Košice 20. decembra 2017 (HSP/Foto:LF UPJŠ)
MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA z Lekárskej fakulty UPJŠ sa nedávno ako delegát Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS a člen Výkonného výboru Psychiatrickej sekcie Európskej únie medicínskych špecialistov (PS UEMS) zúčastnil pracovného zasadnutia tejto sekcie v ruskom Petrohrade. V rámci podujatia Autumn meeting of the PS UEMS sa okrem valného zhromaždenia konal aj návštevný (kontrolný) deň vybranej vzdelávacej inštitúcie a tiež inštitúcie poskytujúcej špecializovanú zdravotnú starostlivosť.
„Koncom októbra sme navštívili Denný psychiatrický stacionár v 5. okrsku Petrohradu kvôli posúdeniu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Zvolený bol cielene kvôli aktuálne realizovanej reforme psychiatrickej starostlivosti v Rusku, ktorej súčasťou je aj deinštitucionalizácia psychiatrickej starostlivosti, teda presun starostlivosti o psychiatrických pacientov mimo lôžkové zdravotnícke zariadenia a liečebne. V Ruskej federácii aktuálne funguje viac ako 300 podobných centier dennej psychiatrickej starostlivosti a ich zriadením sa podarilo výraznejšie znížiť počet hospitalizovaných pacientov aj priemerný počet dní strávených pacientom v nemocnici. Reforma psychiatrickej starostlivosti sa tiež podpísala pod významnú redukciu počtu samovrážd, čo sú veľmi pozitívne výsledky,“ hovorí zástupca prednostu I. psychiatrickej kliniky UPJŠ LF MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA, ktorý porovnáva aktivity stacionárov v Rusku a na Slovensku:
„Výhodou vznikajúcich stacionárov v Ruskej federácii je predovšetkým ich nové technické a dostatočné materiálne vybavenie, čo sa dosiahlo zvýšením financovania aktivít súvisiacich s mentálnym zdravím. Naproti tomu na Slovensku je väčšina plnohodnotne fungujúcich denných stacionárov aktuálne ohrozená kritickým nedofinancovaním a chýbaním systémových opatrení pri ich zazmluvňovaní zdravotnými poisťovňami… Z hľadiska odbornej náplne tvorí väčšinu činností ruských stacionárov arteterapia, muzikoterapia, pohybová terapia, ale aj edukačné aktivity a psychoterapia, čo je na porovnateľnej, teda veľmi dobrej úrovni, no najväčší rozdiel je badateľný v ergpterapii (pracovnej terapii). Zatiaľ čo na Slovensku sa v tomto smere uplatňuje viac individuálny prístup a cieľom terapie je nadobudnúť čo najviac nových zručností, ktoré umožnia pacientovi lepšie sa adaptovať na bežné domáce a pracovné činnosti po prepustení zo stacionára, ergoterapia v stacionári, ktorý sme navštívili pripomínala skôr industriálnu terapiu s cieľom vyplniť čas strávený v stacionári dlhodobejšie umiestnených pacientov,“ poznamenáva dr. Dragašek, podľa ktorého reformu psychiatrickej starostlivosti v Rusku čakajú ešte ďalšie veľké výzvy, keďže viac ako 3 milióny pacientov trpí nejakou formou závislosti, z toho vyše osemdesiat percent závislosťou od alkoholu, pričom problematickou je predovšetkým narastajúca závislosť u žien za posledných 5 rokov…
V rámci kontrolného dňa členovia delegácie Psychiatrickej sekcie Únie európskych medicínskych špecialistov navštívili aj Bechterevov výskumný psychoneurologický inštitút, ktorý bol založený v roku 1917 významným ruským neurofyziológom a psychiatrom Vladimírom Michajlovičom Bechterevom, objaviteľom viac než 20 mozgových štruktúr a 7 chorobných jednotiek nervového systému.
„Súčasťou tohto inštitútu je okrem výskumného a vzdelávacieho centra aj niekoľko klinických pracovísk so zameraním na psychiatriu, neurológiu, neurochirurgiu, psychológiu, psychoterapiu a závislosti. Okrem liečby pacientov a intenzívnej výskumnej činnosti poskytuje zariadenie aj postgraduálne špecializačné vzdelávanie lekárov, teda atestačnú prípravu na federálnej úrovni pre celú Ruskú federáciu. Naša návšteva bola primárne zameraná na hodnotenie postgraduálneho špecializačného vzdelávania, ktoré v Ruskej federácii prebieha odlišne od súčasných európskych štandardov a preto špecializácia v odbore Psychiatria získaná v Rusku nie je v súčasnosti uznávaná v krajinách EÚ. V rámci hodnotenia špecializačného štúdia sme zistili niektoré nedostatky. Špecializácia je rozdelená do troch stupňov, motivácia k získaniu vyššieho špecializačného vzdelania je v celej Ruskej federácii nízka a dôraz kladený na špecializačnú prípravu je nedostatočný. Okrem toho sú vzdelávacie programy a formy dosť zastarané a slabá je aj materiálna a technická vybavenosť inštitúcií poskytujúcich špecializačné vzdelávanie. Podobná situácia je aj vo výchove mladých vedcov, čo sa prejavuje na pomerne nízkej kvalite rigoróznych prác študentov doktorandského štúdia (PhD.),“ konštatuje Jozef Dragašek, podľa ktorého má Ruská federácia naproti tomu veľmi dobre rozvinutý systém vzdelávania v oblasti gerontopsychiatrie a ten je, minimálne, na porovnateľnej úrovni s krajinami EÚ.
Na samotnom Valnom zhromaždení Psychiatrickej sekcie Európskej únie medicínskych špecialistov sa delegátmi okrem iného schvaľoval ročný akčný plán a rozpočet na budúci kalendárny rok. MUDr. Jozef Dragašek sa v rámci pracovných skupín zúčastnil aj prípravy implementácie nových vzdelávacích štandardov do jednotlivých národných legislatív a prípravy klinických odporúčaní pre psychoterapiu v psychiatrii, ako aj implementácie novej elektronickej platformy pre udeľovanie kreditov kontinuálneho medicínskeho vzdelávania EACCME.
Ako člen Výkonného výboru PS UEMS, do ktorého bol zvolený v apríli tohto roka, sa MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA zúčastnil aj dvoch zasadnutí výboru počas Jesenného zasadania sekcie. Zvolený bol totiž na pozíciu „Officer of the Bureau of the UEMS Section of Psychiatry“ – komisár Výboru Psychiatrickej sekcie UEMS. Náplňou tejto funkcie je hlavne kontrolná činnosť výboru a tiež má ako vyslanec sekcie na starosti kontakt s inými organizáciami či spoločnosťami zameranými na vzdelávanie a starostlivosť o mentálne zdravie ako aj s pacientskymi organizáciami. Funkciu bude dr. Dragašek zastávať až do roku 2021.
Redakciu informovala Jaroslava Oravcová z LF UPJŠ v Košiciach