Bratislava 8. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Zo zahraničia prichádzajú dobré správy. Delta variant koronavírusu je omnoho menej nebezpečný, ako sme sa pôvodne obávali. Napriek tomu sa ho vláda obáva čím ďalej, tým viac. Prečo? Na to poskytol svoje vysvetlenie bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler
Podľa Draxlera je vláda v panike. Ukazuje sa, že delta variant koronavírusu je síce naozaj oveľa infekčnejší ako iné mutácie, no zároveň je omnoho menej smrtný.
To podľa neho znamená, že delta variant vytlačí ostatné, smrtnejšie, varianty. Po nakazení sa „deltou“ človek získa prirodzenú imunitu aj na ostatné mutácie. Zároveň tak tento variant bude silnou konkurenciou ostatným mutáciám, a tým ich postupne vytlačí z nášho územia.
Podľa odborníkov koronavírus dokáže uzavrieť bunku pre ďalšie koronavírusy, čo vlastne spôsobí, že sa nimi človek už nenakazí. Odborníci s týmto scenárom rátali a dúfajú, že celá pandémia sa chýli ku koncu.
Tento scenár však nevyhovuje našej vláde. Pandémia im totiž slúžila ako výborná výhovorka pri zakrývaní vlastnej neschopnosti.
Teraz „už aj slepý bude vidieť, že vláda vládnuť nevie a koronu mala len ako výhodnú výhovorku pre časť voličov,“ vysvetlil súvislosti medzi pandémiou a vládou exminister školstva Juraj Draxler.
Optimistickí sú aj analytici
Slová o tom, že delta mutácia je menej nebezpečná ako ostatné (a najmä britská) potvrdzujú aj údaje Dát bez pátosu. Tie sa v reakcii na Matovičovu katastrofickú tlačovku z 2. júla rozhodli uviesť niekoľko faktov a predikcií.
Matovič tvrdil, že situácia v Británii je katastrofická. Dáta bez pátosu oponujú a tvrdia, že také zlé to vôbec nie je.
„Práve naopak, minister zdravotníctva UK je optimista dokonca ohľadom totálneho otvorenia 19. júla a hovorí o potrebe “naučiť sa s vírusom žiť, lebo infikovných je veľa, ale hospitalizovaných a úmrtí málo,“ informujú na sociálnej sieti analytici z Dát.
Rovnako vyvracajú aj Matovičovo porovnanie úrovne zaočkovanosti v Británii a u nás. Dáta bez pátosu vysvetľujú, že v prvom rade nemôžeme porovnávať percento zaočkovanosti k dnešnému dňu, nakoľko delta variant sa rozšíril v Británii už dávnejšie.
„Má zmysel porovnávať Britániu DNES a Slovensko, keď tu DELTA bude v takom rozsahu ako je DNES v Británii. To bude najskôr o mesiac, možno o dva. Alebo môžeme porovnávať Britániu pred 2-4 týždňami a Slovensko o mesiac. To bude fér a fair,“ tvrdia anylytici.
Ak by sme to porovnávali teraz, situácia pre nás vyzerá naozaj zle. Kým Británia má zaočkovaných 90% osôb nad 50 rokov, na Slovensku je to len 45%.
Ale „dnes sú v Británii obeťami a v nemocniciach so zlým stavom ľudia, ktorí boli infikovaní pred 2-3 týždňami a preto sa potrebujeme pozrieť, koľko bolo v Británii oboma dávkami zaočkovaných pred 2 týždňami. To číslo je 85%. Vtedy mali 9 tisíc infikovaných, čo je našich 720 denne – takmer všetci s DELTOU. Slovensko musíme zobrať o tých 4-6 týždňov, keď bude u nás 720 prípadov denne. O 3 týždne budeme mať zaočkovaných 55% ľudí nad 50 rokov, lebo dnes všetkých 55% má I. dávku,“ vysvetľujú analytici.
.
Navyše k týmto 55% percentám podľa nich ešte potrebujeme pripočítať ľudí, ktorí sa už zaregistrovali a čakajú na termín očkovania. V polovici augusta, kedy sa u nás predpokladá masívnejší nárast nákazy delta variantom vírusu, tu bude očkovaných cca 60% ľudí nad 50 rokov. Teda nezaočkovaných už bude len 40% ľudí. V Británii bol v čase prepuknutia delta mutácie podiel nezaočkovaných cca 20%, čo predstavuje oproti nám pomer už len 2:1.
Ak sa teda zoberú do úvahy všetky informácie, situácia nie je vôbec taká zlá. Podľa predpovede analytikov môžeme očakávať cca 50 príjmov do nemocníc denne a asi 4 obete. Čo je oproti britskej mutácii koronavírusu v druhej vlne celkom nízke číslo.
„Nemusí to vyzerať ani na strašnú pandemickú tretiu vlnu, ktorá sa na nás vraj valí. Skôr sa na nás valí smršť nihilistických správ a predpovedí lockdownov, zatvárania a obmedzení. Pravda bude niekde uprostred. Ako vždy. Tak si vyberte,“ uzatvárajú tému katastrofických scenárov Igora Matoviča analytici z Dát bez pátosu.