Bratislava 23. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Cigánsky Bašavel bude tohto roku v znamení spájania sa Rómov a Nerómov a zároveň celej spoločnosti. Svoje 10. výročie oslávi rodinným programom v sobotu 24. augusta na hrade Devín. Multižánrový open-air festival, ktorý organizuje občianske združenie Divé maky, ponúkne počas celého popoludnia od 14:00 až do večera to najlepšie z rómskej kultúry, hudby a umenia. Agentúru SITA o tom za organizátorov informovala Magdaléna Koreny
„Chceme poukázať na to, aké dôležité je spolupracovať, lebo to je zároveň aj cesta, ako sa lepšie spoznávať a chápať,“ uviedla zakladateľka združenia Divé maky Barbora Kohútiková. Na devínskom hrade sa tak predstavia rómske kapely z Maďarska, Rumunska, Českej republiky a Slovenska. Pri temperamentnej hudbe nebudú chýbať ani stánky s rómskymi špecialitami a hand-made výrobkami. Pre najmenších bude pripravené divadelné predstavenie, cirkus, animátori, detský kútik, súťaže či maľovanie na tvár. Už tradične sa predstaví aj projekt živých knižníc, kde sa študenti z organizácie Divé maky podelia o svoje silné životné príbehy a novinkou bude virtuálna realita na tému, aké je to byť v koži Róma.
Cigánsky Bašavel organizuje občianske združenie Divé maky už od roku 2009 a doteraz sa naň prišlo zabaviť viac ako 20 000 návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Jeho cieľom je podporiť rozvoj mladých rómskych talentov a poskytnúť im platformu, kde svoj talent môžu prezentovať aj mimo svojej komunity. Festival je aj tento rok súčasťou najväčšieho mestského festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti.
Cieľom občianskeho združenia Divé maky je vyhľadávať mladé rómske talenty a podporovať ich vzdelanie a talent prostredníctvom individuálnych darcov. Ich rodinné alebo sociálne podmienky im často nedovoľujú rozvíjať svoje nadanie. Prostredníctvom projektov Divých makov rómske deti a mladí dostávajú šancu na vzdelanie, sú motivovaní k lepším výkonom, učia sa cieľavedomosti aj vytrvalosti. Vďaka darcom z nich môžu vyrásť úspešní mladí ľudia, ktorí sami budú môcť pomáhať komunite, z ktorej pochádzajú.