tejto vlády si nikto z nich už nesmie ani škrtnúť nikde v okolí štátnej správy,“ apeluje na záver bývalý minister školstva Juraj Draxler.