Bratislava 1. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
Exminister školstva Juraj Draxler v ďalšom zo svojich komentárov na sociálnej sieti poukázal na to, že prominentný advokát a bývalý dvojnásobný minister Daniel Lipšic a jeho blízki spolupracovníci majú za súčasnej vlády na ružiach ustlané.
“To, ako ide úzka klika Daniela Lipšica ovládnuť kľúčové pozície v štáte, si všimli dokonca už aj bratislavskí novinári. Lipšicovi blízki spolupracovníci už sú umiestnení: Pčolinský je šéfom SIS, Grendel vplyvným poslancom, Krajniak ministrom. Ešte Lipšica dosadia za špeciálneho prokurátora a všetko to pekne zapadne do seba,” konštatuje Draxler, ktorý bol v minulosti šéfom rezortu školstva nominovaným stranou Smer-SD.
Upozornil aj na to, že strany súčasnej vládnej koalície pred voľbami neupozornili svojich voličov, že ak budú pri moci, dajú taký značný priestor ľuďom okolo Daniela Lipšica, ktorý sám vo voľbách nekandidoval. “Pritom firma Borisa Kollára Sme rodina (Krajniak, Pčolinský…) ani firma Igora Matoviča OĽaNO (Grendel…) nikde vo volebnom programe nemali “kľúčové miesta pre Lipšica a jeho ľudí”. Aspoň ja som si to nevšimol. A je to vlastne to najvýznamnejšie, čo urobili.”
Draxler uviedol, že nejde ani tak o Lipšica, ale celá situácia pripomína jeden z najväčších paradoxov bratislavskej kaviarne a s ňou spojených vplyvových kruhov. “V jednom kuse sa oháňajú demokraciou a pritom sú prudko antidemokratickí. Kaník, Mikloš, Lipšic… To všetko sú ľudia, ktorí nikdy nešli k moci priamo. Ich politickými vehiklami sú minizoskupenia, z ktorých sa v pravý okamih premanévrujú k niekomu, kto im poslúži ako výťah k moci. A potom bum, prekvapený národ ich vidí na vysokých postoch.”
“Kaviareň presne toto tradične schvaľuje. Miluje sektárske boje. Zároveň hlása, že Slováci sú vlastne hlúpi, nevedia sa dobre rozhodnúť a preto je úplne v poriadku, ak sa to takto robí. Treba vyhliadnuť nejakých populárnych lídrov bez názoru a bez programu (Dzurinda, Radičová, Kiska, Kollár…) a cez nich sa dostať k moci, ktorú treba využiť na revolúciu (privatizácia všetkého možného, také alebo hentaké protikorupčné ťaženie, prudké zmeny v zahraničnej politike). Aj keď za to rozhodne väčšina ľudí nehlasovala. Ale osvietená avantgarda má právo to urobiť!”
Juraj Draxler túto prax označil za “také zvláštne retro”. “Myšlienka leninského, malého ale odhodlaného, revolučného predvoja prežíva najmä u pravičiackej “prozápadnej” kaviarne,” dodáva bývalý minister škosltva.
Nedávno na rovnaký jav, vysoké štátne funkcie bývalých politikov z KDH, neskôr o NOVA a OĽaNO, upozornila aj exposlankyňa z SNS Anna Belousovová (viac v článku).