Bratislava 21. decembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
Podľa bývalého ministra školstva Juraja Draxlera nám o pár rokov budú reálne chýbať šikovní ľudia, ktorí by spravovali náš štát. Do politiky sa podľa neho hrnú buď ľudia s narcistickými sklonmi, ktorí si užívajú rozruch, alebo pragmatici, ktorí si politickou kariérou chcú zabezpečiť finančnú budúcnosť
Draxler k vykresleniu situácie využil citát Georgea MacDonalda, ktorý hovorí o tom, že „v politike by bolo treba tých najlepších ľudí, bohužiaľ je v nej len málo toho, čo by inteligentných ľudí priťahovalo“.
Slovensko s týmto problémom podľa neho bojuje dlhodobo. Ľudia vnímajú politika len cez jeho majetok a konkrétne rozhodnutia. Je buď múdry, alebo hlúpy. A pritom „je politika značne nevraživé prostredie, kde sa všetci hádajú“.
Reálne možnosti politikov
Politik pri svojich rozhodnutiach musí byť do úvahy mnoho faktorov. Sú nimi technické možnosti, politická priechodnosť, financie a ľudia.
„Každý deň musíte riešiť nejaké dilemy (nikdy nevyhoviete všetkým, navyše zväčša čo je možné technicky, nie je možné politicky, alebo nie sú peniaze, alebo na niečo aj existujú peniaze, ale nie sú ľudia, ktorý by vec realizoval).“
Preto človek, ktorý chce v politike niečo reálne dosiahnuť, musí mať podľa Draxlera veľa trpezlivosti, hrošej kože a tiež viery, že sa mu podarí dosiahnuť to, čo si zaumienil. Jeho práca nespočíva len v jednoduchom rozhodovaní, ale v drobnej každodennej práci. A preto je tak málo inteligentných ľudí, ktorí by s politikou chceli mať niečo spoločné.
Politika podľa Draxlera priťahuje skôr „narcisistické typy, ktoré milujú proste tú pozornosť (alebo sú na nej až psychicky závislé), alebo veľmi pragmatické typy, ktoré si idú nabrať peniaze (alebo kontakty, ktoré neskôr speňažia)“. Ľudia, ktorí verili že niečo sa naozaj zmeniť dá, sa buď časom prispôsobili, alebo z politiky odišli.
Kríza novej generácie
Pravá kríza však podľa Draxlera nastane až o pár rokov. Už teraz si nevie predstaviť šikovného stredoškoláka, ktorý by videl v politike niečo zaujímavé a slušné.
„Dnes nemusíme zachraňovať len dnešné vládnutie, ale aj to, aby sme obnovili dôveru v to, že spravovať veci verejné sa dá aj normálne a že na to treba naozaj chytrých ľudí. A presvedčili o tom aj politikov zajtrajška“, dodáva na záver Draxler.
Spor premiéra Igora Matoviča s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom
V súčasnej vláde pomerne často vznikajú konflikty. Vrie to najmä medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Posledný spor sa týkal nákupu antigénových testov a vyvolal pomerne búrlivú reakciu u premiéra Matoviča. V diskusnej relácii Braňa Závodského v rádiu Expres nazval premiér ministra hospodárstva idiotom a vyzval ho na podanie demisie.
„Mrzí ma, že máme za ministra hospodárstva idiota, ktorý nie je schopný nakúpiť testy. Naozaj ma to mrzí, možno som zlý premiér, ale tieto následky nemienim ďalej znášať,” uviedol Matovič (písali sme o tom TU).
Podľa neho Sulík na súčasnej situácii len získava politické body. „Že to robí Kotleba? Kašľať na neho. Že to robí Pellegrini? Je mi to ľúto. Že to robí Fico? Bojí sa basy, OK – debil. Ale že to robí vlastný človek a podráža vlastných ľudí, tak to ma veľmi mrzí.“
Minister Sulík po tomto Matovičovom vystúpení na sociálnej sieti zareagoval slovami: „Strana SaS neprišla do vlády vyplakávať, ale tvrdo pracovať, aby presadila čo najviac zo svojho programu. Slovensko má teraz väčšie problémy, ako riešiť citové rozpoloženie Igora Matoviča“.
Následne zvolil zmierlivejšiu odpoveď: „Post predsedu vlády je extrémne náročný aj bez výnimočne kritickej situácie, akú máme v posledných týždňoch. Neberiem osobne výroky Igora Matoviča, pretože rozumiem extrémne zložitej situácii a unikátnej zodpovednosti, ktorej čelí. Strana Sloboda a Solidarita si zodpovedne plní všetky úlohy, ktoré jej kompetenčne prináležia a robí všetko pre to, aby zo svojho programu presadila čo najviac pre občanov. Je mi ľúto, že práve v tomto období strácame drahocenný čas, kedy rozhodujú činy a nie slzy.“
Za následok konfliktu medzi Matovičom a Sulíkom môžeme pokladať aj neotvorenie škôl začiatkom decembra. Potvrdila to aj poslankyňa SaS Jana Cigániková (viac TU). “Sedela som nedávno vedľa Braňa Gröhlinga, keď mu volal premiér s otázkou, či si všimol, že školy neotvoril. Vraj ak Braňo chce, aby ich otvoril, má sa Sulík ospravedlniť (už ani neviem, za čo práve)“, uviedla na sociálnej sieti.